• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • 5 osnovnih pravil poslovnega bontona
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Pozdrav Komunikacija Zanesljivost Vselej še enkrat peberite za seboj Teme, ki se jim je najbolje izogniti
Delovno okolje in odnosi

5 osnovnih pravil poslovnega bontona

Bonton zajema pravila lepega in spodobnega vedenja v družbi. To so splošno dogovorjene oblike obnašanja, ki veljajo v določenem okolju; še več, lepo vedenje pripomore k samozavesti v zasebnem in poklicnem življenju. Temeljno pravilo bontona je, da se do drugih vselej obnašamo obzirno, prijazno in spoštljivo. Poslovni bonton je skupek splošno sprejetih pravil vedenja v poslovnem svetu, ki veljajo v določeni družbi in v določenem času. Pravila bontona so se skozi čas nekoliko spreminjala, kljub temu pa obstajajo določene norme spremenljivega obnašanja, ki jih je v poslovnem svetu treba upoštevati. Vas zanima 5 osnovnih pravil poslovnega bontona, ki so obvezna oprema vsakega poslovneža?


25. 6. 2024

Pozdrav

Rokovanje je osnova za uspešno poslovno sodelovanje – stisk roke ima precejšen vpliv na prvi vtis, ki ga nekdo prejme o vas (pa tudi pozneje, če uspešno zaključite skupno sodelovanje). To je preprosta gesta, ki pa ogromno pove o vas kot osebi in poslovnežu oz. poslovnici. Stisk roke naj bo odločen in čvrst, a ne premočan. Rokovanje naj ne traja predolgo. Če osebi, ki stoji nasproti vas, prisrčno in primerno stisnete roko, ji signalizirate, da ste samozavestni, sposobni in odločni, hkrati pa ji s tem izkažete tudi spoštovanje. Pri pozdravu je ena pomembnejših stvari očesni stik. Enako velja v poslovnem svetu. Govorca vselej glejte v oči in ga pozorno poslušajte, saj izogibanje očesnemu stiku namreč nakazuje, da posameznik ni samozavesten, ima skrite namene ali pa ga tema, o kateri govorite, sploh ne zanima. 

Komunikacija

Z načinom nagovarjanja ljudi izražate medsebojna in generacijska razmerja, prijateljske in poslovne vezi ter izraze spoštovanja. V poslovnem svetu velja, da ima prednost vikanje; pravilo je, da vikate vse neznane in polnoletne osebe – ne le starejših od sebe. Z vikanjem izražate določeno mero spoštovanja, brez privilegiranja starejših ali nadrejenih. Sogovornika, ki ga ne poznate, vselej vikajte, nadaljnja komunikacija pa je stvar dogovora.  
 
Zelo pomembno je, da vselej vljudno uporabljate tudi besedi ‘hvala‘ in ‘prosim‘. S slednjima izkazujete spoštovanje in hvaležnost, z njuno uporabo pa običajno dosežete precej več kot z dolgovezenjem ali nepomembnimi samogovori. Tako ti besedi še naprej ostajata bistveni v poslovni sferi.  
 
Kadar se z nekom pogovarjate, ne sezite v besedo, temveč počakajte, da zaključi. Ni namreč bolj moteče stvari, kot če vas nekdo prekine med govorom. V poslovnem svetu pa to velja še toliko bolj. Prekinjanje govorca je znak nespoštovanja do njega in njegovega sporočila, ki ga naslavlja na vas. S tem tudi pokažete, da ne cenite mnenja in zamisli svojega sogovornika. Zato vedno počakajte, da govorec zaključi svojo misel – ljudje namreč bolj cenijo pozorno poslušanje kot pa nekoga, ki v nedogled razlaga lastna stališča.
 
Prav tako ne pozabite na slovenski jezik, saj o vas veliko pove tudi vaš odnos do jezika. Če je slovenščina vaš materni jezik, potem je še toliko pomembneje, da se znate izražati pravilno slogovno in slovnično. Govorite počasi in razločno. Med pogovorom nikoli ne pijte ali jejte. Pogovorni jezik nikakor ne sodi v poslovno komunikacijo, ne pisno ne govorno. Govorite razločno in zborno slovensko. 

Zanesljivost

V poslovnem svetu zanesljivost pomeni vse, če želite uspešno sklepati posle. Prav zato je točnost osnova, na kateri poskusite (z)graditi nadaljnji korak v svoji karieri. Če zamujate na sestanek in pustite nekoga čakati, ga s tem žalite – netočnost namreč kaže pomanjkanje spoštovanja do te osebe. Kdor zamuja, hitro slovi kot nezanesljiv. S takšno osebo nihče ne želi sodelovati, saj se netočnost v poslovnem svetu pogosto razume tudi kot brezobzirnost.  

 
In ko smo že pri neobzirnosti – pred prihodom se vselej najavite. Če prihajate v pisarno nenajavljeni, lahko koga zmotite pri pomembnem delu, zato se predhodno najavite po telefonu. Če je to sodelavec v istem podjetju, pred vstopom v pisarno potrkajte in povprašajte, ali motite. Če že vnaprej veste, da bo vaš pogovor trajal dlje časa, je smiselno najaviti takšen sestanek po telefonu ali z elektronskim sporočilom. 
 
Med sestankom utišajte telefon, da lahko vso svojo pozornost in energijo namenite temam, o katerih razpravljate. Svoj mobilni telefon pustite v torbi ali žepu – pred tem se prepričajte, ali ste izklopili zvok, da vas zvonjenje ali vibriranje ne bosta motila, ko boste razpravljali o pomembnih poslovnih rečeh. 

Vselej še enkrat preberite za seboj

Naj bo elektronsko sporočilo ali SMS, vselej še enkrat preberite sporočilo, ki ga nameravate poslati. Preglejte besedilo s slovničnega vidika in preverite, ali ste v njem zapisali vse, kar ste nameravali sporočiti (priponke v elektronskih sporočilih). Ne pozabite, da mora elektronsko sporočilo vsebovati rdečo nit, uradni nagovor in zaključni pozdrav ter podpis. V času digitalizacije je elektronsko sporočilo postalo popolnoma enakovredna oblika poslovne korespondence. Zato pred pošiljanjem upoštevajte dejstvo, da so zapisane besede večne. 

Teme, ki se jim je najbolje izogniti

V poslovnem svetu se je najbolje izogibati osebnim temam, kot so politika, religija, spolnost itd. V primeru poslovne komunikacije poskusite med pogovorom upoštevati teme o posameznem poslu, izzivu oziroma delovnem področju. Nikoli ne veste, kdo vam stoji nasproti. Neupoštevanje tega pravila lahko vodi do neželenih zaostritev, morebitnih sporov ali osebne razžalitve, zato bodite previdni, če pogovor zaide v te sfere. 

 
Poslovni bonton ali olika je ena osnovnih sestavin dobrega poslovanja. Če bo poslovnim partnerjem vaše delovanje videti koristno, pošteno in všečno, bodo presodili, da ravnate v skladu s poslovnim bontonom. Ker vljudnost v poslovnem komuniciranju vodi k poslovni uspešnosti, vas lahko lepo vedenje na poklicni poti povzdigne ali pa popolnoma razvrednoti. Pravil poslovne olike se ni težko naučiti, potrebujete pa nekaj časa in pripravljenosti, da ugotovite, na katerih področjih se lahko dodatno izboljšate. 
 
 

Nasvet je za vas napisala:  ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
2026 informacijske tehnologije

Delovno okolje in odnosi

Službe v 2026: informacijska tehnologija

Pisali smo že o prednostih zaposlitve v informacijski tehnologiji in se strinjali s tem, da bodo strokovnjaki iz tega področja vedno imeli prostor in delo, kjer bi lahko pokazali in razvijali svoje sposobnosti. Katera so tista področja informacijske tehnologije, ki bodo v prihodnosti še posebej »moderna« in kjer bo zaposleni skorajda nepogrešljiv?

delo z računalnikom

Delovno okolje in odnosi

Ko te uniči tisto, brez česar ne moreš delati

Nepravilna postavitev računalnika povzroča bolečine v vratu, v ramenih, v hrbtenici in tudi glavobole vsakemu tretjemu uporabniku računalnika. Posledice preobremenitve gibalnega sistema se ne pojavljajo samo pri težkih fizičnih delavcih, temveč se v vsakodnevni praksi zdravi vse več ljudi, ki prihajajo na pregled zaradi bolečin, ki so posledica ponavljajočih se, tudi lažjih, vsakodnevnih dolgotrajnejših gibov.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

predstavitev

12. 9. 2023

Kako se učinkovito predstaviti?

ghosting

20. 6. 2023

Kaj storiti, če vas po razgovoru za delo doleti »ghosting«?

kako se predstaviti na delu

25. 7. 2024

Kako se predstaviti na delu in pustiti dober prvi vtis

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki