Življenjepis svežega diplomanta
Sedaj, ko imate diplomo v žepu, ste prepričani, da ste od vašega izbranega študija pridobili neko določeno uporabno znanje iz vašega študijskega področja. Na vrsti je zahtevna naloga: kako prenesti vaše študijske izkušnje v svet praktičnega dela?
Sedaj, ko imate diplomo v žepu, ste prepričani, da ste od vašega izbranega študija pridobili neko določeno uporabno znanje iz vašega študijskega področja. Na vrsti je zahtevna naloga: kako prenesti vaše študijske izkušnje v svet praktičnega dela?
V tem trenutku ste postavljeni pred dejstvo, da morate opraviti nekaj pomembnih življenjskih odločitev, ena od teh je – v katero smer po faksu? Nobena pot ni vnaprej jasno določena in ne boste mogli natančno vedeti, kam vas bo pripeljala.
Vendar pogumno! Že do sedaj ste prehodili dober del poti: šli ste na študij, ki ste si ga izbrali; obiskovali ste šolske predmete, v katerih ste uživali; prijetno ste se imeli s sošolci; opravili ste nekaj študentskega dela in spoznali nekaj organizacij. Sedaj imate odprte opcije, ki so na razpolago osebam z vašim profilom zanimanj in kvalifikacij. Potrebujete le dve vrsti informacij – informacije o sebi in informacije o svetu dela!
Kako se boste predstavili?
Ljudje se spreminjamo. Revizija ali mogoče ponovno razkritje vaših zanimanj, veščin, vrednot in ciljev bo lahko za vas zelo pomirjujoč obred. Čiščenje misli od klišejskih omejitev, ki ste si jih sami postavili v preteklosti, in pogled vnaprej proti vašim naslednjim korakom lahko povsem odženejo vaše negotovosti. Če boste prišli pred delodajalca z razčiščenimi pojmi, kdo ste in kaj hočete, boste zagotovo nanj naredil boljši vtis.
Kaj vam je dal študij?
Naslednji pregleden seznam veščin vam lahko pomaga, da lažje določite vaše kvalifikacije, ki jih lahko ob pomanjkanju konkretne delovne zgodovine (beri: nič delovne dobe) iznajdljivo uporabite pri pisanju vaše osebne predstavitve delodajalcem:
– PISANJE: Šolski predmeti in tečaji, ki zahtevajo pisno izražanje. Pisanje seminarskih nalog, referatov, člankov, okrožnic, poročil, pisem.
– GOVORJENJE: Šolski predmeti, ki zahtevajo govorno izražanje. Odgovarjanje na vprašanja in izmenjava mnenj v razredu. Udeležba na retoričnih seminarjih, šolskih ali izvenšolskih sestankih. Javni nastopi. Nastopanje pred množico ljudi.
– RAČUNALNIŠKA PISMENOST: Naštejte programe, operacijske sisteme in softwearske podlage, ki jih obvladate.
– UPRAVLJANJE SKLADOV: Upravljanje finančnih skladov šolskih ali izvenšolskih organizacij. Samozaposlitev kakršnekoli vrste. Administrativno delo v katerikoli organizaciji, ki vključuje odločanje o finančnih zadevah.
– PRODAJANJE: Prodajanje kateregakoli proizvoda, storitve, ali ideje kateremukoli posamezniku, društvu, šolski ali izvenšolski organizaciji ali lokalnemu podjetju.
– VODENJE: Vodstvene vloge v šolskih in izvenšolskih organizacijah. Delo, ki zahteva organiziranje in vodenje drugih ljudi. Vsaka zadolženost in odgovornost, ki je vključevala vodenje virov, ljudi itd.
– ANALITIČNE VEŠČINE: Šolski predmeti ali tečaji, ki razvijajo veščine razmišljanja, logičnega mišljenja, predstav itd. Vsako delo ali druga zadolženost, kjer ste reševali probleme ali razvijali nove ideje.
– NADZIRANJE: Dela kot nadzornik, učitelj, asistent, delovodja, poslovodja ali katerakoli druga zadolžitev, pri kateri ste nadzirali delo ali dejanja drugih.
– REŠEVANJE PROBLEMOV: Pridobitev soglasja, uporaba omejenih virov, ustvarjanje novega pristopa.
– MOTIVIRANJE: Skupine, ki ste jih vodili, spodbujali, vaša dodana vrednost k napredku skupin.
Železna načela CV-ja začetnika:
– na nakladajte – če ste začetnik, ste začetnik. Obstajajo podjetja, ki iščejo sveže diplomante – ti so vaši najverjetnejši delodajalci.
– Ne pretiravajte – če ste npr. nekoč vodili šolski šahovski klub, zaradi tega še nimate izkušenj za vodenje podjetja.
– Bodite realni – to da imate npr. VII stopnjo izobrazbe vas ne naredi za boljšega kandidata. Za boljša delovna mesta boste potrebovali izkušnje in poznanstva – te boste pridobivali na manj privlačnih delovnih mestih.
Z urejenim in posodobljenim življenjepisom se delodajalcem predstavi na Regionalnem kariernem sejmu v Kranju, ki bo potekal 10. decembra v dvorani Zlato polje, ŠC Kranj.
PRIJAVI SE
Avtor: Ekipa Mojedelo.com
Ekipo zaposlitvenega portala MojeDelo.com tvori mlada, zagnana, motivirana, fleksibilna in profesionalna ekipa, ki dnevno svetuje delodajalcem pri objavi delovnih mest, iskalcem zaposlitve pa pomaga z nasveti in učinkovitimi strategijami za hitrejše in bolj efektivno iskanje zaposlitve.
Življenjepis
Življenjepis pa kar na podstrešje
Mnogi izmed nas z veseljem pogledamo slike iz otroških časov in se spominjamo trenutkov, ko smo bili še brez skrbi, opazujemo, kako so mame takrat dekorirale dom, starinska zofa, daljinec v prozorni vrečki, kičasta miza, gobelini na stenah… Vsega tega več ni, ker so se naše mame odločile, da bodo dom posodobile. Če so se lahko mame ločile od folije na daljincu in začele slediti trendom, zakaj torej mi še vedno vztrajamo s staromodnim življenjepisom?
Življenjepis
Česa kadrovik v vaših dokumentih ne želi videti?
Dokumenti, ki jih pošiljamo kadrovnikom, so namenjeni enemu cilju – pridobitvi osebnega srečanja. Predstavljajte si, da ste izkušen tržnik. Ti bodo svoji potencialni stranki poslali zgolj informacije, ki jo bodo pripravile do tega, da ga sprejme na sestanek. Na srečanju v živo pa bo dober tržnik predstavil vse, kar stranko o produktu zanima.