• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Razgovor
  • Karierni cilji – kako jih zastaviti in doseči po korakih
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1.) Raziščite možnosti 2.) Primerjajte možnosti 3.) Določite si kratkoročne cilje 4.) Določite si dolgoročne cilje 5.) Uporabljajte metodo SMART
Razgovor

Karierni cilji – kako jih zastaviti in doseči po korakih

Če želite biti pri izbranem poklicu uspešni in zadovoljni, potem se morate zavedati, da je pri tem bistvenega pomena načrtovanje kariere. Vseeno je, ali si prizadevate postati skrbnik pogodb v majhnem gradbenem podjetju ali finančni direktor multinacionalne korporacije – sposobnost, da znate določiti poklicne cilje in opredeliti, kaj vse je potrebno, da jih tudi dosežete, vam lahko pomaga uresničiti svoje ambicije.


11. 2. 2025

Načrtovanje kariere je osnovno, a ključno načelo, ki ga uspešni ljudje uporabljajo pri svojem delu. Zakaj ne bi teh istih načel uporabili tudi pri upravljanju svoje kariere? Oblikujte načrt razvoja svoje poklicne poti, s katerim boste nadzorovali svojo usmeritev. Ker je to lažje rečeno, kot storjeno, v nadaljevanju predstavljamo nekaj smernic, ki vam bodo pomagale pri določanju kariernih ciljev in ustvarjanju kariernega načrta z jasnimi in izvedljivimi cilji. Pametno krmiljenje kariere zahteva od človeka več kot le motivacijo – ključno je namreč načrtovanje, od prepoznave in opredelitve končnega cilja do oblikovanja akcijskega načrta osebnega razvoja. 

1.) Raziščite možnosti

Morda spadate med tiste srečneže, ki že dolgo natančno vedo, kakšno kariero si želijo. Ali pa imate v mislih več poklicev, ne da bi imeli jasno predstavo o tem, kateri je za vas najboljši. V vsakem primeru bo vaš prvi korak pri oblikovanju kariernega načrta raziskati poklic ali poklice, ki vas zanimajo. To storite tako, da raziščete in preučite želene poklice, kar vam bo pomagalo ugotoviti, kakšne kvalifikacije, tipične poklicne poti in posebna potrebna znanja in spretnosti potrebujete. Tako se boste namreč najhitreje prepričali, ali ste zadovoljni z realnostjo, ki vam jo ponujajo izbrane možnosti. 

2.) Primerjajte možnosti

V naslednjem koraku primerjajte svoje možnosti, saj na ta način zožite izbiro. Odgovorite si na vprašanja:
  • Kateri poklic mi najbolj ustreza ter bo zadovoljil moje poklicne in osebne ambicije?
  • Kateri poklic najbolj ustreza mojim sposobnostim, interesom in vrednotam?
  • Po katerem poklicu bodo delodajalci v prihodnosti verjetno najbolj povpraševali?
  • Kakšne so prednosti in slabosti vsake možnosti?
Na podlagi tega lahko opredelite, kaj želite v tem izbranem poklicu doseči. Ta cilj si zapišite, da boste lahko pripravili akcijski načrt za njegovo uresničitev. Primer: »Čez 15 let želim postati finančni kontrolor velike gospodarske organizacije.« Z zapisom cilja boste dobili jasnejšo usmeritev, posledično pa se boste tudi lažje osredotočili na širšo sliko, torej, kaj si želite doseči v svojem poklicnem življenju. Postopek določanja poklicnih ciljev se ne konča takrat, ko ste opredelili svoj končni cilj; da bi ga uresničili, morate namreč pripraviti akcijski načrt ali načrt osebnega razvoja, ki vam bo pomagal doseči zastavljeni cilj.

3.) Določite si kratkoročne cilje

Tretji korak vključuje oblikovanje niza kratkoročnih ukrepov, s katerimi boste svoj zadani poklicni cilj uresničili. Osredotočite se na to, kako se morate poklicno izpopolniti v naslednjih (približno) treh do petih letih na področjih:
  • Učenje: Ali morate za vstop v želen poklic (ali za napredovanje) pridobiti določene kvalifikacije? Če je tako, o katerih tečajih morate razmisliti?
  • Izkušnje: Katere izkušnje morate pridobiti, da postanete primeren kandidat za napredovanje ali da dobite prvo zaposlitev na tem področju?
  • Razvoj znanj in spretnosti: Katera posebna znanja in spretnosti morate razviti, da boste postali primeren kandidat za napredovanje?
  • Idealno naslednje delovno mesto: Katero delovno mesto predstavlja naslednji smiselni korak k uresničitvi vašega poklicnega cilja?
  • Poklicno/strokovno članstvo: Ali bi članstvo v strokovni organizaciji pripomoglo k vašemu poklicnemu napredku?
 
