
Vodiči za pripravo učinkovitega življenjepisa in prepričljivega spremnega pisma.


Diploma v roki – kako začeti: življenjepis
Po nekaj letih trdega študija vas čaka težko pričakovana in močno zaslužena diploma. Kaj sledi? Kako se podati na trg dela, če imate za seboj bore malo izkušenj pri delu na vašem področju? Delodajalcev namreč ne zanima, kdaj niti s katero oceno ste zaključili študij, temveč jih interesira dejstvo, kaj lahko storite za njihovo podjetje in kaj lahko doprinesete k njegovemu razvoju. V življenjepisu jih tako prepričajte, da vam prenos znanja iz teorije v prakso nikoli ne predstavlja težav.

6 resničnih razlogov, da niste dobili službe
Šokirana vprašanja v stilu »Kako je to možno?« in »Zakaj, če pa sem imel dober občutek?« nam hodijo po glavi, ko prebiramo sporočilo tajnice podjetja, kjer smo prejšnji teden opravljali razgovor za službo, za katero ste mislili, da ste idealen kandidat. Za vas je intervju potekal kot po maslu, še energijo med vami in sogovorniki ste občutili. Kje se je zataknilo? Zakaj neprestano prejemate negativna obvestila, četudi se vam zdi, da ste rojeni za delovno mesto?

Življenjepis, prošnja za delo ali vloga za zaposlitev – več imen za isto stvar
Iskanje zaposlitve se po navadi začne s pisanjem prošnje. No, nekateri oddajo vlogo za delo, drugi pripnejo življenjepis, spet tretji delodajalcu pošljejo svoj CV. Kakšna je razlika in katera oblika prijave na delo je najuspešnejša?

6 skrivnosti odličnih življenjepisov
V poplavi življenjepisov ljudi, ki se prijavljajo na razpisano delovno mesto, se kadroviki in direktorji podjetij srečajo z marsičem. Z leti se poleg pridobljenih izkušenj naučijo tudi taktik, s katerimi čim hitreje pregledajo množico življenjepisov in naredijo »čistko« oz. selekcijo kandidatov. Kako jih prepričati, da ravno vas povabijo na razgovor? Sledi nekaj psiholoških trikov, ki vam bodo pomagali do službe.

Kviz – kakšen je vaš življenjepis?
Sledi 10 znakov, ki kažejo, ali vašemu življenjepisu manjka oblikovna dodana vrednost. Oblika je pomembna, tudi pri življenjepisu. Način, kako oblikujete Wordov dokument, je pomemben tudi pri tem, ali vas bo delodajalec opazil ali ne.

Kako do uspešne in učinkovite prijave na delovno mesto?
Iz vaše prijave mora biti takoj vidno, kdo ste in kaj hočete. Kadroviki namreč v povprečju za branje prijave namenijo le 30 sekund in v tem času morajo prepoznati vaš potencial.

Zadnji pregled življenjepisa – opravljen!
Ali naj še enkrat pregledam in lektoriram svoj življenjepis? Ali naj ga natisnem, da mi bo pregledovanje lažje? Ali naj ga posredujem objektivnemu prijatelju? Da, da in še enkrat da. In to je šele začetek.

Besede, ki jih morate v življenjepisu čim prej argumentirati
Verjetno se vam življenjepis z vsemi tistimi dodatnimi besedami, ki se slišijo lepo, a ne povejo nič, zdi popolnoma sprejemljiv, a ravno to so tiste napake, ki jih delodajalci ob prebiranju opazijo in, ki jih odvrnejo od vas. Verjemite – življenjepis se ravno tako lepo bere (oz. še lepše) brez balasta, kot z njim, zato si preberite, katere besede do odvečne in katere morate čim prej odstraniti iz svoje predstavitve.

Napake v življenjepisu, ki vas stanejo razgovora

Česa kadrovnik v vaših dokumentih ne želi videti?
Dokumenti, ki jih pošiljamo kadrovnikom, so namenjeni enemu cilju – pridobitvi osebnega srečanja. Predstavljajte si, da ste izkušen tržnik. Ti bodo svoji potencialni stranki poslali zgolj informacije, ki jo bodo pripravile do tega, da ga sprejme na sestanek. Na srečanju v živo pa bo dober tržnik predstavil vse, kar stranko o produktu zanima.

Življenjepis svežega diplomanta
Sedaj, ko imate diplomo v žepu, ste prepričani, da ste od vašega izbranega študija pridobili neko določeno uporabno znanje iz vašega študijskega področja. Na vrsti je zahtevna naloga: kako prenesti vaše študijske izkušnje v svet praktičnega dela?