Življenjepis izkušenega IT-jevca
Izkušnje osebe nad 40 let, ki dela v tehnološkem podjetju, so neprecenljive, zanimive in bogate. Priča je bila raznoraznim spremembam in razvojem tehnologije v zadnjih 20 in več letih, ki si jih lahko preberete v članku Visokotehnološki kader in njegova preobrazba. Govora je o hitrem prilagajanju na neprestane novosti, o spremembah v načinu mišljenja in o brisanju ločnice med delom in prostim časom. Kako vse te izkušnje strniti v en življenjepis?
Izkušnje osebe nad 40 let, ki dela v tehnološkem podjetju, so neprecenljive, zanimive in bogate. Priča je bila raznoraznim spremembam in razvojem tehnologije v zadnjih 20 in več letih, ki si jih lahko preberete v članku Visokotehnološki kader in njegova preobrazba. Govora je o hitrem prilagajanju na neprestane novosti, o spremembah v načinu mišljenja in o brisanju ločnice med delom in prostim časom. Kako vse te izkušnje strniti v en življenjepis?
Osebni podatki
Po tolikih letih, ko ste nazadnje pošiljali življenjepis na razpise za prosta delovna mesta, se je spremenilo marsikaj. Tokrat v rubriki osebni podatki nima več smisla, da vpisujete, kateri spol ste, prav tako pa lahko izpustite podatek o rojstnem datumu. Bolje se boste odrezali, če boste podali povezavo do svoje osebne spletne strani, bloga, LinkedIn profila ali kaj podobnega …
Znanje in izkušnje
Poudarek dajte na projektih, ki ste jih izvedli in razvili tekom let delovnih izkušenj. Zapišite, v čem ste se specializirali in na katerem področju ste blesteli, s katerimi programi in serverji ste delali. Ste razvili nove baze, s katerimi se lahko pohvalite? Če imate na voljo konkretne številke, jih zapišite, saj boste tako podkrepili bogate delovne izkušnje. Je govora o povečanju prometa za določeno število odstotkov? Zapišite vse, česar se lahko bodoči delodajalec oprime in kar dokazuje, da spremljate tehnološke trende kljub temu, da ste na tem hitro spreminjajočem se področju začeli delati že nekaj let nazaj.
Spretnosti
Spretnosti ločite glede na področja, ki jih obvladate: razvijanje aplikacij, integriranje novih sprememb, transakcijsko in analitično modeliranje podatkov, dimenzionalno modeliranje podatkov, reševanje kompleksnih tehniških težav itd. Napišite konkretna področja, ki jih obvladate.
Profesionalne izkušnje
V življenjepis vključite le izkušnje, ki so stare manj od 15 let. Če ste v enem podjetju zaposleni že 20 let, zapišite, kako ste se premikali po vertikali navzgor in katere nove delovne naloge ste sprejeli postopoma. Ste iz naziva junior prešli na senior? Ločite ti dve postavki kot dve delovni izkušnji in za vsako povejte, katere so bile glavne delovne naloge, ki ste jih opravljali na vsakodnevni bazi.
Na kakšen način se je meril uspeh pri vaših dokončanih projektih? Ste uspeli pridobiti nove partnerje in s tem pomagali celotnemu podjetju do hitrega razvoja? Ste odkrili rešitev za trdovraten virus, ki v sekundi okuži celoten sistem podatkov? Ste razvili igro, ki jo tržite in bi jo bili pripravljeni prodati podjetju?
Izobraževanje
Po navadi je pri službah, kjer zahtevajo izkušenega IT-jevca, zaželeno, da ima za seboj primerno izobrazbo, ampak dandanes so vredne tudi izkušnje in to, kako se boste znali prodati na razgovoru. V to rubriko zapišite tudi predmete, ki ste jih študirali tekom obiskovanja fakultete in na katerih programih ste dajali poudarek.
Reference
Reference so na tem področju vedno zaželene, zato z njimi ne varčujte. Povprašajte trenutnega ali nekdanjega delodajalca za lepo besedo ali dve, in če ste se vsa ta leta zelo izkazali, ne bo nihče imel težav s tem, da najde pravo besedo za vas.
Ko enkrat zmagate življenjepis in se prebijete na razgovor, si, preden odidete, preberite, katere so napake, ki jih visokotehnološki kader na razgovorih največkrat stori.
Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com
Življenjepis
Spremno pismo – napake in polomi
Spremna pisma so vsekakor dvorezen meč – po eni strani se z njimi prodajate delodajalcu in želite dobiti zaposlitev, po drugi strani pa si ne želite izpasti preveč arogantni in samovšečni. Želite si, da delodajalec ve, da ste navdušeni nad ponujenim delovnim mestom, hkrati pa ne želite, da misli, da ste vzhičeni ali celo obupani. Najbolje je, če bo vaše spremno pismo izražalo enostavnost in efektivnost. Kako do tega priti, si preberite v članku.
Življenjepis
6 resničnih razlogov, da niste dobili službe
Šokirana vprašanja v stilu »Kako je to možno?« in »Zakaj, če pa sem imel dober občutek?« nam hodijo po glavi, ko prebiramo sporočilo tajnice podjetja, kjer smo prejšnji teden opravljali razgovor za službo, za katero ste mislili, da ste idealen kandidat. Za vas je intervju potekal kot po maslu, še energijo med vami in sogovorniki ste občutili. Kje se je zataknilo? Zakaj neprestano prejemate negativna obvestila, četudi se vam zdi, da ste rojeni za delovno mesto?