• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Zaposleni želijo spoštovanje na delovnem mestu
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Spoštovanje pred plačo Moški imajo za enako delo v povprečju 200 evrov višjo plačo
Delovno okolje in odnosi

Zaposleni želijo spoštovanje na delovnem mestu

Raziskava Ugledni delodajalec, ki smo jo tudi letos izvedli na našem karierno zaposlitvenem portalu, je pokazala, da si anketiranci pri delodajalcu najbolj želijo spoštovanja. To nedvomno predstavlja temelj dobrega poslovanja tudi za direktorico Styria digital marketplaces, d. o. o Sarah Jezernik Konovšek, ki je poudarila: »Anketiranci so na drugo in tretje mesto postavili prijetne medsebojne odnose in uravnoteženost med delom in zasebnim življenjem. Vsa ta pričakovanja pa so vprašani postavili pred plačo.«


9. 4. 2024

Spoštovanje pred plačo

Talenti zlahka zamenjajo delodajalca, če jim delovno mesto ni pisano kožo, če se ne ujamejo z vrednotami podjetja in če delodajalci niso pozorni na njihove želje in potrebe. Spoštovanje zaposlenih se je ponovno izkazalo kot najpomembnejša preferenca tako akademskih kot neakademskih strokovnjakov, ugotavljajo pri MojeDelo.com v raziskavi Ugledni delodajalec 2023. Akademskim strokovnjakom so glede na raziskave iz prejšnjih let postali pomembnejši prijetni medsebojni odnosi in uravnoteženost med delom in zasebnim življenjem. Slednje je še posebej pomembno ženskam, medtem ko so moški na tretje mesto uvrstili konkurenčno plačo. Pri neakademskih strokovnjakih je pri obeh spolih na tretjem mestu preferenc zagotovljena zaposlitev.
 
»Izsledki raziskave nas samo še bolj zavezujejo k temu, da zaposlenim omogočimo najboljše možne delovne pogoje, ki jih bodo motivirali, spodbujali in nudili občutek, da pripadajo. Obenem pa jim je čedalje pomembneje, da imajo možnost prilagodljivih delovnih pogojev. In to je tisto, kar je skrb vseh nas, ki vodimo ekipe,« je na slavnostnem dogodku izpostavila mag. Sarah Jezernik Konovšek, direktorica Styria digital marketplaces, d.o.o.

Moški imajo za enako delo v povprečju 200 evrov višjo plačo

Kar 96 odstotkov akademskih strokovnjakov in 91 odstotkov neakademskih strokovnjakov si želi dela na daljavo, v povprečju 2–3 dni na teden. Večina talentov (88 odstotkov) se pri iskanju zaposlitve in informacij o delodajalcih zanaša na digitalne kanale, kot so družbena omrežja (predvsem Linkedin in Facebook) in spletni zaposlitveni portali, med katerimi jih največ spremlja MojeDelo.com. 
 
Raziskava Ugledni delodajalec 2023 je še pokazala, da je bila povprečna mesečna bruto plača akademskih strokovnjakov v letu 2023 2.854 evrov, kar je podobno kot v letu 2022 (2.865 evrov). Najvišje plače so v panogi IT, moški pa še vedno zaslužijo povprečno 200 evrov na mesec več od žensk na primerljivem delovnem mestu. Pri neakademskih strokovnjakih je povprečna mesečna bruto plača v letu 2023 znašala 1.999 evrov, kar je 16 odstotkov več kot leto prej. Razlika med plačami neakademskih strokovnjakov in strokovnjakinj na primerljivem delovnem mestu je bila v lanskem letu 222 evrov. 
 

Avtor: ekipa MojeDelo

Povezani članki
izplačan regres

Delovno okolje in odnosi

Regres 2024: koliko in kdaj?

Izplačilo regresa za letni dopust je ključni del Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), ki določa pravice in obveznosti tako delodajalcev kot delavcev. Regres za letni dopust predstavlja enkratno izplačilo, ki ga mora delodajalec izplačati svojim zaposlenim za namen letnega dopusta. V nadaljevanju si lahko preberete tudi, koliko znaša najnižji znesek regresa v letu 2024 in do kdaj se mora izplačati?

motivacija v delovnem okolju

Delovno okolje in odnosi

Pogledi na delovno motivacijo v 21. stoletju

Učinkovite strategije za motiviranje posameznikov na delovnem mestu zajemajo kombinacijo finančnih in nefinančnih spodbud, priznanj, možnosti kariernega napredovanja in pozitivnega delovnega okolja. Dejavniki, kot so plačilo, pozitivno vzdušje in nefinančne ugodnosti, pomembno pozitivno vplivajo na motivacijo zaposlenih, na drugi strani pa so konflikti na delovnem mestu glavni demotivacijski dejavnik. Dober vodja se zaveda, da je razumevanje individualnih razlik v znanju, spretnostih in motivaciji znotraj ekipe, ki jo upravlja, ključnega pomena za prilagajanje motivacijskih pristopov. Menedžerji lahko zadovoljstvo zaposlenih dosežejo na več načinov; z ugodnostmi, ki jih prinese določeno delovno mesto in so povečini materialne narave, ali pa z nekaj preprostimi prijemi, ki lahko pomembno vplivajo na splošno počutje zaposlenega.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

nauglednejši delodajalec v Sloveniji

11. 2. 2025

Kakšne zaposlene iščejo najuglednejši delodajalci v Sloveniji?


30. 9. 2024

HR konferenca MojeDelo: primeri dobre prakse in prihodnost razvoja kadrov


30. 6. 2024

Akademija znamke delodajalca

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki