Lastnosti, ki jih mora imeti vsak direktor
Na kakšen način se direktor razlikuje od zaposlenega? Katera lastnost loči direktorja od ostalih? Ali lahko vsak zaposleni postane direktor oz. kaj mora imeti, da bo napredoval in tako profesionalno kot osebnostno rasel? Direktor mora imeti: kredibilnost, kompetentnost in skrb. Ne more si privoščiti, da bi kateri od teh treh delov manjkal, saj služijo kot celota in brez enega ne more uspeti.
Na kakšen način se direktor razlikuje od zaposlenega? Katera lastnost loči direktorja od ostalih? Ali lahko vsak zaposleni postane direktor oz. kaj mora imeti, da bo napredoval in tako profesionalno kot osebnostno rasel? Direktor mora imeti: kredibilnost, kompetentnost in skrb. Ne more si privoščiti, da bi kateri od teh treh delov manjkal, saj služijo kot celota in brez enega ne more uspeti.
Kredibilnost
Direktor, ki izgubi kredibilnost, je nikoli več ne bo dobil nazaj. Zaposleni mu bodo le stežka verjeli stvari, ki jih govori, pa četudi bodo še kako objektivne in resnične. Če mu zaposleni verjamejo, to pomeni, da si je direktor pridobil kredibilnost in jo na tak način mora vzdrževati – govoriti resnico v 110% primerov. Ni dovolj, da zaposleni slišijo 90% resnice in 10% laži, saj v tem primeru le malo manjka, da zaposleni ugotovijo laž in za vedno nehajo zaupati svojemu nadrejenemu.
Direktor se nahaja v precepu, ko podjetje zaide v težave. Takrat je v dilemi, ali zaposlenim povedati resnico ali jim jo prikriti. Zaposleni najverjetneje ne želijo živeti z mislijo, da v podjetju vse teče kot po maslu, kar naenkrat pa bi jih udarila vest o tem, da se bodo začela odpuščanja.
Kompetentnost
Zaposleni hitro dobijo mnenje o svojem direktorju in presodijo, ali govori neumnosti ali smiselne stavke. Najhuje je, če zaposleni po direktorjevem ukazu samo naveličano kima in izjavi »Ja ja, saj bom,« in vrnejo pogled k računalniku ter si mislijo svoje. Direktor se lahko v tem primeru postavi na trepalnice, a stanje se ne bo izboljšalo.
Da bi nadrejeni v luči zaposlenih deloval kompetenten in sposoben upravljanja tako s podjetjem in zaposlenimi, mora pokazati razumevanje poslovnega sistema. Pokazati mora željo po učenju novih stvari in prilagajanju. Obvladati mora pet odgovornosti direktorjev: ima vizijo, skrbi za nove vire dohodkov, razvija kulturo podjetja, sprejema smiselne odločitve, skrbi za ugled podjetja.
Skrbnost
Direktor mora biti tako strokovnjak na profesionalnem področju, kot ljudski na socialnem področju. Skrb za ljudi je tisto, kar zaposleni cenijo. Skrb direktorja je pokazati, da je podjetje pomembnejše od njega samega. Enako kot kredibilnost, se tudi skrbnost ne zgodi čez noč in lahko traja dolgo časa, da se zgradi zaupanje sodelavcev, v napačnem trenutku pa se zruši kot hišica iz kart. Zaposleni najbolj zamerijo nadrejenim, da so sebe postavili na prvo mesto in tako izgubili nadzor nad financami oz. nad podjetjem na splošno.
Na kar so zaposleni zelo alergični, je dejstvo, da za direktorja ne veljajo enaka pravila kot zanje. Že razlika v velikosti in opremljenosti pisarne je dovolj, da se zaposleni počutijo zapostavljene. Redki se zavedajo, da zaposleni ustvarjajo dobiček in pravo kulturo podjetja, direktor je pa tisti, ki vse skupaj upravlja in poskuša priti do najboljše možne točke.
Na portalu ponujamo karierna svetovanja in nasvete za nadaljnje delo. Če ste v dvomih, kako naprej in kaj morate storiti, da vaša kariera zasije, se prijavite.
PRIJAVITE SE
Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com
Kariera
Izkoristite splet v izobraževalne namene
Tehnološki razvoj je vplival na vse sfere našega življenja: sporazumevanje, igranje, povezovanje, družino, zaposlovanje itd. Še posebej velik korak so pri tem naredili digitalni mediji, ki zadnja leta preplavljajo naš vsakdanjik. Danes si je skorajda nemogoče predstavljati mladostnika, ki velik del dneva ne bi namenil ravno tem sodobnim oblikam zabave. Te majhne naprave pa so lahko uporabne tudi v izobraževalne namene.
Kariera
O motivih menjave karierne poti
Spreminjanje kariere skozi vse življenjsko obdobje je normalen pojav. Z vidika spreminjanja lahko teoretično razlikujemo stalne, prehodne, hierarhične in cirkularne tipe karier. Stalnih karier je zaradi dinamičnega gospodarskega in tehnološkega razvoja vedno manj.