• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Plače, dopusti in pravice zaposlitev
  • Obračun potnih stroškov za telebane
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Plače, dopusti in pravice zaposlitev

Obračun potnih stroškov za telebane

Povračilo potnih stroškov na delovnem mestu se različno obravnava, saj je odvisno od tega, ali ste zaposleni v zasebnem ali javnem sektorju. Za javni sektor obračun potnih stroškov zakonsko določa Zakon za uravnoteženje javnih financ, v zasebnem sektorju pa je za to »zadolžena« Uredba o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.


24. 10. 2023

 

Povračilo potnih stroškov na delovnem mestu se različno obravnava, saj je odvisno od tega, ali ste zaposleni v zasebnem ali javnem sektorju. Za javni sektor obračun potnih stroškov zakonsko določa Zakon za uravnoteženje javnih financ, v zasebnem sektorju pa je za to »zadolžena« Uredba o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.

 
 

Povračilo stroškov v javnem sektorju

Po 168. členu pristojnega Zakona, ki skrbi za uravnoteženost javnih financ, je povračilo stroškov prevoza na delo in z dela dodeljeno zaposlenemu glede na razdaljo od kraja bivališča do delovnega mesta, če ta znaša več kot dva kilometra. Zaposlenemu povračilo potnih stroškov pripada v višini stroškov javnega prevoznega sredstva, če pa delavec nima možnosti uporabe javnega potniškega prometa, se mu prizna kilometrina v višini 8 % cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov. Ne glede na vse povračilo potnih stroškov ne sme presegati višine minimalne plače, razen v izjemnih primerih. V primeru, da je za zaposlene podjetja zagotovljen brezplačen prevoz oz. če mu brezplačen prevoz na delo in z dela nudi delodajalec, mu povračilo potnih stroškov ne pripada.

Kraj, iz katerega se zaposleni vozi na delo in z dela, je kraj, iz katerega se zaposleni dejansko vozi na delovno mesto. V primeru, da ima zaposleni v uporabi službeno stanovanje oz. stanovanje, ki je bližje delovnemu mestu, v najemu, se mu potni stroški obračunavajo na podlagi razdalje do tega stanovanja in ne do stalnega prebivališča.

Zakon določa, da lahko delavec dobi povrnjene višje stroške za prevoz na delo in z dela zaradi selitve med trajanjem pogodbe o delovnem razmerju, a vendar le, če je tako določeno v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti oziroma, če se tako sporazume z delodajalcem.

Vedno se povrnejo takšni stroški, da delodajalec upošteva najkrajšo razdaljo do delovnega mesta oz. najcenejši prevoz, najsi bo to javni ali z osebnim avtomobilom.

Povračilo stroškov v zasebnem sektorju

Po 3. členu zgoraj omenjene Uredbe se povračilo potnih stroškov ne šteje v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja, do višine stroškov javnega prevoza od običajnemu prebivališču najbližjega postajališča do mesta opravljanja dela, če je mesto opravljanja dela vsaj en kilometer oddaljeno od običajnega prebivališča zaposlenega. Običajno prebivališče zaposlenega je mesto, ki je najbližje mestu opravljanja dela, drugo prebivališče pa je po tej uredbi tisto, od koder se delodajalec vsaj štirikrat tedensko vozi na delovno mesto.

V primeru, da je najbližje postajališče od običajnega prebivališča oddaljeno več kot en kilometer, se v davčno osnovo poleg povračila stroškov iz zgornjega odstavka ne všteva povračilo stroškov prevoza do višine 0,18 € za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in temu najbližjim postajališčem.

Če zaposleni iz utemeljenih razlogov ne more uporabljati javnega prevoza, se v davčno osnovo, ne glede na zgoraj omenjene odredbe, ne všteva povračilo stroškov do višine 0,18 € za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela.

Za povračilo potnih stroškov se tudi v zasebnem sektorju upoštevajo najkrajše običajne cestne povezave.

V primeru, da ima zaposleni možnost uporabe službenega vozila za privatne namene in mu delodajalec pri tem zagotovi tudi gorivo, delavec ni upravičen do povračila potnih stroškov.

Mobilnost in dnevne migracije so iz leta v leto v Sloveniji bolj pogoste, zato je pomembno, da se zaposleni zaveda svojih pravic, prav tako pa ni zaman podučiti niti delodajalcev. Vse več se namreč dogaja, da kljub zakonodaji in uredbam v zaposlitvenih sektorjih še vedno iščejo luknje z namenom prihranka.

 

Vas zanima, kako Slovenci sledimo »trendom« dnevnih migracij zaradi zaposlitve?

 

PREBERITE SI

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

 

Povezani članki
tujina madrid

Plače, dopusti in pravice zaposlitev

»Tujina odpre oči, nas naredi bolj odrasle in odgovorne«

Glede iskanja službe v Španiji je situacija v velikih primerih podobna kot v Sloveniji. Medtem ko pred nekaj leti za večino delovnih mest ni bilo potrebnih izkušenj, so te danes na prvem mestu pod zahtevami delodajalcev, pa četudi gre za delo v trgovini.

dela prosti dnevi 2024

Plače, dopusti in pravice zaposlitev

Dela prosti dnevi v letu 2024

V naslednjem letu so prazniki in drugi dela prosti dnevi razporejeni tako, da jih je kar dvanajst med tednom, le eden pa pade na konec tedna. V 2024 bomo več doma kot leta 2023, ko je bilo dela prostih dni enajst.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki