5 prikritih »izgovorov«, ki meglijo etično presojo
Mnogokrat se v življenju srečamo z etičnimi dilemami tako v zasebnem življenju, kot v službenem okolju. Na kadrovskem in poslovnem področju je integriteta osnova za dolgotrajno vzdržno delovanje. Res je, da se včasih srečamo pred mamljivimi prelomnicami, vendar je na dolgi rok poslovanje bolj uspešno, če se drži načel poslovne etike in integritete.
Mnogokrat se v življenju srečamo z etičnimi dilemami tako v zasebnem življenju, kot v službenem okolju. Na kadrovskem in poslovnem področju je integriteta osnova za dolgotrajno vzdržno delovanje. Res je, da se včasih srečamo pred mamljivimi prelomnicami, vendar je na dolgi rok poslovanje bolj uspešno, če se drži načel poslovne etike in integritete.
Ko se srečate z etično dilemo oziroma kočljivo situacijo bodite pozorni na (vsiljene) misli, ki se pojavijo pri vas, vaših kolegih, vaših poslovnih partnerjih. Prepoznate jih lahko na enostaven način.
1. “Če je neizogibno, potem je etično”: Ta pristop pogosto vodi k miselnosti “cilj opravičuje sredstva” in k dojemanju neetičnih ravnanj kot moralnih imperativov. To, da je nekaj neizogibno, ni dejstvo, temveč zgolj naša interpretacija.
2. “Če je legalno, potem je primerno”: Ta zmotna predpostavka nadomesti zakonske predpise z osebno moralno sodbo. Etični ljudje pogosto naredijo manj, kot je maksimalno dovoljeno, hkrati pa več kot je minimalno sprejemljivo.
3. “To je pač del službe”: Vestni ljudje, ki želijo svoje delo opraviti dobro, pogosto delijo etiko v dve kategoriji: privatno in službeno. Včasih pa se zgodi, da se posamezniki v službi čutijo upravičene sprejemati take odločitve, ki jih v privatnem življenju sicer ne bi.
4. “Saj samo vračam milo za drago”: Gre za zmotno predpostavko, da je neetično vedenje upravičeno, v kolikor se izvaja v odnosu do ljudi, ki se teh vedenj prav tako poslužujejo. Ta logika seveda ogroža osebno integriteto.
<p>5. “Saj je dobronamerno”: Gre za škodljivo prepričanje, ki nas premami k miselnosti, da neko dejanje ni tako zelo neetično, če je storjeno z dobrim namenom.
Vodje, ki se zavedajo, da so v življenju hodili po robu etike in danes to na glas priznajo imenujemo etični voditelji. Prav etični voditelji in primeri njihovih učinkovitih etičnih praks so tema letošnje konference o poslovni etiki FEEL 2015, ki bo 10. junija 2015 v kongresnem centru Brdo pri Kranju.
Prisrčno vabljeni, saj poslovna etika potrebuje več energije za razvoj, zato je pomembna energija prav vsakega posameznika, ki se odloči dodati “svoj kamenček” k zgodbi o etičnem voditeljstvu.
Pridružite se zanimivim sogovornikom (http://feel-leadership.si/govorci/).
Jan Kovačič, univ. dipl. psih., član organizacijske ekipe FEEL 2015
ETIČNI VODITELJ, Primeri dobrih praks
10. junij 2015, Kongresni center Brdo pri Kranju
Prijave so odprte: http://feel-leadership.si/prijava/
</p
Novice
Mednarodna konferenca o poslovni etiki FEEL 2015
Etično voditeljstvo v organizacijah. Kaj je to in zakaj je tako pomembno? Ali imamo tudi v Sloveniji primere dobrih etičnih vodij? Kaj kažejo rezultati prve slovenske raziskave na to temo? Zakaj se bojimo etike in etičnega vedenja? Želiš spoznati voditelje različnih slovenskih organizacij? Je vodja vedno kriv za neetična vedenja? Kako se povezuje etika in management? Kako etično upravljati premoženje? Kdo že tri desetletja trdi, da pri poslu ne gre le za denar?
Če te zanimajo odgovori na ta vprašanja, potem se odzovi povabilu
Društva za poslovno etiko in etično voditeljstvo na Mednarodno konferenco o poslovni etiki FEEL 2015

Novice
Največji izziv je motivacija
Pri največjem slovenskem zaposlitvenem portalu Mojedelo.com se zavedajo, da je za dvig kulture zaposlovanja potrebno delati celostno, zato se vključujejo tudi v pospeševanje izmenjave izkušenj ter znanja med kadroviki. Eden od največjih izzivov HR oddelkov podjetij je prav gotovo motivacija in izobraževanje zaposlenih, s ciljem maksimizacije potenciala le-teh. A prijemi pri zasledovanju tovrstnih ciljev se lahko med sabo precej razlikujejo. O tem in drugih izzivih kadrovikov iz vse Slovenije je bilo govora tudi na letošnji 11. HR konferenci v organizaciji zaposlitvenega portala Mojedelo.com.