7 trikov, ki jih preprosto morate poznati
Splet je poln različnih življenjskih trikov, ki vam olajšajo gospodinjska opravila, učenje, omogočajo, da ostanete zbrani dlje časa ali samoorganizirani ter si povečate produktivnost pri reševanju problemov. Pa vendar, ali obstaja seznam trikov, ki vam olajšajo pot do sanjske zaposlitve? Ali obstajajo, tako kot na računalniku, bližnjice tudi pri življenjepisu, s katerimi ne bi potrebovali vedno znova in znova skozi iste postopke?
Splet je poln različnih življenjskih trikov, ki vam olajšajo gospodinjska opravila, učenje, omogočajo, da ostanete zbrani dlje časa ali samoorganizirani ter si povečate produktivnost pri reševanju problemov. Pa vendar, ali obstaja seznam trikov, ki vam olajšajo pot do sanjske zaposlitve? Ali obstajajo, tako kot na računalniku, bližnjice tudi pri življenjepisu, s katerimi ne bi potrebovali vedno znova in znova skozi iste postopke?
Sledi 7 trikov, za katere se nam zdi, da bi jih morali poznati pri procesu iskanja zaposlitve, ki vam bojo definitivno skrajšali posodabljanje življenjepisa in pisanje prijav.
1. Kopirajte si ključne besede.
V članku Naj vaš življenjepis izpolni vse želje delodajalca je bilo govora o lastnostnih in izkušnjah, ki jih delodajalci zahtevajo od kandidatov. To, kako reagirati na takšne zahteve, si lahko preberete v omenjenem članku, bo pa seveda vsekakor lažje, če si jih kopirate v prijavo/življenjepis, da vam ne bo potrebno neprestano preklapljati iz enega okno v drugo. Vse boste imeli v enem oknu in z branjem se vam bodo odpirale nove ideje. Pomembne besede odebelite, da bodo delodajalcu prej padle v oči.
2. Ustvarite si okvirno spremno pismo.
Nekateri delodajalci zahtevajo spremno pismo, spet drugi pa ne. Ne glede na to, imejte pripravljeno ubijalsko besedilo, ki bo prepričalo podjetje, da ste vi prava oseba za zasedanje prostega delovnega mesta. Ustvarite si »obrazec«, kjer boste spreminjali besede glede na posameznega delodajalca. Seveda pazite na slovnične napake, ki lahko nastanejo zaradi tega, in smiselnost.
3. Tudi, če ga delodajalec ne zahteva, škoditi ne more.
Govorimo o spremnem pismu, seveda. Kako si olajšati pisanje in ustvarjanje besedila, si lahko preberete v točki št. 2, tukaj pa lahko le dodamo, da spremno pismo nikakor ne more škoditi. Kvečjemu lahko bolje prepriča delodajalca v nekaj zaključkov, do katerih z branjem življenjepisa ne pride.
4. Izberite raje svoj življenjepis.
Velikokrat se srečamo s prijavami na prosta delovna mesta, kjer je zapisano, da lahko izpolnite spletni obrazec s podatki ali pošljete življenjepis na dan naslov. Po mnenju kadrovikov svetujemo tudi mi – vedno izberite drugo opcijo. Vaš življenjepis je že postavljen, pove ravno tisto, kar si želite, je oblikovan tako, da pade v oči, hkrati pa ne boste eden izmed množice spletnih prijav, ampak bo vaša prijava na delo bolj osebna.
5. Sestavite si »plonk listek« razgovora.
Vzemite si 20 minut in zapišite si uspehe, ki ste jih dosegli tekom kariere in bi jih radi delili z delodajalci na razgovoru za službo. To naj bo vaš »plonk listek«, ki vas bo tudi v stresnih trenutkih spomnil, kaj ste dosegli. Poglejte si ga pred prijavo na delovno mesto, pred odhodom na razgovor ali kar tako takrat, ko potrebujete pomoč pri dvigu samozavesti.
6. Pomagajte delodajalcem, da vas najdejo.
Ustvari si svojo lastno znamko in poskrbite, da boste vidni ne le preko življenjepisa, temveč tudi na osebni spletni strani ali drugih socialnih omrežjih. Tako boste delodajalcu dali o vas ravno tiste informacije, ki želite, da so javno znane.
7. Prijavite se na novičnike s prostimi delovnimi mesti.
Na portalu MojeDelo.com ponujamo možnost prejemanja novičnika o prostih delovnih mestih. Označite, katera področja vas zanimajo in dnevno/tedensko boste prejeli novosti o razpisih. Tako si boste skrajšali čas brskanja za službami in si med jutranjo kavo pregledali tiste, ki ste jih prejeli po elektronski pošti.
Vas zanima, kako vam lahko socialna omrežja pomagajo do službe?
PREBERITE SI
Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com
Življenjepis
Video vsebina kot odločilen element za uvrstitev v ožji izbor
Ste že pomislili, da bi svoj standarden življenjepis dopolnili z zanimivimi video vsebinami? Danes vam tehnologija omogoča, da se takorekoč brez stroškov posnamete in kreirate svoj življenjepis ali del le-tega in ga (če se na prosto delovno mesto prijavljate preko elektronske pošte) priložite svojemu standardnemu izdelku. Zagotovo boste izstopili iz množice!
Življenjepis
Življenjepis sezonskega receptorja
Začelo se je aktivno obdobje sezonskih delavcev na turističnih destinacijah. Pred nekaj dnevi smo vam že predstavili najbolj tipične sezonske zaposlitve, tokrat pa opisujemo vsakega posameznika. Za vse tiste, ki bi se radi preizkusili kot hotelski receptor, je tu nekaj nasvetov, na kaj morate biti pozorni v prijavi na prosto delovno mesto.