Kako dolg naj bo življenjepis?
Verjeli ali ne, ampak kadroviki in delodajalci so se že srečali z življenjepisi, ki so v dolžino merili 30 strani z vključenimi fotokopiranimi certifikati iz tečajev in dodatnih izobraževanj. Predstavljajte si začudenje na obrazu delodajalca, ko je v roke prijel ta kup papirjev, šok pa ga je popadel, ko je dojel, da se bo moral skozi vse papirje prebiti in jih prebrati. Svetujemo vam, da ne delate tega, če le želite dobiti delo.
Ne pišete avtobiografije, temveč življenjepis, ki vsekakor mora biti krajši od zgoraj omenjenega »romana«. Strokovnjaki svetujejo, da mora biti življenjepis napisan na eni ali dveh straneh.
V kolikor vam ne uspe vsega napisati na eni strani, ne skrbite, popolnoma dovoljeno je opis delovnih izkušenj razširiti na dve strani, za določene profile (zdravniki, ki morajo do potankosti opisati svoje sposobnosti in kvalifikacije) pa se tolerira tudi življenjepis na treh straneh, saj krajšanje preprosto ni mogoče.
Ljudje so zmotno prepričani v to, da je enostranski življenjepis manj vreden od tistega, napisanega na dveh straneh, saj naj bi prvi pomenil manj izkušenj, manj znanja ter manj kompetenc, a kot ste že sklepali, je takšno razmišljanje napačno. V kolikor ena stran zajema vse relevantne informacije za aktualno delovno mesto, naj vas ne skrbi, nikakor pa si ne smete dovoliti, da bi vaš življenjepis podaljšali le zaradi tega, ker se tako »bere boljše«.
Preberite še enkrat vaš opis izkušenj in dobro pomislite, ali obstaja možnost, da bi vse skupaj skrčili na eno stran. Kaj bi lahko izpustili in kako bi oblikovno lahko preoblikovali besede ter odstavke, da bi vaš življenjepis prikazali na eni strani? Ne krčite ga za vsako ceno, vendar le takrat, ko ugotovite, da je kratko in jedrnato primeren način za vaše delovne izkušnje.
Daljše od dveh strani?
Samo v zgoraj opisanih primerih je življenjepis »dovoljen« na več kot dveh straneh, v drugih situacijah pa poskrbite, da ga skrajšate tako, da bo prilagojen razpisanemu delovnemu mestu. Kot 30-letni iskalec zaposlitve si verjetno ne želite predstaviti na treh ali štirih straneh, saj bo delodajalec mislil, da ste neresni in tako hitro menjate službe, da vas raje ne bo sprejel v svojo ekipo. Verjemite – mlada oseba si dolgega življenjepisa ne bi smela privoščiti.
- Odstranite informacije, ki niso relevantne tako za vas kot za delovno mesto, na katerega se prijavljate.
- Najdite pot, po kateri boste enako količino informacij napisali na bolj strnjen način.
- Odstranite nepomembne besede in fraze – tiste, za katere menite, da jih lahko napiše prav vsak, ki se bo na razpis prijavil.
- Izbrišite nerelevantna poglavja.
- Poglavje o interesih in drugih aktivnostih združite s poglavjem »Drugo«, saj boste na ta način pridobili nekaj vrstic.
- Spremenite obliko življenjepisa tako, da bo vse skupaj prišlo na dve strani.
- Urejajte, ponovno napišite in polirajte vsak stavek posebej, dokler vam ne bo uspelo!
Kakorkoli boste že prilagajali svoj življenjepis, poskrbite, da bodo vse pomembne informacije na prvi strani, najbolje je celo, če se bodo nahajale na zgornji polovici strani, saj se kadroviki redkokdaj ubadajo s preostankom, če že v prvih sekundah ugotovijo, da prve vrstice ne prinesejo nič dobrega.
Življenjepis
Ali delodajalci berejo spremna pisma?
V trdem boju za zaposlitev spremna pisma pomagajo iskalcem zaposlitve, da v nekaj stavkih izrazijo bistvo, delodajalcem in kadrovikom pa nudijo kratek in hiter vpogled v kandidata, njegova znanja, motivacijo, sposobnosti in izkušnje. Delodajalci dobijo več informacij o vas, preden odprejo priponko z življenjepisom, kar jim vsekakor olajša iskanje primerne osebe za zapolnitev prostega delovnega mesta.
Življenjepis
Ločeni življenjepisi za različna delovna mesta?