• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Karierna vprašanja, ki si jih morate zastaviti ob koncu leta
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Katere karierne cilje sem dosegel? Ali sem postal strokovnjak na svojem področju? Kaj bi spremenili, če bi lahko? Sem bil v službi srečen? Kaj si želim doseči v naslednjem letu in kako bo to vplivalo na moj uspeh?
Delovno okolje in odnosi

Karierna vprašanja, ki si jih morate zastaviti ob koncu leta

Novo leto se približuje, a preden si postavite zaobljube, si odgovorite na nekaj vprašanj, s katerimi boste opravili samoevalvacijo minulega leta. Naj bo letošnja samoevalvacija karierne narave. Ali ste profesionalno zrasli? Kje bi lahko bili boljši?


8. 1. 2024
karierna vprašanja

Evalvacija služi kot pomoč pri določanju fokusov za naslednje leto. Da bi vam bil celoten proces lažji, smo za vas pripravili pet vprašanj, ki si jih morate zastaviti, če želite v prihodnje leto vstopiti bolje pripravljeni. 

Katere karierne cilje sem dosegel?

Ne dvomimo, da ste si pred enim letom postavili cilje za letošnje leto. Ste se jih držali? Ste vodili tisti obljubljeni projekt, s katerim ste si povečali prepoznavnost v podjetju? Ste napredovali? Prejeli povišico? Ste preprosto sledili ustaljenim smernicam in se minimalno razvijali, ker je bilo tako preprosto najlažje?

Pripravite si seznam uspehov, pa najsi bodo to majhni ali veliki – vaši so. Ko boste videli, kaj vse ste dosegli, boste dobili motivacijo. Ne glede na to, kaj ste dosegli, je pomembno, da ste napredovali in v vsakem uspehu vidite razvoj tako na osebnem kot na profesionalnem nivoju.

Ali sem postal strokovnjak na svojem področju?

Najboljši pokazatelj razvoja je, da primerjate svoje sposobnosti na začetku in na koncu koledarskega leta. Kaj ste naredili, da bi izboljšali svoje spretnosti in si utrdili delovno pozicijo v podjetju, v katerem ste zaposleni?

Ste se udeležili konferenc, izobraževanj, seminarjev? Ste prejeli nove certifikate? Vse to so stvari, s katerimi izboljšate svoje sposobnosti in postajate vedno večji strokovnjak na svojem področju.

Če niste prepričani, ali ste napredovali ali ne, vprašajte svojega nadrejenega, da vam poda iskreno mnenje in povratno informacijo.

Kaj bi spremenili, če bi lahko?

Če v službi v minulem letu ne bi prav nič spremenili, nam zaupajte skrivnostni recept. Realno gledano vsi delamo napake in vsi sprejemamo odločitve, za katere nam je na koncu žal. Vsi si želimo, da bi v določeni situaciji reagirali drugače.

Zavedanje lastnih napak je prvi korak k temu, da jih ne boste ponovili. Naslednji koraki so tisti, ki bodo pripomogli k temu, da do takšnih reakcij in odločitev ne bo več prihajalo. Ste zamudili pomembno karierno odločitev? Pripravite si načrt, da do tega naslednjič ne pride. Ste se drli na sodelavca, a ni bil nič kriv? Poskrbite, da boste naslednjič bolj obvladali svojo jezo.

Sem bil v službi srečen?

Če ste na to vprašanje odgovorili pozitivno, se poglobite vanj in pomislite, zakaj je bilo temu tako. Vas veseli narava dela, sodelavci, izzivi? Karkoli je bil razlog, poskrbite, da vas bo to še vedno osrečevalo in motiviralo. Iščite načine, kako srečo še povečati, razširiti in jo vzdrževati tudi v prihodnosti.

Če ste na vprašanje odgovorili negativno, razmislite, kaj je bilo tisto, kar vas je spravljalo v slabo voljo. Se temu lahko izognete? Lahko karkoli spremenite, da se to ne bo več ponavljalo? Ne pozabite – pot do sreče je lahko že menjava službe, zato bodite iskreni do samega sebe in si odgovorite, ali je morda že čas za novo karierno pot.

Kaj si želim doseči v naslednjem letu in kako bo to vplivalo na moj uspeh?


Nima smisla ozirati se nazaj, če se iz preteklosti ne boste naučili ničesar. Svoje karierne ugotovitve uporabite za evalvacijo in za načrtovanje v prihodnosti. Kadrovniki svetujejo, da si na list papirja zapišete tri do pet ciljev in jim postavite časovnico. Katere od njih boste dosegli v enem mesecu, v enem kvartalu in v pol leta? Ko boste vsakega od teh izpolnili, boste opazili napredek in opazili, da se neprestano razvijate.

 

Avtor: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
strupeni sodelavci

Delovno okolje in odnosi

Trije tipi strupenih sodelavcev, ki se jih morate izogibati

Najverjetneje ste bili kdaj primorani delati s sodelavci, ki vam niso bili najbolj po godu, kajne? Popolnoma logično in normalno je, da se ne razumete z vsemi, saj vsak od nas za seboj »vlači« svojo zgodbo, ki ga je naredila takšnega, kakršen je – drugačnega od vas. Tako se moramo soočati z zoprnimi, nesramnimi kolegi, ki navsezadnje niso nič v primerjavi s tistimi strupenimi.

samoiniciativnost

Karierni nasveti

3 od 3: Izboljšajte svojo samoiniciativnost

Samoiniciativnost pomeni delati prave stvari, brez, da bi vam bilo to zapovedano. Delodajalci poleg komunikacijskih sposobnosti in spretnosti dela v timu izredno cenijo tudi samoiniciativnost, ki igra eno ključnih lastnosti pri izbiri novega kandidata v selekcijskem postopku. Nadrejeni si želijo nekoga, ki bo neprestano iskal nove načine za razvoj, namesto, da bi sedel za mizo in gledal v prazno. Njihov cilj je, da bi nekoč v celoti imeli takšno ekipo, ki bo preprosto vedela, kaj se od njih zahteva, in k temu tudi stremela.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

mreženje

6. 11. 2022

Kaj je mreženje?


5. 12. 2024

8 poti do večje produktivnosti

priložnost

18. 4. 2021

Miha Mišič: »Ko dobiš priložnost, jo pač moraš izkoristiti«

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki