• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Informativni razgovori
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Pridobite informativni intervju Cilj informativnega intervjuja Kako voditi informativni razgovor? Kaj vprašati?
Razgovor

Informativni razgovori

Informativni razgovor je sredstvo, s katerim lahko podrobneje raziščete možne bodoče usmeritve v vaši karieri. Razlikuje se od klasičnega zaposlitvenega intervjuja, namenjen je namreč zbiranju informacij o možnostih zaposlitve ter spoznavanju novih ljudi, ne pa agresivnemu prizadevanju za pridobitev takojšnje zaposlitve v obiskanem podjetju. Še posebej je lahko koristen za študente, ki se bližajo koncu študija, in za nove iskalce zaposlitve, ki so šele vstopili na trg delovne sile.


6. 11. 2015

Pridobite informativni intervju

Vaš prvi cilj je razgovor s predstavnikom željenega podjetja. Težji del poti bo zainteresiranje ustrezne osebe, da vas bo želela spoznati. Začnite s spremnim pismom, kjer se kratko predstavite, poudarite, da izbirate informacije o svoji karierni usmeritvi in jih prosite za pomoč. Ne bo škodilo, če podate nekaj komplimentov podjetju, npr. ‘Zanima me kariera na področju razvoja informacijskih sistemov. Vaše podjetje sodi v sam vrh na tem področju, zato sem upal, da mi poveste, kakšna znanja in veščine pričakujete od osebe na izbranem delovnem mestu.’

Cilj informativnega intervjuja

Klasičen informativni razgovor je pogovor z osebo, ki opravlja poklic in/ali delo, ki vas zanima. Pogovor z ljudmi, ki ta poklic že opravljajo, je idealna priložnost, da iz prve roke izveste več o delu in zahtevah le-tega. Če boste z vašimi sogovorniki uspeli vzpostaviti prijateljski odnos, boste izvedeli marsikaj o njihovih karierah in poklicih, delovnih položajih in nalogah. Vaši poglavitni cilji, ki jih želite doseči na informativnih razgovorih, so:

  • Raziskava specifičnih kariernih področij.
  • Pridobivanje pomoči pri postavitvi ožjega področja zanimanja.
  • Naučite se žargona in pomembnih stvari v zvezi s področjem.
  • Širiti vašo mrežo kontaktov za bodoče reference.
  • Oblikovati strategijo za vstop v vaše področje zanimanja.

Kako voditi informativni razgovor?

Nekaj nasvetov, kako se je na informativni razgovor potrebno pripraviti, na kaj je treba misliti in predvsem, kako delovati, da boste na koncu od njega vi odnesli nov kontakt in občutek uspešnosti.

Pred razgovorom:
Naučite se čimveč o organizaciji. Napišite si vprašanja, ki jih želite vprašati. Če je mogoče, najdite informacije o človeku, s katerim boste imeli informativni razgovor. Oblecite se profesionalno. Prinesite kopije vašega življenjepisa (oddajte ga le, če vas za to prosijo). Bodite točni.

Med razgovorom:
Povejte, zakaj ste prišli. Začnite pogovor, saj ste vi pobudnik razgovora. Ne pozabite, da je namen razgovora zbiranje informacij in iskanje nasvetov, ne iskanje zaposlitve. O slednji se pogovarjajte le, če oseba na drugi strani odpre to temo. Držite se dogovorjenega trajanja sestanka.

Po razgovoru:
Pošljite zahvalno pismo. Osebo občasno informirajte o vašem napredku na področju, pustite si odprta vrata za bodoče kontakte s to osebo. Naredite analizo – ste dobro izpeljali razgovor, je bila vaša komunikacija dobra, bo imel vaš sogovornik dobro mnenje o vas? Ste prejeli koristne informacije? Bi potrebovali razgovor še s kom s tega strokovnega področja?

Kaj vprašati?

Naredite seznam vprašanj, na katere bi želeli dobiti odgovore. Uporabljajte vprašanja odprtega tipa, na katera vaš sogovornik ne more odgovoriti zgolj z da ali ne. Postavljate lahko naslednje sklope vprašanj:

Vprašanja o kariernem področju:
Katera delovna mesta so na razpolago v sklopu izbranega kariernega področja?
Kakšno izobrazbo in usposabljanja zahtevajo?
Katere negativne vidike tega poklica vidite?
Kakšno prihodnost napovedujete izbranemu poklicu?
Katere revije, knjige, spletne strani lahko spremljam, da bom na tekočem z razvojem tega poklica?
Obstajajo kakšne profesionalne organizacije, izobraževalna srečanja, namenjena strokovnjakom s tega področja?

Vprašanja o organizaciji:
Kratkoročni in dolgoročni cilji organizacije, kot so rast, novi proizvodi in storitve ter odpiranje novih poslovnih oddelkov ali enot. Filozofija organizacije in vrste dosegljivih programov uvajanja. Opis tipične karierne poti od začetne točke do vodstvenega položaja.

Informativni razgovor je ena izmed oblik mreženja. Več ljudi s področja, v katerem bi želeli delati, poznate, boljše so vaše možnosti za pridobitev koristnih informacij o aktualnih prostih delovnih mestih.

Avtor: Ekipa Mojedelo.com
Ekipo zaposlitvenega portala MojeDelo.com tvori mlada, zagnana, motivirana, fleksibilna in profesionalna ekipa, ki dnevno svetuje delodajalcem pri objavi delovnih mest, iskalcem zaposlitve pa pomaga z nasveti in učinkovitimi strategijami za hitrejše in bolj efektivno iskanje zaposlitve.

 

Povezani članki
na razgovoru

Razgovor

10 nasvetov, kako na razgovoru izstopati

Na vsak zaposlitveni razgovor pojdite z mislijo, da vam bo uspelo dobiti to delovno mesto! Raje sami sprejmite odločitev, ali zares želite delati v podjetju, kot pa da nekompatibilnost dokaže delodajalec. Medtem, ko razgovori niso vedno enostavni, obstajajo triki, ki vam bodo pomagali do boljše pozicije.

povejte nekaj o sebi

Razgovor

10 odgovorov na vprašanje »Povejte nekaj o sebi«

Veste, da vas bodo to vprašali. Je dolgočasno, leno, odprto vprašanje. »Pa saj vendar obstaja kopica drugih vprašanj na razgovoru, s katerimi lahko prepričate kadrovike!« si mislite. Razumemo vašo dilemo, a na vašo »nesrečo« delodajalci postavljajo taka vprašanja in vi morate biti pripravljeni nanj tako, da bo vaš odgovor navdušil delodajalce.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

uspešen razgovor

21. 12. 2022

15 zlatih pravil za uspešen razgovor

na razgovoru

20. 12. 2023

10 slabih navad, ki vas na razgovoru stanejo službe

na razgovoru

11. 12. 2023

5 vprašanj, ki jih lahko pričakujete na vašem prvem razgovoru

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki