• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • 8 poti do večje produktivnosti
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Postavite si prioritete Blokirajte morebitne motnje Nadzorujte tedenske sestanke Kosilo pojejte kar v pisarni Drža je vse Vzemite si produktivne odmore Pojejte košček čokolade
Osebnostni razvoj Kariera Motivacija

8 poti do večje produktivnosti

Vsi menijo, da je produktiven zaposleni tisti, ki v najkrajšem času opravi največ dela. V bistvu imajo prav. Tisti, ki uspešno upravljajo svoje naloge, to definitivno opravljajo bolje in hitreje kot nekateri, ki morda istega dela ne bi mogli opraviti v več letih. Preberite si nekaj načinov, kako izboljšati svojo produktivnost.


5. 12. 2024
Produktivnost v službi

Najverjetneje svojo službeno elektronsko pošto preletite v prvih desetih minutah, ko ste na delovnem mestu. To vas postavlja v »reaktivno« mišljenje in ne v »proaktivno«. Namesto, da bi prevzeli kontrolo nad svojim delovnim redom, si dovolite, da to za vas počne vaš poštni predal.

Začnite dan s proaktivno organizacijo delovnika. Vstanite 20 minut prej kot po navadi, vnaprej si zapišite svoj seznam opravil – tako se boste stoodstotno posvetili nalogam, ki vas čakajo.

2. Postavite si prioritete

Najverjetneje imate goro opravil, ki vas čakajo vsak delovnik, kaj šele vsak teden. Kljub temu, da se sliši popolnoma neproduktivno, pa poskusite zmanjšati stres ravno z organizacijo dela. Začnite dan z nalogo, ki od vas zahteva največ zbranosti in volje. Lažje naloge in tiste, v katerih bolj uživate, si pustite za konec delovnega dneva. Pomembno je, da dan končate močni in polni energije. S sodelavci se spodbujajte in pohvalite po končanem opravilu, po vsaki nalogi pa ne škodi kratek odmor, da si odpočijete glavo.

3. Blokirajte morebitne motnje

Zmanjšajte število nepotrebnih in neresnih sestankov. Raziskave so pokazale, da pisarniškega delavca nekaj ali nekdo zmoti vsakih 11 minut – neprestana pošta, sporočila, težavni sodelavci vas težko ohranijo zbranega. Če želite vašo zbranost izboljšati za 35%, pograbite slušalke, si zavrtite ambientalno glasbo, ali pa si nadenite blažilce hrupa.

Vaši sodelavci vas ne bodo motili, če boste nekajkrat zaprli vrata svoje pisarne. Ko imate pomembna opravila, preprosti zaprite vrata in tako zmanjšajte hrup iz drugih pisarn. Če pa je že govora klepetavih sodelavcih nasproti vas, pa jim razložite, da jim boste namenili zasebno veselo urico po službi.

4. Nadzorujte tedenske sestanke

Vsi vemo, da obstajajo ljudje, ki si želijo organizirati sestanke brez posebne vsebine in ciljev. Največ dragocenega časa se izgubi ravno na takih srečanjih. Najbolje je, da se takšnih sestankov sploh ne udeležite. Sprva je dobro preveriti, ali ste na sestanku nujno potrebni – v nasprotnem primeru preprosto odpovejte vašo prisotnost. Druga možnost je, da najdete druge načine komunikacije. Tretja opcija pa je, da prosite kolega, s katerim boste sestankovali, za dnevni red oz. vsebino sestanka, da jo lahko predčasno spremenite, popravite ali nadgradite.

5. Kosilo pojejte kar v pisarni

Odmor za malico lahko traja veliko dlje od načrtovanega, saj gredo sodelavci največkrat hkrati na kosilo, posledično se tudi na hrano čaka dlje. Namesto tega si raje vzemite hrano od doma. Ne le, da boste imeli popolno kontrolo nad tem, kaj pojeste, temveč lahko užijete kvalitetno hrano, za katero veste, da vam bo dala veliko energije in zagona za nadaljnje delo. Hrana, ki vam da veliko energije, so ribe, oreščki in polnozrnati izdelki.

To, da se odločite ostati v pisarni med malico, še ne pomeni, da morate neprestano buljiti v ekran računalnika. Vseeno si lahko ta čas vzamete za odmor – četudi ta odmor traja le 15 ali 20 minut, je to zadosti časa, da se skoncentrirate, odpočijete in nadaljujete delo za dlje časa.

6. Drža je vse

Veliko časa preživimo sede, zato lahko nepravilna drža negativno vpliva na našo hrbtenico in na zdravje našega ožilja. Ne glede na to, da greste po službi v telovadnico, to ni zadosti za izboljšanje vašega zdravja.

Nasprotno od mnenja večine, sedenje popolnoma naravnost pod prisilo lahko povzroči bolečine v vaši hrbtenici. Namesto tega si privoščite ergonomski stol, ki ima podporo za hrbet. Tak stol vas bo prisilil, da aktivno sedite, kar lahko izboljša trebušne mišice in hkrati porablja kalorije.

7. Vzemite si produktivne odmore

Poletna vročina in izčrpanost sta glavna krivca za popoldansko utrujenost in zaspanost. Odmaknite pogled od ekrana in poglejte stran. Poslušajte okolico in si vzemite minuto odmora. Poskrbite za gibanje – vstanite in se vsako uro sprehodite, da spet poženete kri po žilah. Glede na to, da večino časa sedite za računalnikom, je pomembno, da zaokrožite s svojimi rameni in pretegnete mišice. Zaradi cirkulacije boste ostali močni in izboljšali delovanje možganov.

8. Pojejte košček čokolade

Že res, da vas jutranja kava predrami in zbudi, a kaj nam pomaga čez dan? Po kosilu lahko »trpite« od sitosti in se počutite lenobno. Takoj, ko pojeste košček temne čokolade, pa bo ta aktivirala vaše možgane in vas naredila močnejše.

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

 

Povezani članki
karizma

Osebnostni razvoj

Karizma – prirojena ali naučena vrlina?

Kaj je karizmatičnost? Ali jo lahko gradimo postopoma ali je to prirojena lastnost? Večina strokovnjakov zagovarja stališče, da je treba karizmo graditi. Protislovno bi bilo spraševati karizmatične ljudi o tem, kako so pridobili to lastnost in kako je koristila njihovemu razvoju kariere. Kdor koli bi poskusil odgovoriti na ti dve vprašanji, bi zašel v narcizem in izpadel iz tega kroga ljudi.

umetna inteligenca in delo

Osebnostni razvoj

Kako umetna inteligenca preoblikuje trg dela

Umetna inteligenca (UI) je postala gonilna sila, ki spreminja način dela, dinamiko delovnih procesov, komuniciranje in tudi sam proces zaposlovanja oziroma iskanja zaposlitve. Prihod umetne inteligence je že spremenil nekatere poklice in delovna mesta ter jih bo gotovo še v prihodnje, vendar pa to ne pomeni, da bo nadomestila človeško delo.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Vodenje na daljavo

17. 3. 2025

Vabljeni na webinarje MojeDelo.com

mreženje

6. 11. 2022

Kaj je mreženje?

motivacijo

2. 3. 2024

Kako pridobiti motivacijo, zagon in vnemo za delo?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki