• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • 4 vprašanja, ki si jih postavite po razgovoru
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1. Se vam zdi služba prava za vas? 2. Je podjetje pravo za vas? 3. Kaj menite o nadrejenemu? 4. Kaj vam pove šesti čut?
Razgovor

4 vprašanja, ki si jih postavite po razgovoru

»Kako je šlo?« je najverjetneje najpogostejše vprašanje, ki ga prejmete po razgovoru za službo. Po tem, ko odgovorite po svojem občutku, vas pogosto vprašajo: »Se ti zdi, da je to prava služba zate?«


14. 5. 2024

A je to prava služba za vas? Se počutite misli in nepovezanih čustev? Se v vas porajajo vprašanja, zaradi katerih ne veste, kako naprej? Vzemite si nekaj časa in razmislite, kaj ste ravnokar prestali.

1. Se vam zdi služba prava za vas?

Premislite, kaj vas je pripeljajo do tega, da se na razpisano delovno mesto prijavite, in kako se počutite zdaj, ko ste opravili razgovor za službo. Ste bolj ali manj zainteresirani za delo? Morda ste bili prej navdušeni nad delovnimi nalogami, dodatnimi izkušnjami, možnostjo razvoja, zdaj pa veste več. Je še vredno vztrajati, da dobite to zaposlitev, ali bi raje odnehali? Kako bi novo delo sovpadalo z vašo karierno potjo in cilji, ki ste si jih postavili?

Kako ste se počutili, ko je sogovornik opisoval delo na podrobnejši način. Ste bili vznemirjeni, so se vam porajala dodatna vprašanja? V kolikor ste bili nervozni – so to bili prijetni občutki treme ali neprijetna negativna čustva?

Ali razpisano delovno mesto vsebuje tisto, kar vam manjka v karieri?

2. Je podjetje pravo za vas?

Preden ste vstopili skozi vrata podjetja ste najverjetneje že imeli predstavo o tem, kakšno je in kakšni so njegovi pogoji za delo, kultura, vizija ter poslanstvo. Kakšni so občutki zdaj, ko ste ga pobliže spoznali? Ga vidite kot delovno okolje, v katerem bi lahko izrazili svojo strast?

Kaj pa osebnost podjetja? Zavedamo se, da je težko dobiti podrobne informacije s samo enim obiskom, a poskusite se spomniti na besede sogovornika, ko je opisoval posel in zaposleno ekipo. Ali sovpada z vašo osebnostjo? So vas spoznali s sodelavci in ste morda ob tem dobili občutek, ki ga ne gre zanemariti?

3. Kaj menite o nadrejenemu?

V službi niso pomembni le sodelavci, temveč tudi potencialni nadrejeni. Kako bi opisali vašega sogovornika? Se vam zdi primeren kot oseba, h kateremu bi se obrnili po nasvet ali podporo, še posebej v prvih uvajalnih dneh? Strinjamo se, da je težko dobiti čisto sliko v zgolj enem razgovoru, a indikatorji, ki kažejo, kakšna je oseba, so naslednji:

  • Kako je komuniciral z vami? Vam je razložil vse delovne naloge na jasen način?
  • Ali vas je poslušal? Dobri sogovorniki znajo tudi dobro poslušati, spodbujati in skrati pomembne informacije.
  • Je izrazil dobrodošlico in bil dostopen za vprašanja? Ste se ob njemu počutili prijetno?
  • Se vam je zdel strasten do svoje službe, delovne ekipe in podejtja? Nikoli ne podcenjujte moči zagnanega nadrejenega, ki se v veliki meri razlikuje od tistega, ki zgolj ponavlja prebrane ustaljene nasvete, ki jih je prebral na spletu.
  • So ga zanimale vaše ambicije v prihodnosti? Ste dobili občutek, da razmišlja o njih in jih poskuša integrirati v delovanje podjetja?

4. Kaj vam pove šesti čut?

Šesti čut ni zgolj nepomemben čut, četudi mu morda velikokrat ne verjamete. Je intuicija, ki se mnogokrat izkaže kot najboljši način soočanja z dvomi. Se vam zdi, da ponujena služba ni najboljša za vas, a imate kljub temu občutek, da nekaj bo iz tega? Poskusite, tvegajte. Tudi s tveganjem se pride izredno daleč.

Intuicija nas pozna bolje kot kdorkoli, zato jo moramo poslušati in ji pustiti priložnost, še posebej, ko je govora o razvoju naše kariere.

Zdaj bolje razumete vprašanje vaših prijateljev o tem, ali je to služba za vas?

 
 
Anja Damjanović za MojeDelo.com
Povezani članki
opravljen razgovor za službo

Razgovor

Opravili ste razgovor za službo: kaj pa sedaj?

Pri iskanju nove zaposlitve je običajno najbolj mučen del procesa čakanje – čakanje na objave za delovno mesto, ki ustreza vašim sposobnostim in interesom. Ko se končno pojavi razpis, skrbno sestavite spremno pismo in življenjepis, ju pošljete in nato čakate na morebitni razgovor. Če vas obvestijo, da ste vabljeni na razgovor za delo, se nanj temeljito pripravite in skušate na njem zablesteti po svojih najboljših močeh. Nato pa spet čakate – tokrat na odgovor.

Razgovor

Kakšno osebo so delodajalci vedno pripravljeni zaposliti?

V času gospodarske krize in poplavi medijskih in drugih prispevkov na to temo si je težko zamisliti, da bi bili delodajalci pripravljeni zaposlovati. Ljudje smo bitja, ki jih je s pravo zgodbo lahko prepričati v marsikaj. Ker stalno poslušamo o »(pre)visokih stroških dela« in ker je plačilo najbolj pomembna stvar za vsakega zaposlenega, začnemo hitro verjeti, da je zaposlovanje le stvar stroškov.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

povejte nekaj o sebi

6. 11. 2015

10 odgovorov na vprašanje »Povejte nekaj o sebi«

čusteno inteligenco

11. 12. 2024

2 vprašanji, s katerima delodajalec ugotovi vašo čustveno inteligenco

Kandidat se pripravlja na zaposlitveni intervju

11. 5. 2025

7 korakov priprave na zaposlitveni intervju

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki