Z novim zagonom v novo sezono
Čez poletne mesece smo se vsi kratko malo navadili na dolge in tople dneve, ki nam dajejo vsakodnevno energijo, na pogovarjanja in druženja pozno v večer, ko okrog nas slišimo le še čričke, na skrajšan delovnik (ker smo si ga tako naredili) zaradi zmanjšanega obsega dela … Vse je tako preveč lepo, da bi trajalo celo leto. Že septembra se ta idila konča in potrebno se je vrniti nazaj na ustaljene tirnice, zavihati rokave, se nabiti z energijo in zdržati 8- ali več-urni delovnik.
Čez poletne mesece smo se vsi kratko malo navadili na dolge in tople dneve, ki nam dajejo vsakodnevno energijo, na pogovarjanja in druženja pozno v večer, ko okrog nas slišimo le še čričke, na skrajšan delovnik (ker smo si ga tako naredili) zaradi zmanjšanega obsega dela … Vse je tako preveč lepo, da bi trajalo celo leto. Že septembra se ta idila konča in potrebno se je vrniti nazaj na ustaljene tirnice, zavihati rokave, se nabiti z energijo in zdržati 8- ali več-urni delovnik.
Kaj storiti, ko že jesenski dež vpliva na naše počutje in nam posrka vso energijo, ki jo potrebujemo za normalno delovanje? Kako se zbuditi naspan, če pa je zunaj še tema? Kako se vračati pozitiven iz službe, ko pa veš, da bo sonce kmalu zašlo? Sledijo nasveti, s katerimi si boste pomagali pridobiti energijo za delovni dan.
1. Poskrbite, da boste spali dovolj.
Ni potrebno dvakrat razlagati, kako pomanjkanje spanca vpliva na vaše delovanje, kajne? Strokovnjaki iz Oddelka za medicino spanja na Medicinski fakulteti na Harvardu so ugotovili, da že ena noč slabšega spanja vpliva na človekovo funkcioniranje, zbranost in doseganje višjih kognitivnih procesov. Zdravniki iz več strok svetujejo, da mora oseba med 26 in 64 letom starosti še vedno spati od 7 do 9 ur na noč, zato poskrbite, da boste hodili zgodaj spat in se zjutraj prebujali naspani.
2. Zbujanje in vstajanje.
Poskusite budilko naviti 15 minut preden bi morali biti dejansko budni, saj vam bo to pomagalo, da se boste zbujali postopoma in počasi. Še lažje vam bo, če ne spustite rolet ali žaluzij, saj se boste tako zbujali hitreje.
3. Obvezno zajtrkujte.
Nikoli ne preskočite kvalitetnega zajtrka, ki vam bo dal energijo za cel dan. Kakorkoli se že klišejsko sliši, zajtrk je pomemben za vaše celodnevno delovanje, zato si vzemite čas, da si ga pripravite in pojeste.
4. Odmor za kavo?
Po dveh urah dela si vzemite nekaj minut za pripravo kavice. Kava potrebuje okrog 45 minut, da se absorbira v telo, hkrati pa se med pitjem lahko družite s sodelavci in poskrbite za sproščeno ozračje na delovnem mestu.
5. Hrana naj ne bo pretežka.
Če se vam dogaja, da postajate po polurni malici v službi še posebej zaspani, je čas, da se zamislite nad vašimi obroki. Malica je čas, ko bi se morali nabiti z energijo, ne pa izgubiti na produktivnosti. Najslabša hrana, ki jo lahko konzumirate v času malice, so testenine, ki vas na hitro napolnijo z energijo, prav tako hitro pa tudi popustijo, kar povzroča utrujenost in zaspanost. Namesto tega raje vzemite v roke sadje in zelenjavo, ki v telo sproščajo nevrotransmiterje, ki možgane vzdržujejo motivirane, zbrane in budne, kar vas bo naredilo bolj produktivne.
6. Poskrbite za utrujene oči.
Delo za računalnikom je naporno tudi zaradi nepravilne drže in neprestanega gledanja v sijoč ekran. Zato poskrbite za utrujene oči, zaradi katerih se vam zdi, da ste zaspani, in vsakih 20 minut za 20 sekund poglejte v daljavo, saj se oči zbistrijo in malenkost odpočijejo.
7. Migajte in telovadite.
Vsakodnevna telovadba pozitivno vpliva na vaše telo, kar je že splošno znano. Manj znano pa je dejstvo, da telovadba pomaga do večje produktivnosti na delovnem mestu. Raziskava, ki jo je opravila Univerza v Leedsu, je zajemala 200 zaposlenih. Raziskovali so, kako miganje vpliva na produktivnost delavcev in ugotovili so, da so pozitivni učinki telovadbe zmožnost kontroliranja lastnega časa, organizacije delovnika in lažje dohajanje različnih rokov.
8. Omejite vnos kofeina.
Vnos več od 500 miligramov kofeina na dan povzroča insomnijo in lahko vodi do nevrotičnega stanja, neprespanosti, razdraženosti. Četudi popoldanska kava po malici takoj vpliva na vašo budnost, na dolgi rok lahko povzroča težave in iz dneva v dan bolj vpliva na vašo produktivnost.
Vas zanima, s kakšnimi načini še ohranjati in večati produktivnost?
PREBERITE SI
Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com
Kariera
Nova sezona, nove priložnosti
September ni prelomen le za naše podmladke, ki že nestrpno čakajo, da gredo nazaj (ali prvič) v šolo, kjer bodo vsak dan s svojo radovednostjo srkali nova znanja. Niso le oni tisti, ki so si čez poletje nabirali energijo za novih deset šolskih mesecev, za nove dogodivščine, nove ocene, nove kontrolne naloge … Tudi vi, njihov starš, ste najverjetneje poletje izkoristili za uživanje, za sproščanje, v september pa boste zakorakali polni novega elana. In s takim elanom se lotite tudi iskanja zaposlitve!
Kariera
7 razlogov, da pravo pohištvo zvišuje produktivnost
Že pri urejanju doma po navadi poskrbimo za to, da bo vsak kos pohištva z razlogom na svojem mestu – nekateri se poslužujejo feng šuja, drugi poslušajo nasvete babic, ki se prenašajo iz roda v rod … In glede na to, da se vsi zavedamo, da ima lokacija pohištva lahko dobre in slabe učinke, lahko to mišljenje prenesemo tudi na delovno mesto in poskrbimo, da bodo zaposleni pripomogli k produktivnosti podjetja.