• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Življenjepis in spremno pismo
  • Vrnimo se k osnovam pisanja življenjepisa
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Kaj morate še doseči z življenjepisom, da žanjete uspehe? Primerno dolžino življenjepisa Vzbujanje pozornosti Primeren jezik Pomnite!
Življenjepis in spremno pismo

Vrnimo se k osnovam pisanja življenjepisa

Če ste eni tistih, ki že nekaj časa brezupno iščete zaposlitev, ste zagotovo prišli do zaključka, da je tekmovalnost in konkurenca v današnjem poslovnem svetu zares ostra in intenzivna.


3. 11. 2024

življenjepis

S pomočjo življenjepisa si izborimo možnost osebnega srečanja s kadroviki. Zato mora takoj in ustrezno pritegniti pozornost bralcev. Pri sestavljanju pisne predstavitve imejte naslednje v mislih:

  • Življenjepis mora prikazati vaše pretekle dosežke, vaše osebne lastnosti in vašo sposobnost prikazovanja vaših največjih prednosti;
  • Mora minimizirati vsako vašo morebitno slabost, ki izvira iz vaših preteklih izkušenj.
  • Naj bo kratek v besedah, ampak dolg v dejstvih.
  • Naj daje atraktivno in z dejstvi podkrepljeno predstavitev vaših veščin.
  • Naj zrcali vašo vrednost in koristnost kot potencialni delavec.
  • Besedilo je potrebno pred oddajo temeljito pregledati, da odkrijete, če je kje v tekstu kakšna informacija, ki ni ustrezna, ki ne daje dobrega vtisa o vas ali pa je čisto odvečna.

Kaj morate še doseči z življenjepisom, da žanjete uspehe?

Cilj, ki ga želimo doseči z življenjepisom je, da ga bo bralec takoj opazil in mu bo ustvaril dober vtis. Da do tega pride morate biti pozorni na:

Primerno dolžino življenjepisa

Dve strani je skrajna dolžina, ki si jo lahko privoščite. Berljivost je ključna! Uporabljajte pomišljaje, alineje in tabelarno obliko predstavitve podatkov, da boste ustavili pregleden dokument. Če imate še kakšne pomembne informacije, ki vam povečujejo kandidaturo, za njih pa nimate dovolj prostora na papirju, jih raje dodajte kot prilogo k življenjepisu.

Vzbujanje pozornosti

Vaš življenjepis mora takoj pritegniti bralca! Biti mora zanimiv in pregleden. Podajajte vaše informacije po stopnji pomembnosti. Najbolj relevantne informacije podajte na začetku življenjepisa. Najboljša strategija je, da že v uvodnem tekstu poveste vaše namere, nato pa predstavite, kaj lahko naredite za bralca.

Primeren jezik

Slovničnih in pravopisnih napak seveda ne sme biti. Zelo priporočljiva je uporaba besed, ki ustvarjajo bralcu občutek vaše energičnosti, strokovnosti in pravilne osredotočenosti. Kadar, na primer, opisujete vaše pretekle delovne naloge in dosežke uporabljajte naslednje besede: “opravil/a, koordiniral/a, utemeljil/a, opredmetil/a,…”

V življenjepisu ne smete pretiravati pri oceni vaših sposobnosti, saj vas bodo zelo hitro odkrili in vas za vedno črtali s seznama. Pretirano hvalisanje in napuh nista (skoraj nikoli) hvalevredni lastnosti v očeh delodajalcev in kadrovikov. Vsekakor naj vaš življenjepis razglaša vaš talent in veščine, vendar pa ne teatralno, temveč tankočutno – da izraža vaš osebni značaj in odsotnost častihlepnosti.

Pomnite!

Napisati morate življenjepis, ki postane odgovor – rešitev za problem nekoga drugega. Zato morate osredotočiti življenjepis na specifično prosto delovno mesto, za katero se prijavljate. Pogosto delajo kandidati ravno to napako, da preveč podrobno opisujejo vloge in naloge iz prejšnjega delovnega mesta, ki so ga opravljali, v nobeni povezavi ali smiselnosti s delovnim mestom, na katerega se trenutno prijavljajo.

Napravite si učinkovit življenjepis – takšen, ki bo delodajalcem in/ali kadrovikov takoj ustvaril pozitiven vtis.

 

Avtor: Ekipa Mojedelo.com

Povezani članki
CV

Življenjepis in spremno pismo

10 načel pisanja prošenj profesionalnih piscev CV-jev

Vzemite si čas, da raziščete delodajalčevo organizacijo, nato pa temu primerno preuredite vsako pisno prošnjo. Če prikažete, da nekaj veste o podjetju, s tem ponazorite, da ste pozorni na delodajalca.

napake v življenjepisu

Življenjepis in spremno pismo

5 velikih napak v življenjepisih, ki jih videvajo kadrovniki

Kadroviki v podjetjih se na dnevni ravni srečujejo z visokim številom življenjepisov, ki prihajajo na njihove naslove. Nekateri od njih so vzor vsem kandidatom, drugi pa vsebujejo napake, ki smo jih združili v Velikih 5, da bi se jim lažje izognili, preprečili njihovo romanje v koš za smeti in tako ostali v igri za vabilo na razgovor.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo


3. 10. 2023

5 mitov življenjepisa razkritih

CV

3. 11. 2024

10 načel pisanja prošenj profesionalnih piscev CV-jev

CV

21. 12. 2022

CV, ki prepriča

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki