15 zlatih pravil za uspešen razgovor
Trema je pogosta in za mnoge neprijetna spremljevalka pomembnih trenutkov v življenju, zato ne preseneča, da je ponavadi prisotna tudi pred in med razgovorom za delo.
Trema je pogosta in za mnoge neprijetna spremljevalka pomembnih trenutkov v življenju, zato ne preseneča, da je ponavadi prisotna tudi pred in med razgovorom za delo.
Dobili ste povabilo na razgovor. Končno! Vaš dosedanji trud je obrodil sadove, zdaj pa morate zgrabiti bika za roge in briljirati še na razgovoru. Usoda je v vaših rokah, zato je ne prepuščajte naključjem – bodite pripravljeni na vseh ravneh. Kaj to pomeni? Spodaj je 5 nasvetov, kako postopati na prvem razgovoru, da bi kar najbolj zablesteli.
Pri iskanju nove zaposlitve je običajno najbolj mučen del procesa čakanje – čakanje na objave za delovno mesto, ki ustreza vašim sposobnostim in interesom. Ko se končno pojavi razpis, skrbno sestavite spremno pismo in življenjepis, ju pošljete in nato čakate na morebitni razgovor. Če vas obvestijo, da ste vabljeni na razgovor za delo, se nanj temeljito pripravite in skušate na njem zablesteti po svojih najboljših močeh. Nato pa spet čakate – tokrat na odgovor.
Vas čaka razgovor za službo? Potem nadaljujte z branjem in izvedite več o skrivnem orožju, ki vam bo dalo prednost pred drugimi kandidati med razgovorom.
Ocenjevalni razgovor z nadrejenim je odlična priložnost, da dobite pomembne povratne informacije o svojem delu in vašem prispevku v podjetju. Če se boste na letni ali polletni razgovor z nadrejenim tudi ustrezno pripravili, se boste lahko lažje osredotočili na objektivno preučevanje vaše uspešnosti pri delu. Za sestanek bodite pripravljeni spregovoriti o sebi, svojih dosežkih, načrtih in izboljšavah. O tem boste lažje spregovorili, če boste pred srečanjem naredili samoevalvacijo.
Angleški pregovor pravi, da nikoli ne dobimo druge priložnosti za prvi vtis. Če pa že dobimo priložnost, da slab prvi vtis popravimo, moramo vložiti v to devetkrat več truda kot pri prvem stiku.
Statistika trdi, da 46% novih zaposlenih uniči svoj ugled v prvih 18 mesecih dela. V 89% se to zgodi zaradi njihovega obnašanja in slabo razvite čustvene inteligence, kar ne spada v timsko delo. Ljudje z nizko razvito čustveno inteligenco ne razumejo in ne poznajo svojih čustev, kar pomeni, da jih ne znajo nadzirati, ne znajo pa jih niti prebrati pri drugih sodelavcih.
Končno! Intervjuja je konec! Ali ne bi bilo super, če bi vam sogovornik ob koncu razgovora v roke podal listek z vašo oceno o tem, kako ste se na njem odrezali? Dvomimo, da se bo to zgodilo, zato se morate znati oceniti sami.
Ko iščemo zaposlitev, v nedogled pošiljamo življenjepise in upamo, da bodo iskalci novega kadra v nas videli potencial. A kaj se zgodi, ko smo povabljeni na razgovor, na katerega si res ne želimo iti?
Ko se pripravljate na razgovor, že poznate vse standardne nasvete, ki jih morate upoštevati. Opraviti morate raziskavo podjetja, pripraviti odgovore in vprašanja, dostojno se morate obleči in se pokazati v najboljši luči. A kaj narediti, če na razgovoru želite izstopati?
»Kako je šlo?« je najverjetneje najpogostejše vprašanje, ki ga prejmete po razgovoru za službo. Po tem, ko odgovorite po svojem občutku, vas pogosto vprašajo: »Se ti zdi, da je to prava služba zate?«
Če želite prepričati sogovornika na razgovoru za službo, morate biti pripravljeni na zgoraj omenjeno vprašanje. Preberite si, kako uskladiti svoje izkušnje s potrebami delodajalca.
»Potrudi se po najboljših močeh,« nam svetujejo vsi. Zavedati se je potrebno, da se tega nasveta ne držimo le med razgovori in interakcijo z delodajalci, temveč tudi med pogovori z rekruterji, osebami, ki usklajujejo naše intervjuje in so povezava med podjetjem ter nami.
Priprave na pomemben razgovor so lahko zelo stresne in prvo, kar morate storiti, je, pomiriti se. Improvizacija odgovorov in vprašanj za nekatere deluje, a za mnoge ne, zato je priprava izredno pomemben del zaposlitvenega procesa.