• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Od skupine do „sinergičnega“ tima in nazaj?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Tim vs. skupina Katere so prednosti timskega dela Nasveti za izgradnjo timov Epilog
Delovno okolje in odnosi

Od skupine do „sinergičnega“ tima in nazaj?

Sodobni poslovni ljudje često razglašajo za timsko delo skorajda vsakršno dejavnost, ki vključuje skupino ljudi. Podvrženi so klišeju, da je timsko delo nekaj, kar avtomatsko prinaša velike sinergije in druge koristi ter da brez timskega dela ne gre. V praksi ni ravno tako …


28. 5. 2025
 

Slika sinergičnega tima

Predstavljajte si, da bi zaposleni na tekočem traku, ko je potrebno učinkovito funkcioniranje, ustavili svoje delo in pričeli delovati po principih timskega dela, kontemplativno razmišljati in kreativno »brainstormingirati« na topiko `kaj bi bilo na procesu potrebno spremeniti`. Ergo, vsak tim je skupina, a vsaka skupina ni nujno tim.

Tim vs. skupina

Timsko delo se običajno uporablja pri delu na kompleksnih nalogah, kjer ne pot, ne rešitve niso znane. V timski kulturi se stimulira razmišljanje in iskanje povsem spremenjenih rešitev. Osamljen individuum je praviloma ujet v spiralo svojih izkušenj in strokovne percepcije; medtem ko v timu načeloma obstaja večja verjetnost uspeha. Obdobje Da Vincijevskih univerzalcev je že zdavnaj passé. Tak način dela omogoča, da izpostavljena ideja sproži novo idejo. Zato se nabor inventivnih rešitev lahko znatno poveča.

Katere so prednosti timskega dela

  • Unikaten sistem vodenja temelji na dogovoru. Pravilo po Kirtonu (2001): Tim inovatorjev mora voditi konzervativen „adaptor«; skupino adaptorjev, naj vodi vodja inovator.
  • Kreativno, komplementarno in kompleksno modeliranje rešitev.
  • Članom tima so cilji in smoter projekta jasnejši, ker od začetka sodelujejo pri njihovem definiranju in izvajanju v skladu s konceptom: »Nauči se! Živi in vzljubi to, kar si se naučil!« (»Learn it! Live it! Love it!«). Motivacija in obveza za realizacijo se krepi.
  • Visoka stopnja transferja znanja in izkušenj, s tem se bogati in nadgrajuje profesionalnost, razumevanje in znanje vsakega člana in njegovo kreativno razmišljanje. Racionalizira se usposabljanje.
  • Poveča se zadovoljstvo z delom. V harmoniziranem timu, ki odlično funkcionira, se običajno oblikuje pozitivna delovna klima.
  • Koncept zdrave tekmovalnosti doprinese k medsebojnemu spremljanju uspešnosti in večanju učinkovitosti (če je tim pravilno formiran in če je naloga pravilno izbrana).
  • Dvigne se nivo motivacije in „morale“ zaposlenih, ker drug drugemu nudijo podporo. Model reševanja je uspešnejši: z rešitvami se ubada več članov tima, ki imajo izkušnje in so strokovno afirmirani.

Nasveti za izgradnjo timov

Če želimo implementirati navedene prednosti je potrebno kontinuirano zagotavljati: resurse (npr. dovolj časa, prave ljudi, lokacija/prostor, € in orodja etc.), skupni imenovalec (definiranje delovnega področja norm in normativov, standardov in pravil), odprto interakcijo/komunikacijo in benevolentno kontrolo, podporo izgradnji močnega zaupanja v timsko delo, jasno lastništvo projekta, nagrade in priznavanje. Pred odločitvijo o vstopu na spolzek teren izgradnje timov moramo odgovoriti na najpomembnejše vprašanje: Ali naj sploh uporabimo timsko delo ali ne? Za „lažjo“ odločitev uporabimo test s tremi temeljnimi vprašanji:

  • Ali bi delo lahko bilo „od-delano“ bolje, če bi vključili več kot le eno osebo (glede na nivo kompleksnosti izzivov, zahtevano kvaliteto, stroške in predviden rezultat)?
  • Ali se prek timskega dela ustvarja višja stopnja odgovornosti pri zaposlenih za rezultate (skupna korist, kako močna je povezanost med cilji posameznikov, cilji projektov in rezultati)?
  • Ali so člani tima medsebojno odvisni (vprašanje strokovnosti, interakcij, profesionalnosti, zaupanja, klime in kulture v timu)? (cf. Robbins & Judge (2008): Essentials of Organizational Behavior)

Epilog

Pred nekaj desetletji je bilo – parafrazirano po Muleju – glavno pravilo: „Misija elite v podjetjih je, da dela na timski način in da razmišlja o prihodnosti, vseh ostalih pa, da delajo“. Sedaj se ta paradigma drastično spreminja v: „Vsi imajo pravico, da razmišljajo, in vsi delajo“.

 

Avtor: Dobran Juričan za MojeDelo.com

 

Povezani članki
težave

Delovno okolje in odnosi

Težave novincev na prvem delovnem mestu

Prehod od študija na delovno mesto je vedno težaven. Sveži diplomanti morajo v prvi službi prebroditi preizkušnje, na katere niso vedno pripravljeni. Ta prehod je še težji, če ste edini novinec v oddelku, vsi vaši sodelavci pa so bistveno starejši od vas in imajo večletne izkušnje.

Delovno okolje in odnosi

Uspešno vodenje na daljavo

V odziv na nepričakovano epidemijo koronavirusne bolezni se je mnogo podjetij odločilo, da bodo delo opravljali od doma. Odgovornost do družbe, svojih zaposlenih in tudi splošnega zdravja je to seveda najodgovornejša odločitev. Vendar pa se je zato veliko vodij znašlo v popolnoma novi situaciji, kot tudi zaposlenih, ki niso vajeni vsakodnevnega dela od doma. Tako so, ponekod, celotni kolektivi podjetij prvič ločeni. Veliko izzivov, ki jih je prinesla trenutna situacija, žal ni bilo mogoče omiliti z dobro pripravo na delo na daljavo, saj se je stanje v celotni državi spremenilo praktično čez noč. 

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo


6. 5. 2024

7 ključnih nasvetov za učinkovito komunikacijo v ekipi


3. 4. 2023

Dobro počutje zaposlenih

Medsebojni odnosti v podjetju.

11. 2. 2025

Pomen medsebojnih odnosov na delovnem mestu

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki