• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • 10 nasvetov, kako premostiti ovire v komunikaciji
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1. Vzdržujte redne ena-na-ena stike 2. Vzemite si čas za kratke pogovore 3. Pogovarjajte se »v živo« 4. Sprašujte široka vprašanja 5. Z zaposlenimi bodite odprti 6. Spoznajte njihove strahove 7. Ustvarite procese formalne povratne informacije 8. Nagradite vložen trud 9. Povratne informacije jemljite resno 10. Razvijajte trenersko kulturo
Osebnostni razvoj

10 nasvetov, kako premostiti ovire v komunikaciji

Največja ovira, ki se pojavlja v podjetjih, je ravno komunikacija med zaposlenim in nadrejenim, saj so nadrejeni zaskrbljeni, da jih bodo podrejeni jemali kot preveč prijazne osebe in se ne bi mogel vzpostaviti takšen odnos, kot si želite.


3. 11. 2024

ovire v komunikaciji

Jasna interna komunikacija je vsekakor bistvena, da podjetje teče normalno. Preprečuje zmedo in nesporazume v zvezi z nalogami in cilji. Vpliva tudi na rast občutka pripadnosti zaposlenih, kar tudi vpliva na produktivnost celotne ekipe.

Največja ovira, ki se pojavlja v podjetjih, je ravno komunikacija med zaposlenim in nadrejenim, saj so nadrejeni zaskrbljeni, da jih bodo podrejeni jemali kot preveč prijazne osebe in se ne bi mogel vzpostaviti takšen odnos, kot si želite. Če želite premostiti to oviro, si preberite nekaj nasvetov v nadaljevanju.

1. Vzdržujte redne ena-na-ena stike

S svojo ekipo se veliko družite individualno, brez distrakcij. To pomeni, da zaprete vrata pisarne, ugasnete računalnik in zmanjšate glasnost zvonjenja telefona. Bodrite zaposlene, da spregovorijo brez zadržkov tudi brez prisotnosti preostale ekipe. Opazili boste, da se bodo bolj odprli, kot pa bi se v skupini, zato se boste naučili veliko o njihovem načinu mišljenja in dojemanju zaposlitve.

2. Vzemite si čas za kratke pogovore

Težko je imeti neposlovne debate v času dela. Poskusite in ustvarite čas za kratke pogovore z zaposlenimi. Ena izmed idej je, da vodite 15-minutni sproščen pogovor pred začetkom dela, da vidite, kako se vsi počutijo. To vam omogoča, da svoje zaposlene dojemate tudi kot osebe in ne zgolj kot dele korporacije.

3. Pogovarjajte se »v živo«

Elektronska pošta je postala privzet način komunikacije med zaposlenimi, a hkrati postavlja nepričakovano oviro, saj se ne pogovarjate več na štiri oči. Elektronska pošta je hiter in primeren medij za komunikacijo, a nič ne poveže zaposlene bolj, kot pa druženje v živo.

4. Sprašujte široka vprašanja

Odprta vprašanja ponujajo možnost, da slišite, kaj lahko sogovornik pove, in ne slišite zgolj informacijo, ki jo potrebujete. Takšne vrste vprašanj so tudi vabilo drugim osebam, da spregovorijo. Ne prekinjajte misli ali ideje, saj se lahko od vsakega kaj naučite.

5. Z zaposlenimi bodite odprti

Zaupanje je hitro nagrajeno. Do vaših zaposlenih bodite odprti, saj boste tako lažje uvideli, kaj se dogaja v podjetju. Zaposleni se bodo počutili bolj pripadne podjetju, prav tako pa bodo videli, da jih cenite, saj jim zaupate in vas zanima njihovo mnenje o nečem.

6. Spoznajte njihove strahove

Največjo oviro do efektivne komunikacije predstavlja strah. Vašim zaposlenim dajte vedeti, kako pomembna je njihova povratna informacija, zagotovite pa jim tudi, da napačen odgovor ne bo prinesel izgube zaupanja ali še več, disciplinskih postopkov.

7. Ustvarite procese formalne povratne informacije

Škatle, v katere lahko zaposleni vržejo listke s svojim mnenjem, so že malo zguljena metoda, a vseeno efektivna, še posebej, če ohranite anonimnost.

8. Nagradite vložen trud

Primerno nagradite vložen trud zaposlenega v nekaj. To je lahko že majhna stvar, ko se jim zahvalite za sodelovanje, lahko pa je bolj formalne narave, in sicer nagrajevanje zaposlenega z mesečno nagrado. Javno pripoznavanje zaposlene lahko opogumi, da izrazijo svoje ideje.

9. Povratne informacije jemljite resno

Četudi se ne strinjate, vse povratne informacije vzemite skrajno resno. Želite si ustvariti odprto kulturo, kjer se zaposleni počutijo sproščeno in z veseljem izražajo svoje mnenje. Najhitreje lahko odprto kulturo in sproščenost uničite s spregledanjem pomembne povratne informacije.

10. Razvijajte trenersko kulturo

Veliko je možnosti, s katerimi lahko razvijate trenersko kulturo, ki proizvaja kolaborativen pristop k reševanju problemov. Takšna kultura daje zaposlenim misliti, da delajo z vami in ne za vas.

mojedelo.com

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

Povezani članki
Počitek je ključnega dela

Osebnostni razvoj

Spanje in počitek – osnova učinkovitega dela

V toku dneva so prisotni napor, naglica in stres. Dodatno pa poleg pomanjkanja počitka prispeva k slabemu spancu ali celo motnjam spanja: premalo gibanja, življenjske spremembe ter družinske in finančne skrbi.

ECDL spričevalo

Osebnostni razvoj

ECDL spričevalo – nujnost ali prednost?

S sodobno tehnologijo se srečujemo vsepovsod. Od pametnih elektronskih naprav v obliki mobilnih telefonov ali nadzornih plošč pomivalnih strojev do osebnih in prenosnih računalnikov na delovnem mestu, v šoli ali doma. Živimo v okolju, ki se pogosto identificira kot informacijska družba, zato nesprejemanje sodobnih orodij prav gotovo ni dobrodošlo. Seveda obstaja upravičen dvom, da je pretirana uporaba vseh dobrin modernega časa prava pot do osebne sreče in kakovostnega življenja, zato je razumna presoja nujno potrebna. Ampak to je že druga zgodba.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

empatija

7. 6. 2022

Empatija na delovnem mestu


6. 5. 2024

7 ključnih nasvetov za učinkovito komunikacijo v ekipi


3. 10. 2023

Organizacijska klima

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki