• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Si upaš posneti video intervju?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Kaj je video intervju? Razgovor v živo ali video intervju? Kdaj preiti na video intervju? Kaj menijo kandidati o tem? Kaj pa diskriminatorne težave?
Razgovor

Si upaš posneti video intervju?

Ste se pripravljeni naučiti več o video intervjuju, ki sčasoma postaja vedno pogostejša oblika spoznavanja novih kandidatov za razpisana delovna mesta, še posebej v mednarodnih podjetjih, ki nove zaposlene iščejo na daljavo?


11. 3. 2025

Kandidatka se predstavja na video intervjuju.

Najverjetneje imate pred seboj veliko vprašanj o tem, kako video intervju sploh izgleda, kakšna vprašanja kadroviki in delodajalci postavljajo kandidatom, kako se je potrebno obleči itd. Spodaj so odgovori na vaše dvome.

Kaj je video intervju?

Video intervju vključuje video tehnologijo, s katero delodajalci pridejo do primernih kandidatov za zapolnitev novega delovnega mesta. Video tehnologija je edini medij komunikacije, kar predstavlja korak naprej v neverbalni komunikaciji, ki smo jo bili priča do zdaj (elektronska pošta, telefonski pogovori itd.), saj je osebni stik z nekom, ki bi se moral zaposliti v podjetju, izredno pomemben. Video intervjuji tako predstavljajo boljši način medsebojnega spoznavanja tako na verbalni kot na neverbalni ravni.

Razgovor v živo ali video intervju?

Razgovori v živo so kljub prednostim, ki jih prinese neposredno spoznavanje, zaradi časovnih stisk in današnjega tempa življenja postali vedno manj pogosti v zaposlitvenem procesu, četudi se jim ne moremo vedno izogniti.

Pri osebnem razgovoru s kandidatom je delodajalec v direktnem kontaktu s kandidatom in je lahko pozoren na vse neverbalne aspekte, ki jih izraža. Kljub temu, da je razgovor v živo veliko bolj prijeten, predstavlja za podjetje, ki išče nove zaposlene, velik strošek in izgubo dragocenega časa, še posebej, če prihaja kandidat iz druge države. V povprečju namreč traja 45 dni, da se podjetje prebije skozi celoten zaposlitveni postopek in zaposli novega kandidata.

Medtem so video intervjuji v porastu, saj navsezadnje predstavljajo cenejši način spoznavanja novih oseb, hkrati pa se je lažje dogovoriti za skupen termin, ki bi ustrezal obema strankama. Čas je denar in tega se je potrebno zavedati tudi v zaposlitvenem postopku. Kadroviki in lovci na glave lahko posnetke odgovorov večkrat pregledajo in se tako lažje odločijo, katerega od kandidatov izbrati. Vsem postavljajo enaka vprašanja brez strahu, da bi katerega od njih zaradi toka komunikacije pozabili. Težava pri video intervjujih nastane, ko oseba, ki se prijavlja na delovno mesto, ni dobro tehnološko podkovana in samega postopka ne bo znala zagnati ali dokončati, še posebej, če ne poseduje računalnika s kamero in mikrofonom.

Dobra stvar zgoraj omenjene težave je, da so vsi video intervjuji nastavljeni zelo uporabniško prijazno. Če znate upravljati s spletno stranjo YouTube, vam bo šlo tudi to. Predstavljajte si, da je težavnost takšna, kot da bi s prijateljem komunicirali preko Facetimea.

Kdaj preiti na video intervju?

Video intervjuji predstavljajo veliko pomoč pri iskanju novih zaposlenih. Uporabimo ga takrat, ko je kandidatov več, saj se lahko sami posnamejo in posnetek pošljejo, ko ga bodo imeli pripravljenega. Na tak način se izognemo usklajevanju različnih terminov, še posebej, če je govora o tridesetih kandidatih, ki imajo svoje urnike in stile življenja.

Ko je razdalja med delodajalci in kandidati prevelika, da bi bilo usklajevanje sestanka v živo preveč naporno, se z video intervjujem izognemo nepotrebnim težavam in dogovarjanjem.

Četudi kandidati prihajajo iz istega kraja, kot podjetje, to še ne pomeni, da je video intervju nesmiseln. Pozabimo lahko na dolgočasne zapiske in kopice papirjev, ki nastanejo po spoznavanju vsakega posamičnega kandidata, saj video intervjuji omogočajo večkratno gledanje vsebine in razvijanje mnenja ob opazovanju.

Kaj menijo kandidati o tem?

Glede na to, da so socialni mediji in video intervjuji del našega vsakdana, se kandidatom ne zdi nič čudnega, da se je takšen način dela prenesel tudi v zaposlitvene postopke. Še več, sodelujoči v video intervjujih so celo mnenja, da imajo raje tak način komunikacije kot telefonske pogovore, ki so bolj neosebni v primerjavi s prvimi.

Kaj pa diskriminatorne težave?

Vsi kandidati prejmejo enaka vprašanja in vsi imajo na voljo enako časa za odgovore. V kolikor se ga uporablja pravilno, ne predstavlja višje ravni tveganja, kot ga predstavljajo razgovori v živo.

 

Anja Damjanović za MojeDelo.com
Povezani članki
napake na razgovoru

Razgovor

Najpogostejše napake žensk na razgovorih

Trenutna gospodarska situacija od iskalcev zaposlitve zahteva vedno več sposobnosti in čim manj napak. Napake, ki jih oba spola največkrat storita, so prepozen prihod na razgovor, nepripravljenost, laganje o preteklih izkušnjah ipd. Katere pa so tipične napake, ki jih ženske delamo na razgovoru?

zaposlitveni video intervju

Razgovor

Kako se dobro pripraviti na zaposlitveni video intervju?

Se pripravljate na zaposlitveni intervju? Sedaj ga lahko opravite na daljavo. Glavna prednost video intervjuja je časovna prilagodljivost – opravite ga lahko kadarkoli v časovnem okviru, ki ga postavi kadrovik. Časovna učinkovitost bo kadrovikom omogočala, da intervju opravijo z več iskalci zaposlitve, kar je za prijavljene kandidate na oglas vsekakor prednost – več zaposlitvenih intervjujev ponuja večje možnosti za zaposlitev.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo


19. 8. 2013

4 koraki do učinkovitega zaposlitvenega intervjuja

Vprašanja na zaposlitvenem intervjuju

8. 1. 2023

»Imate kakšno vprašanje?« 5 vprašanj, ki jih morate postaviti na zaposlitvenem intervjuju

Kandidat se pripravlja na zaposlitveni intervju

11. 5. 2025

7 korakov priprave na zaposlitveni intervju

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki