• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Plače, dopusti in pravice zaposlitev
  • Dopust, poznate svoje pravice?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Koliko letnega dopusta mi pripada? Kdaj imam pravico do celoletnega delavskega dopusta? Kdaj lahko izrabim letni dopust? Kaj pa, če zamenjam delodajalca?
Plače, dopusti in pravice zaposlitev Dopust

Dopust, poznate svoje pravice?

Ali ste vedeli, da ima zaposleni s šoloobveznimi otroki pravico do izrabe dopusta v dobi najmanj teden dni v času šolskih počitnic? Ali ste vedeli, da je letni dopust mogoče izrabiti v več delih, vendar mora biti en del v trajanju najmanj dveh tednov skupaj?


24. 6. 2019

Bliža se čas dopustov in veliko zaposlenih, še posebej tistih, ki o menjavi službe razmišljate ali pa ste jo ravnokar zamenjali, niste povsem prepričani kako točno je z dopustom, koliko dni dopusta vam pripada, kako ga porabiti. 
 

Koliko letnega dopusta mi pripada?

Pravica do letnega dopusta je vezana na koledarsko leto – zakon določa minimalno trajanje letnega dopusta, ki znese 4 tedne v letu.
 
Minimalno število dni letnega dopusta se preračuna na podlagi delovnih dni v tednu posameznega delavca: 
a) delavec, ki dela 5 dni v tednu, mu minimalno pripada 4×5 dni dopusta – 20 dni; 
b) delavec, ki dela 6 dni v tednu, mu minimalno pripada 4×6 dni dopusta – 24 dni.
 
Nekateri zaposleni imajo poleg minimalnega dopusta pravico do dodatnih dni: 
a) mlajšim od 18 let pripada dodatnih 7 dni dopusta; 
b) delavcu nad 55 let, invalidu, delavcu z najmanj 60% telesno okvaro in delavcu, ki neguje otroka s telesno ali duševno prizadetostjo, pripadajo trije dodatni dnevi dopusta; 
c) delavcu, ki skrbi za otroke mlajše od 15 let, pripada 1 dodatni dan dopusta za vsakega otroka.
 

Kdaj imam pravico do celoletnega delavskega dopusta?

Delavec pravico do dopusta dobi s sklenitvijo delovnega razmerja – tisti, ki je zaposlen za celotno koledarsko leto, mu pripada pravica do celotnega letnega dopusta. 
 
V primeru, da delavec pri delodajalcu ni zaposlen celo koledarsko leto, mu pripada sorazmerni delež dopusta glede na trajanje zaposlitve v koledarskem letu pri delodajalcu, ki znaša 1/12 letnega dopusta za vsak mesec zaposlitve.
 

Kdaj lahko izrabim letni dopust?

Delavec mora, seveda, svoj dopust izrabljati upoštevajoč potrebe delovnega procesa. Pravico ima izrabiti en dan letnega dopusta na tisti dan, ki ga sam določi, o čemer pa mora delodajalca obvestiti vsaj tri dni pred izrabo. Zaposleni s šoloobveznimi otroci imajo pravico do izrabe dopusta v dobi najmanj teden dni v času šolskih počitnic, česar delodajalec ne more prepovedati, razen v primeru, če odhod resno vpliva na delovni proces. 
 
Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, vendar mora biti en del v trajanju najmanj dveh tednov. Delavec mora dopust izrabiti do konca koledarskega leta, lahko pa v tem obdobju izrabi najmanj dva tedna, preostanek pa se (v dogovoru z delodajalcem) prenese v naslednje leto in je veljaven do 30. junija.
 
Delavec, ki med letom sklene delovno razmerje in ima v prvem letu krajše obdobje zaposlitve, s tem pa v tem koledarskem letu pravico do sorazmernega dela letnega dopusta, lahko v naslednjem koledarskem letu izrabi celotni letni dopust že na začetku tega koledarskega leta (celotni letni dopust ali sorazmerni del, odvisno od trajanja zaposlitve).
 

Kaj pa, če zamenjam delodajalca?

V primeru, da delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela letnega dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu. Dnevi dopusta se po novem Zakonu o delovnih razmerjih ne prenaša na zaposlitve pri drugih delodajalcih. Sporazum, s katerim se delavec in delodajalec dogovorita o denarnem nadomestilu za neizrabljeni letni dopust, je dopusten samo v primeru, ko delavcu preneha delovno razmerje pri delodajalcu in mu pred iztekom delovnega razmerja ni mogoče zagotoviti izrabe letnega dopusta, do katerega je upravičen.
 
 
Nasvet je napisala: Ekipa MojeDelo.com
 
 
Povezani članki

Razgovor

Kako na razgovoru odgovoriti na vprašanje o plači

Plačilo za delo, ki ga opravljamo, ima pomembno vlogo pri motivaciji in učinkovitosti posameznika. Če s plačilom nismo zadovoljni, lahko to pripelje do slabših rezultatov dela, kar lahko našo plačo še zniža.

pravica do letnega dopusta

Plače, dopusti in pravice zaposlitev

Pravica do letnega dopusta

Vas zanima, kako je s pravico do letnega dopusta v času trajanja izrednih razmer ali ko ste napoteni na čakanje? Ste vedeli, da imate kot starši šoloobveznih otrok pravico koristiti letni dopust v trajanju najmanj tedna dni v času šolskih počitnic? Ali pa, da je letni dopust mogoče izrabiti v več delih, vendar mora biti en del v trajanju najmanj dveh tednov?

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

dopustu svojo kariero

30. 7. 2024

Drugi na dopustu – kaj lahko storite za svojo kariero

po dopustu na delo

6. 8. 2024

Kako se vrniti na zeleno vejo po dopustu?


22. 5. 2016

Dopust in pravice zaposlenih

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki