• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • 14 korakov za uspešno vključitev v novo delovno okolje
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1. Spoštujte dogovorjene roke. 2. Bodite dosledni. 3. Pohvalite, kadar je to primerno. 4. Spoštujte svoje sodelavce. 5. Poslušajte in slišite. 6. Bodite odločni v svoji komunikaciji. 7. Samozavest, ne aroganca. 8. Ponižnost in samozavest 9. Standardi 10. Podajte povratne informacije na pravilen način. 11. Bodite pozitivna sila. 12. Zagotavljanje konstruktivnih dialogov. 13. Profesionalnost na prvem mestu. 14. Postanite nepogrešljivi.
Delovno okolje in odnosi Kariera

14 korakov za uspešno vključitev v novo delovno okolje

Vsaka nova služba je prelomnica, polna izzivov, stresa in pričakovanj. Pri vključevanju v novo okolje so prvi tedni ključni, saj postavljajo temelje vašega napredka. Za uspešno vključitev in pridobitev spoštovanja sodelavcev ter nadrejenih smo za vas pripravili nekaj konkretnih nasvetov.


15. 5. 2025

1. Spoštujte dogovorjene roke.

Zanesljivost je ena najpomembnejših lastnosti novega sodelavca. Če menite, da ne boste mogli končati naloge do dogovrjenega datuma, o tem pravočasno obvestite vodjo in preverite, ali je datum mogoče prilagoditi. S tem pokažete, da vam je mar za uspeh projekta.  

2. Bodite dosledni.

Z doslednostjo pri vsakdanjih odločitvah in ravnanju si pridobivate spoštovanje sodelavcev in nadrejenih. Če od drugih pričakujete točnost, bodite najprej vi zgled. Upoštevajte kodekse in politike podjetja. V vsakdanjih situacijah se poskusite postaviti v kožo sodelavca in pomislite, kako bi bilo vam, če v danem trenutku, ne bi ravnali, kot se od vas pričakuje?  

3. Pohvalite, kadar je to primerno.

Zgled postavite tudi s pohvalami. Pomanjkanje priznanja je glavni razlog, zakaj ljudje zapustijo svoje delodajalce. Bodite med prvimi, ki čestitajo članom ekipe ter tako spodbujajte okolje priznanja. Pomembno je pohvaliti sodelavce, če prejmejo napredovanje ali nagrado, tudi če so bili za napredovanje izbrani pred vami.   

4. Spoštujte svoje sodelavce.

Spoštovanje izkazujte vsem, s katerimi delate, saj to kaže vašo zrelost in zmožnost sodelovanja v dobro celotne ekipe in podjetja. Četudi kdaj drži, da si je spoštovanje potrebno zaslužiti, se pri novih sodelavcih raje držite, da je spoštovanje inherentno. Spoštovanje si boste pridobili tudi s tem, da boste znali prisluhniti in primerno odreagirati 

5. Poslušajte in slišite.

Skoraj vsak misli, da je dober poslušalec, vendar bi bila večina presenečena, koliko informacij se v komunikaciji izgubi.  

Upoštevanje mnenj prispeva k bogatejšim in bolj raznolikim razpravam. Aktivno poslušanje vključuje tudi razumevanje intonacije, neverbalnih znakov in namena. Pravo spoštovanje pokažete, ko nekoga res slišite. Ne samo slišite besede, ampak razumete sporočilo v celoti. 

6. Bodite odločni v svoji komunikaciji.

Komunikacija je danes pomembnejša kot kadarkoli prej. Ne glede na vaš položaj. Pomembno je pravočasno in transparentno predstaviti informacije na način, ki je razumljiv in učinkovit. Hitro boste primorni prepoznati kakšen ton in način komunikacije uporabiti z vsakim posameznikom v vašem novem okolju. Ne zato, da bi se izognili konfliktom, temveč, da zagotovite učinkovitost ekipe. Načinov komunikacije je toliko, kot je različnih osebnosti. Učinkovita komunikacija pa temelji prav na prilagajanju in razumevanju sogovornika. 

7. Samozavest, ne aroganca.

Samozavestni ljudje pridobijo spoštovanje, ker izkazujejo zaupanje vase, v svoja dejanja in dejanja drugih. Vaša samozavest se lahko kaže v načinu, kako opravljate svoje delo – s kompetentnostjo in navdušenjem. Pretirana samozavest pa se bo hitro zaznala kot vzvišenost. S tem boste novim sodelavcem sporočali, da si menite, da ste nekaj več. Ker si tega ne želite, svojo samozavest uravnotežite s ponižnostjo. 

8. Ponižnost in samozavest

Ponižnost in samozavest se lahko prepletata. Če verjamete vase in v svoje sposobnosti, je enako pomembno tudi priznati svoje napake in prepoznati kakovosti drugih. Biti ponižen ne pomeni, da drugim dovolite, da hodijo po vas. Ponižnost je vrlina, ki je ne premore vsak, saj vključuje tudi mero ranljivosti. Bodite pozorni, da svoje ponižnosti ne izrazite napačno, saj jo lahko drugi hitro razumejo kot šibkost.    

9. Standardi

Pomagalo vam bo, če boste določili standarde za pričakovano delo v ekipi. Ekipa z visokimi in doslednimi standardi najbolje deluje. Te standarde boste najlažje ohranjali tako, da boste sami zgled, kako je potrebno delati.  

10. Podajte povratne informacije na pravilen način.

Kljub življenju v družbi takojšnjega zadovoljstva vsi delamo napake – tako v službi kot zunaj nje. Spoštujte proces učenja in rasti vseh sodelavcev ter jim dajte prostor za napake in izboljšave. Tako kot pri komunikaciji, je tudi tukaj izjemno pomembno, da najdete pravi način podajanja povratnih informacij glede na osebnost posameznika.  

Nekomu, ki je bolj sramežljiv in potrebuje precej motivacije, da zbere pogum, boste morali ob napakah najprej izpostaviti nekaj pozitivnih točk, šele nato pa povedati, kje bi lahko bolje izvedel nalogo. V nasprotnem primeru ga boste še bolj demotivirali, in namesto, da bi se iz napake nekaj naučil in naredil korak naprej, bo ob kritiki naredil 2 koraka nazaj. Spet v drugem scenariju boste morda na drugi strani imeli sodelavca, ki je izjemno konflikten, težko vidi svoje napake in je mnenja, da vse naredi odlično. Tudi takšnemu zaposlenemu ne morete neposredno izpostavljati napak –  do pravilnega odgovora poskusite voditi skozi pogovor in postavljanje vprašanj, da bo sam prišel do zaključka.  

Vsi ti nasveti ne pomenijo, da morate hoditi po prstih. Pomenijo le, da znati prepoznati osebnosti v dobro podjetja ter rasti posameznikov poiščete najbolj ustrezne načine za njihovo razvoj. Ker pa se od vseh pričakuje določen nivo profesionalnosti, se ob pravem trenutku in na primeren način pogovorite tudi o ovirah, kot so borbe z egom, pomanjkanje samozavesti, ipd.  

11. Bodite pozitivna sila.

Obvladujte svoj odnos, sicer bo ta obvladoval vas. Odnos v ekipi je lahko močno povezan z njeno uspešnostjo. Odnos ene osebe lahko vpliva na celotno ekipo. Ljudje vas bodo spoštovali, če boste gonilo pozitivnosti in navdiha. 

12. Zagotavljanje konstruktivnih dialogov.

Tudi v najboljših delovnih okoljih boste imeli včasih stališče, ki se razlikuje od večine. Poskrbite, da tega spoštljivo izrazite in ne vsiljujete.  

13. Profesionalnost na prvem mestu.

Spoštovanje spodbuja profesionalnost vašega obnašanja, ravnanja, načina reševanja situacij in vedenja v različnih okoljih.

14. Postanite nepogrešljivi.

Poskrbite, da s svojimi sposobnostmi, prizadevnostjo, zanesljivostjo in rezultati, ki jih prinašate podjetju, postanete nepogrešljivi.

Spoštovanje na delovnem mestu je plod doslednosti, empatije in prizadevanja za vzpostavitev kakovostnih odnosov. Z upoštevanjem zgornjih nasvetov lahko okrepite spoštovanje v delovnem okolju ter si ustvarite trdno podlago za uspešno in trajnostno kariero v novem delovnem okolju. 
Naj bo vaš začetek v novem delovnem okolju uspešen in navdihujoč!
 
 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
Posameznica doživlja neuspeh.

Delovno okolje in odnosi

Kako uspešno predstaviti svoj neuspeh

Vsi dobro vemo, da se na napakah učimo in nam poleg tega nudijo priložnost za nova spoznanja, znanja in izkušnje. Za nekatere napake težko prevzamemo odgovornost, ob drugih se nasmejimo, najpogosteje pa jih uporabimo za zgled, kaj naj prihodnjič storimo drugače. Neuspehi so konec koncev del našega življenja, tako zasebnega kot kariernega. Spodrsljaji nas delajo človeške, saj so del naravnega procesa učenja. Bolj kot sami spodrsljaji in napake so pomembna dejanja po naših neuspehih.

Posameznik podpisuje pogodbo.

Delovno okolje in odnosi

Poznate vse vrste pogodb o delu?

Skoraj vsi iskalci zaposlitve želijo skleniti delovno razmerje za polni delovni čas. To pa večkrat ni mogoče. Ste vedeli, da obstajajo tudi druge možnosti, ki jih morda ne poznate dovolj? Preverimo skupaj!

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Življenjepis v pregledu

16. 7. 2020

Kako napišemo dober življenjepis in spremno pismo

predstavitev

12. 9. 2023

Kako se učinkovito predstaviti?

iskanje zaposlitve

9. 1. 2024

10 strategij za uspešno iskanje zaposlitve

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki