• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Življenjepis in spremno pismo
  • Besede, ki jih morate v življenjepisu čim prej argumentirati
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
"Kontakti referenc an prošnjo." "Dober timski delavec." "Ciljno usmerjen." "Izkušen pri delu z internetom." "Odgovoren, deloven ..." "Iščem delo v ..." "Odlične pisne sposobnosti." "Življenjepis, curriculum vitae." "Izpit B kategorije." "Naslov: Stari trg 10, 1000 Ljubljana."
Življenjepis in spremno pismo

Besede, ki jih morate v življenjepisu čim prej argumentirati

Verjetno se vam življenjepis z vsemi tistimi dodatnimi besedami, ki se slišijo lepo, a ne povejo nič, zdi popolnoma sprejemljiv, a ravno to so tiste napake, ki jih delodajalci ob prebiranju opazijo in, ki jih odvrnejo od vas. Verjemite – življenjepis se ravno tako lepo bere (oz. še lepše) brez balasta, kot z njim, zato si preberite, katere besede do odvečne in katere morate čim prej odstraniti iz svoje predstavitve.


8. 12. 2024

»Kontakti referenc na prošnjo.«

To pomeni, da referenc nimate. Je to res? Zakaj jih ne bi raje že v življenjepisu vključili in pustili, da govorijo zase? Pustite, da vaš bodoči potencialni delodajalec pokliče vaše nekdanje šefe in se pozanima, kakšni zaposleni ste bili.

»Dober timski delavec.«

Ali »sposobnost dela v timu«. Kako boste zapisano dokazali? Takšno lastnost je bolje napisati v obliki številk, in sicer v številu sodelavcev, s katerimi ste sodelovali. Ste vodili skupino ljudi? Bolje, kot v življenjepis zapisati »dober vodja«, se sliši »uspešno sem vodil skupino desetih zaposlenih«.

»Ciljno usmerjen.«

Vsi kandidati so sposobni napisati to lastnost, pa najsi bo to resnica ali laž. Seveda je bolje za vse, če je govora o resnični sposobnosti, a najboljše je, če to argumentirate, npr.: »Delal sem na X projektu, opravil sem Y.« Naj argumentacija vključuje tudi zveze, kot so strateško mišljenje, reševanje konfliktov itd.

»Izkušen pri delu z internetom.«

Zbrišite. Resno. To je v današnjem času že tako samoumevno, da vam, če je zapisano, brez nobenega smisla jemlje prostor v življenjepisu. V primeru, da se želite pohvaliti s specifičnimi programi, ki so pomembni za delo, na katerega se prijavljate, to izrecno zapišite.

»Odgovoren, deloven …«

Seznam pridevnikov, ki vas opisujejo pri delu, je lahko neskončen, zato se potrudite, da v življenjepis napišete res le tiste besede, ki so primerne za delovno mesto, na katerega se prijavljate.

»Iščem delo v …«

Takšne in podobne stavke izpustite iz življenjepisa in jih raje zapišite v spremno pismo. Če delodajalec pride do vašega opisa izkušenj, je že jasno, da ga je spremno pismo prepričalo in da definitivno iščete službo na tem področju – v nasprotnem primeru se niti prijavljali ne bi, kajne?

»Odlične pisne sposobnosti.«

Dobro blago se samo hvali, pravijo, zato vaše znanje besed in obračanja z njimi raje pokažite v spremnem pismu.

»Življenjepis, curriculum vitae.«

Mimo so časi, ko ste na začetku vsakega dokumenta zapisali »Zadeva: življenjepis«, zato raje izpustite takšne besede, ki so več kot kako očitne in vam odžirajo dragocen prostor v vašem opisu.

»Izpit B kategorije.«

Razen, če to v razpisu za delovno mesto ni izrecno zapisano, ta informacija ni pomembna in ni relevantna. Če živite v mestu z dobrim javnim prevozom, je izpit B kategorije skorajda nepomemben, saj lahko povsod pridete z vlakom ali avtobusom.

»Naslov: Stari trg 10, 1000 Ljubljana«

Ni potrebno, da v življenjepisu navajate celoten in podroben naslov prebivališča. Dovolj je, da zapišete le kraj, v katerem bivate, da bo delodajalec imel vsaj približno predstavo, kakšne stroške bo imel z vami.

Slabe navade najdemo tako v življenjepisih, kot na razgovorih. Preberite si, katere so tiste negativne navade, ki vas lahko stanejo službe.

 

Anja Damjanović za MojeDelo.com

Povezani članki

Življenjepis in spremno pismo

Česa kadrovnik v vaših dokumentih ne želi videti?

Dokumenti, ki jih pošiljamo kadrovnikom, so namenjeni enemu cilju – pridobitvi osebnega srečanja. Predstavljajte si, da ste izkušen tržnik. Ti bodo svoji potencialni stranki poslali zgolj informacije, ki jo bodo pripravile do tega, da ga sprejme na sestanek. Na srečanju v živo pa bo dober tržnik predstavil vse, kar stranko o produktu zanima.

pregled življenjepisa

Življenjepis in spremno pismo

Zadnji pregled življenjepisa – opravljen!

Ali naj še enkrat pregledam in lektoriram svoj življenjepis? Ali naj ga natisnem, da mi bo pregledovanje lažje? Ali naj ga posredujem objektivnemu prijatelju? Da, da in še enkrat da. In to je šele začetek.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

vključitev vrednot v življenjepis

26. 3. 2024

Kako spisati življenjepis, ki bo odražal vaše vrednote?

življenjepis v pregledu

23. 5. 2023

Primeren življenjepis – ključ do povabila na razgovor

življenjepis

23. 8. 2022

Uporabite vrzeli v življenjepisu sebi v prid

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki