Regres 2025: koliko in kdaj?
Regres in letni dopust sta nerazdružljivo povezana: s pridobitvijo pravice do celotnega dopusta delavec pridobi tudi pravico do celotnega regresa. Če v koledarskem letu pridobi pravico le do sorazmernega dela dopusta, ker je zaposlen le nekaj mesecev, mu pripada tudi sorazmerni del regresa.
Regres – čarobna beseda, ki vsako leto prižge lučko upanja na koncu (pred)počitniškega tunela. Najlepše pri vsem skupaj pa je dejstvo, da je to pravica prav vsakega zaposlenega; na ta način lahko brezskrbno uživa svoje dopustniške dneve z nekaj več denarja na računu. Toda regres ni zgolj poletni bonus za sladoled in izposojo ležalnika na plaži, temveč zakonsko zagotovljeno izplačilo, ki pa ima kar nekaj pravil in posebnosti. Poglejmo, kaj vse morate vedeti o regresu 2025.
Regres za letni dopust je enkratno izplačilo, ki ga mora delodajalec izplačati svojim zaposlenim za namen letnega dopusta. Po Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) je delodajalec dolžan svojim zaposlenim izplačati regres za letni dopust najkasneje do 1. julija tekočega leta. Izjema je, če se delodajalec sooča z nelikvidnostjo – takrat lahko na kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti določi kasnejši rok, vendar pa mora biti regres izplačan najkasneje do 1. novembra istega leta. Izplačilo regresa za letni dopust je ključni del Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), ki določa pravice in obveznosti tako delodajalcev kot delavcev.
Kolikšnji je najnižji znesek regresa v letu 2025?
Regres za letni dopust mora biti izplačan vsaj v višini minimalne plače. Minimalna plača 2025 znaša 1.277,72 evra in toliko znaša tudi višina minimalnega zneska za regres 2025, pri čemer morate vedeti, da je to neto znesek. V Republiki Sloveniji je regres neobdavčen do višine zneska povprečne plače, kar pomeni, da je do omenjene višine regres oproščen plačila prispevkov in dohodnine. V primeru, da je nekdo prejel regres, ki presega znesek povprečne plače, se tej osebi v dohodnino šteje le del regresa, ki presega znesek 100 odstotkov povprečne plače. Kolektivna pogodba pa lahko določa, da mora delodajalec izplačati višji regres, kot je določen v ZDR-1, prav tako se za višje izplačilo lahko odloči delodajalec sam.
Kako se regres obračuna ob zaposlitvi s krajšim delovnim časom?
Če ima delavec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom, ima pravico do regresa, ki je sorazmeren delovnemu času, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi, razen v primerih, ko delavec dela krajši delovni čas v skladu s 67. členom ZDR-1. Tu je še sorazmerni del regresa, ki se zaposlenemu izplača v primeru, kadar ima le-ta pravico samo do izrabe le sorazmernega dela letnega dopusta. Za boljšo predstavo: Če ste se zaposlili 1. aprila, boste prejeli sorazmerni delež dopusta in regresa, ki bo seveda nižji, kot če bi se v podjetju zaposlili 1. januarja.
Je regres obdavčen?
Regres v višini 100 odstotkov zadnje znane povprečne plače ni obdavčen. Do te višine ni treba obračunati prispevkov in akontacije dohodnine. Znesek povprečne plače, ki se upošteva, se spreminja vsak mesec, podatki pa so objavljeni na Sursu. Tako je januarska povprečna bruto plača znašala 2.464,35 evra. Upošteva se znesek povprečne bruto plače v času izplačila.
Je treba regres vračati ob prekinitvi delovnega razmerja?
To je stvar odločitve delodajalca – ob prenehanju delovnega razmerja lahko od zaposlenega terja vračilo sorazmernega dela regresa, ni pa njuno.
Mi regres pripada tudi, če sem na porodniškem ali bolniškem dopustu?
V obeh primerih pravica do regresa ne preneha, zato ste upravičeni do stoodstotnega izplačila.
Poznate svoje pravice?
Pravica do regresa za letni dopust je povezana s pravico zaposlenega do dopusta, ne pa z njegovo dejansko izrabo, zato vam regres pripada, četudi niste izrabili letnega dopusta.
Zaposleni se pravici do regresa za letni dopust ne more odpovedati, zato se delodajalec ne more sklicevati na to, da so se zaposleni strinjali z zamikom izplačila ali izplačilo celo odpovedali. Če regres ni izplačan pravočasno, ste od pripadajočih zneskov neizplačane plače in regresa za letni dopust upravičeni tudi do plačila zakonskih zamudnih obresti od dneva zapadlosti.
Regres je pravica vsake zaposlene osebe. Ne pozabite, da lahko v primeru neizplačila regresa od deladajalca zahtevate zakonske zamudne obresti – to je as, ki ga je dobro hraniti v rokavu. Preden se podate užiti poletje na polno, pa prej pozorno preglejte svoje plačilne liste in se pozanimajte o svojih pravicah glede regresa, da se ne pripeti, da se boste svojega dopusta spominjali z grenkim priokusom v ustih.
Avtor: ekipa MojeDelo.com

Plače, dopusti in pravice zaposlitev
Knjige, ki jih morate prebrati letošnje poletje