Izkušnje, znanje ali osebnost – kaj zares šteje?
K vedno vroči razpravi o tem, ali na trgu dela več štejejo izkušnje kot znanje oziroma izobrazba, tokrat pristopamo z drugega zornega kota. Pomembno je namreč oboje, a ključno je, da smo ubrani z ritmom časa.
Če šele stopate na trg dela, se najverjetneje sprašujete, ali so izkušnje pomembnejše od vaše izobrazbe. Morda želite menjati kariero in se soočate s težavo, kako najti zaposlitev na svojem področju brez dodatnih izkušenj. Vprašanje je sicer upravičeno, a odgovor nanj ni enopomenski.
Večina delodajalcev od kandidata pričakuje tako praktične kot teoretične sposobnosti. Ne glede na vrsto kariere ali zaposlitve je pomembno ostati v koraku s časom – a kaj to sploh pomeni? Ne gre le za sledenje tehnološkim novostim ter pridobivanje novih znanj in izkušenj, ključno je, da skozi čas tudi osebnostno rastemo, kar se izraža v našem razmišljanju in obnašanju.
Znanje in izkušnje
Mehke veščine in osebnostne lastnosti
V koraku s časom
- Napredovanje: če načrtujemo kakršno koli napredovanje, se moramo zavedati, da je nadgrajevanje znanja in sposobnosti ključno.
- Nova služba: biti seznanjen z novimi znanji in tehnologijami je pomembno, če hočemo uspešno konkurirati pri iskanju nove službe. Poleg znanja moramo imeti tudi primerne sposobnosti – na primer komunikacijske.
- Dobra plača: prispevajte nove zamisli in nova znanja in temu primerno bo tudi plačilo. Staro znanje je slabo plačano.
Kako slediti času?
- Poiščite napredna podjetja: na trgu sta dve vrsti podjetij – vodilna in tista, ki jim sledijo. Najdite načine, kako sodelovati z vodilnimi.
- Spremljajte ljudi, ki so prvi na svetu. Običajno so ti ljudje nekoliko nenavadni, njihove ideje pa kar malce »nore«. Kljub temu jih je koristno spremljati, saj nam širijo obzorje in pokažejo nove smeri.
- Najdite mentorja: tako kot ima vsak športnik trenerja, bi moral imeti vsak karierist mentorja, ki ga usmerja in vodi do napredka.
- Udeležujte se konferenc in seminarjev; razširite svoja znanja in spoznajte strokovnjake s svojega področja.
- Berite. Uspešni ljudje redno berejo strokovne knjige, revije in članke ter se izobražujejo, saj so samo tako lahko ves čas seznanjeni z novostmi.
- Povezujte se z ljudmi, ki razmišljajo drugače od vas, na primer z mladimi. Prisluhnite, kaj imajo povedati, in sprejmite tudi drugačne poglede. Spremljajte pa tudi družbena omrežja – novi trendi se namreč najhitreje širijo prek spleta.
- Povezujte se z ljudmi, ki imajo enake cilje. Skupine s skupnimi cilji imajo podobne navade, interese in vrednote. Isto misleči posamezniki vas bodo na vaši poti spodbujali in usmerjali ter vam bodo v navdih.
Osebni cilji
Preberite tudi:
1. Nova služba: kako si prislužiti spoštovanje?
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.
Kariera
10 načinov, kako vzbuditi zaupanje delodajalca
Zaupanje začnemo graditi že na razgovoru za novo zaposlitev. Večina delodajalcev bo zaposlila kandidata, s katerim se lahko poveže, z njim deli podobne vrednote in mu posledično lahko zaupa. Ugotovite, kako lahko vzbudimo zaupanje od prvega delovnega dne naprej in zgradimo uspešen in trajen odnos s svojim delodajalcem.
Kariera
Izkušnje in zrelost – naučite se jih tržiti!
Današnji trendi zaposlovanja kažejo, da delodajalci cenijo izkušene in prekaljene delavce, ki jih ni treba uvajati, temveč lahko svoje delovne naloge prevzamejo takoj. Da bi postali tako učinkoviti, pa potrebujete kilometrino in izkušnje. S konkretnimi nasveti vam jih pomagamo primerno predstaviti!