Preden odgovorite na ta vprašanja, si oglejte opise delovnih mest za zaposlitev, ki si jo prizadevate pridobiti. Opisi vam bodo osvetlili morebitne spretnosti ali kompetence, na katere se morate osredotočiti, oziroma jih razviti pri opravljanju svojega trenutnega dela, preden začnete iskati naslednjo (sanjsko) zaposlitev.

4.) Določite si dolgoročne cilje

Ko dosežete kratkoročne cilje, je naslednji korak pri načrtovanju kariere zastavljanje dolgoročnih ciljev. Ustvarite realistično karierno pot, ki opredeljuje delovna mesta in njihove naraščajoče zahteve na ravni znanja, odgovornosti in delovne dobe. To je pravzaprav načrt, kako boste v svoji karieri postopoma napredovali, da boste dosegli končni cilj. Preden začrtate svojo prihodnost, skušajte najprej raziskati tipične karierne poti, ki so možne na posameznem področju. Potem lahko začrtate svojo dolgoročno poklicno pot in določena delovna mesta, prek katerih boste napredovali. Za vsako delovno mesto opredelite:
  • tehnična znanja, ki jih boste morali pridobiti;
  • mehke veščine, ki jih boste morali razviti;
  • kompetence, ki jih boste morali pridobiti; 
  • posebne izkušnje, ki jih od vas zahtevajo in jih želite pridobiti;
  • kakšen osebni ali poklicni razvoj terja od vas;
  • idealno trajanje zaposlitve (kako dolgo morate vztrajati na tem delovnem mestu, da boste pridobili potrebno strokovno znanje in postali zreli za napredovanje).
Na koncu tega koraka boste dobili tudi boljšo predstavo, kako dolga pot je še pred vami, da pridete od sedanjega položaja do zastavljenega kariernega cilja. 

5.) Uporabljajte metodo SMART

Pri oblikovanju akcijskega načrta ne pozabite določiti jasno opredeljenih, kratkih ciljev, ki jih lahko dosežete. Pri tem vam je lahko v veliko pomoč metoda SMART, o kateri smo podrobno že pisali in si o njej lahko preberete več tukaj.
 
Če vam kljub vsemu napisanemu ne uspe določiti specifičnega poklica, ki bi vas zanimal, skušajte začeti z nekim splošnim začetnim poklicnim ciljem. Čez čas, ko boste na sedanjem področju pridobili več izkušenj, se bodo načrti v vaših mislih začeli oblikovati in utrjevati, in posledično se boste lažje odločili, ali je to prava pot za vas ali pa boste želeli raziskati druge možnosti. Do takrat pa je povsem sprejemljivo, da razmišljate o več kot eni zamisli in si puščate odprte možnosti.
 
 

 

 

Nasvet je za vas napisala:  ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
dober vtis

Razgovor

Moč treh minut za dober vtis s Polono Požgan

Angleški pregovor pravi, da nikoli ne dobimo druge priložnosti za prvi vtis. Če pa že dobimo priložnost, da slab prvi vtis popravimo, moramo vložiti v to devetkrat več truda kot pri prvem stiku.

Razgovor

Tina Menard, ETA d.o.o. Cerkno

Kadrovikom različnih slovenskih podjetij vsak mesec zastavimo nekaj vprašanj na temo kadrovanja.

V mesecu decembru je nanje odgovorila gospa Tina Menard, vodja kadrovskega področja v podjetju ETA d.o.o. Cerkno.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

cilji

22. 12. 2024

Karierni cilji: kako jih doseči?

izkušnje znanje osebnost

14. 9. 2024

Izkušnje, znanje ali osebnost – kaj zares šteje?

trajnost in kariera

27. 2. 2024

Kako ustvariti trajnostno poklicno pot?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki