5 velikih napak v življenjepisih, ki jih videvajo kadroviki
1. Tiskarski škrati
Prva napaka je logična in ste jo morda tudi pričakovali. Kljub temu je življenjepisov s tiskarskimi škrati prepolno – karierni svetovalci takšno napako ocenjujejo v pogostosti 58 %.
POPRAVITE JO TAKO: Druge osebe, ki jim oči niso neprestano uperjene v ekran in v
2. Dolžina
Ste razmišljali o tem, da bi na tretjo stran življenjepisa dodali še kakšno informacijo, ki se vam zdi relevantna za razpisano delovno mesto? Pomislite še enkrat. Nekateri karierni svetovalci se strinjajo, da je le ena stran celo dovolj za deset let delovnih izkušenj, zato ni potrebno pretiravati z dolžino.
POPRAVITE JO TAKO: Življenjepis strnite na eno ali, največ, dve strani. V kolikor imate težave s strnjevanjem vsebine, se spomnite na to, da dokument ni nujno opis celotne vaše kariere, temveč samo relevantnih informacij za delovno mesto. Bralec, pa najsi bo to kadrovik ali bodoči nadrejeni, mora z življenjepisom pridobiti splošen vpogled v vašo kariero in si na hitro ilustrirati možnost, da bi vas vključil v svojo ekipo.
3. Kreativna« oblika
Nekateri kadroviki raje vidijo, da je življenjepis enostaven ter preprost. Razen v primeru, ko se prijavljate na delo grafičnega oblikovalca, video montažerja ipd. – tu se potrudite, da bo vaš življenjepis čim bolj izstopal, in mu dodajte svojo osebno noto.
POPRAVITE JO TAKO: Namesto, da razmišljate o tem, da mora življenjepis izgledati divje in posebno, se raje osredotočite na to, da vsebuje pomembne, relevantne informacije za delo, na katerega se prijavljate. Poskrbite tudi za to, da bo oblika popolna, ne glede na to, v katerem programu bralec odpre dokument, zato ga je najbolje poslati v obliki .pdf.
4. Zaupne informacije
Predstavljajmo si, da ste svetovalec podjetja in imate v svoji glavi nešteto zaupnih informacij, ki jih ne smete deliti niti s sodelavci, kaj šele z ljudmi, ki v podjetju sploh niso zaposleni.
POPRAVITE JO TAKO: Preden karkoli napišete v življenjepis, pomislite, ali bi to informacijo delili na spletni strani podjetja, v katerem ste trenutno zaposleni. V kolikor je odgovor »ne«, podatek preprosto izpustite iz dokumenta.
5. Laži
Laž ima kratke noge, so nam vedno govorili. Ljudje v svojih življenjepisih lažejo o stopnji dosežene izobrazbe, dokončanih izobraževanjih, o letih delovne dobe, o obdobju, ko so bili zaposleni v enem podjetju, o velikosti organizacije, o svojih podvigih in doseženem prometu. In slej ali prej jih delodajalci razkrijejo.
POPRAVITE JO TAKO: Iskrenost je vedno najboljši način za dosego cilja. V kolikor ste mnenja, da je v vaši preteklosti točka, na katero niste ponosni, jo povejte na iskren način in poskusite najti razloge, zakaj je do tega prišlo.
Napake, ki smo jih omenili zgoraj, so tako osnovne, da so zeli pogoste. Potrudite se, da se jim izognete v velikem loku in da bo vaš življenjepis urejen do te mere, da vas takšne »neumnosti« ne bodo stale razgovora.
Potrebujete nasvet, kako priti do popolne zaposlitve? Pridobite si termin za karierno svetovanje pri naših kariernih profesionalcih.
PRIJAVITE SE
Življenjepis
Življenjepis v barvah
Vaš življenjepis je resda najbolj primeren v črno-beli obliki, a obstajajo mesta in vrstice, kjer barve pomenijo veliko. Črno-bele televizije so namreč že zdavnaj mimo. Vse okoli nas je v barvah, le življenjepisi se jim izogibajo. Barve nam pomagajo izražati naše močne strani in povezati se z delodajalcem, saj so efektiven medij, s katerim izstopate v množici enakih. A le, če jih uporabljate pametno.
Življenjepis
Poslal sem napačen življenjepis! Kaj lahko storim?