• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Kosilo – najpomembnejši obrok v vaši novi službi
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Najdite pomen vsakega kosila Strateško izberite vaše partnerje pri kosilu Priprava vprašanj v času kosila Izkoristite kosila za gradnjo profesionalnih vezi
Delovno okolje in odnosi

Kosilo – najpomembnejši obrok v vaši novi službi

Nikoli ne bi rekli, a kosila/malice so izredno pomemben del pri razvoju kariere. Statistično in matematično gledano – letos boste s sodelavci preživeli več kot 220 kosil, v petih letih jih boste tako imeli za seboj več kot 1000. V času malice iščete možnost za produktivno porabo časa. Če ga porabljate s sodelavci in skozi pogovor z njimi, si boste odprli pomembna vrata za razvoj vaše kariere.


6. 1. 2022
Poslovno kosilo

Najdite pomen vsakega kosila

S pravimi sodelavci v času kosila lahko naredite veliko:
 
  • povečate znanje o industriji, podjetju, oddelku ali vaši vlogi v njem,
  • identificirate dva problema, s katerimi se soočate in skupaj pridete do rešitve,
  • širite svojo mrežo poznanstev (mreženje), ki vas lahko povežejo s posamezniki, ki bi lahko pripomogli k razvoju vaše kariere,
  • ugotovite nekaj skritih informacij, ki vam bodo pomagale, da ne ponavljate starih napak v prihodnosti,
  • si napolnite baterije in povišate nivo energije za nadaljnje projekte,
  • naučite se nekaj nenapisanih pravil v vaši organizaciji in se tako izognete težavam,
  • pridobite si širšo sliko o tem, kaj počnete dobro, kje se morate popraviti in kaj lahko storite, da boste pri svojem delu bolj efektivni.

Strateško izberite vaše partnerje pri kosilu

Ozrite se na naslednje tri tedne. Kaj bi radi dosegli? S tem vprašanjem si boste lažje izbrali sodelavca, s katerim si želite iti na kosilo. Sledita dve vprašanji, za katera je smiselno, da se jih dotaknete:
  • Kdo so najboljši sodelavci, s katerimi si želim iti na kosilo, če želim povečati moje znanje o podjetju, industriji, oddelku, moji vlogi?
  • Kdo so najboljši sodelavci, s katerimi si želim iti na kosilo, če si želim slišati realne nasvete ljudi, ki so šli skozi enake težave, kot jih imam sam?

Priprava vprašanj v času kosila

Ne porabite celotne energije za odgovor na vprašanje, kaj bi lahko za kosilo jedli. Pred malico si vzemite čas, da si pripravite od tri do štiri vprašanja za vaše kolege, seveda odvisno od cilja, ki ga želite doseči in informacij, ki jih želite pridobiti. Na primer, če je vaš cilj bolje razumeti stranke in njihove poglede, se za kosilo dogovorite z osebo, ki je v stiku z njimi na vsakodnevni bazi. Vprašanja so v tem primeru lahko takšna:
  • Kaj je najboljši trenutek pri delu s strankami?
  • Kateri trenutek je bil najtežji oz. je predstavljal največji izziv pri delu s strankami?
  • Kaj se je izkazalo za najbolj efektivno, če ste želeli pridobiti nove stranke?
  • Kateri so bili največji izzivi in kako ste se jih lotili?
 
Za vse sogovornike pripravite vprašanja, hkrati pa bodite pozorni, da bo dialog stekel tekoče. Bodite fleksibilni tudi z vprašanji, na katere se niste pripravili.
 

Izkoristite kosila za gradnjo profesionalnih vezi

Glede na to, da je vaš čas za kosilo omejen, imate iskreno, če odštejete minute do naročanja in posedanja, časa le okrog 20 minut, da načnete produktivno debato. A to je vsekakor veliko časa, da začnete graditi vez. Dobro poslušajte, kaj ima druga oseba za povedati, pokažite ji, da cenite njene misli, ideje, zgradite si njeno zaupanje in poskrbite, da boste ohranili medsebojno povezavo tudi takrat, ko je kosila že konec.
 
Po malici poskrbite, da boste s sodelavcem ostali v kontaktu, saj si najverjetneje z njim želite novo priložnost za kosilo. V tem času bodite pozorni na članke in novosti na njegovem področju, ki mu jih lahko posredujete. 
 
V vsakem primeru pa poskrbite, da bodo pogovori in spoznavanje novih oseb potekalo tekoče, nezategnjeno in na neformalen način. Nihče si ne želi tudi v času malice premlevati o največjih težavah v službi, zato ohranite mero zdravega razuma in bodite pozorni na obnašanje sodelavca. Če se o službi ne bo želel pogovarjati, zamenjajte temo pogovora in obema pričarajte sproščeno kosilo.
 

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com
Povezani članki
najuglednejši delodajalec 2020

Delovno okolje in odnosi

Najuglednejši delodajalci 2020

Priznanje za najuglednejšega delodajalca leta 2020 je na podlagi obsežne spletne raziskave, ki ga MojeDelo.com izvaja s švedskim podjetjem Universum Global, prejelo farmacevtsko podjetje Lek, d. d.

slogi vodenja

Delovno okolje in odnosi

Različni slogi vodenja – kateri vam je pisan na kožo?

Nadrejeni imajo različne načine vodenja in pristope, ki vključujejo prepoznavanje težav, navdihovanje kolektiva, spodbujanje produktivnosti itd. Z opisi v nadaljevanju lahko ugotovite, kako svoje zmožnosti in talente še dodatno uporabiti pri svojem delu – s primernim pristopom vaših nadrejenih. To ne pomeni, da od šefa zahtevate ali pogojujete kar koli, temveč k njemu pristopite s konstruktivnim predlogom in idejo, kako bi lahko svoje delo dodatno optimizirali. Pojasnite, kakšen način dela in usmerjanja bi vas najbolj motiviral in na koncu tudi prinesel najboljše rezultate.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

korak naprej

15. 3. 2024

»Korak naprej je potrebno narediti, še preden ste nanj pripravljeni.«


8. 12. 2023

»Ne vem, kaj bom počel/a v življenju in v katero poklicno kariero se bom spustil/a«

Delovne navade, ki jih delodajalci spoštujejo.

8. 1. 2022

10 delovnih navad, ki jih nadrejeni obožujejo

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki