Kaj potrebujete za začetek iskanja dela?
Učinkovito iskanje zaposlitve zahteva organiziranost in metodičnost. Da lahko uspešno zasledujete delovne priložnosti, potrebujete določena delovna orodja, ki se jih uspešno uporablja pri iskanju dela. Še bolj pomembno je, da določite vaše želje in zanimanja, ki jih iščete pri delu. Da določite, kateri poklic in delovno mesto vas resnično zanimata. Tako ne boste brezglavo iskali katero koli delo in delovno področje, ampak resnično tisto, v katerem se vidite dolgoročno in s katerim boste zadovoljni.
Učinkovito iskanje zaposlitve zahteva organiziranost in metodičnost. Da lahko uspešno zasledujete delovne priložnosti, potrebujete določena delovna orodja, ki se jih uspešno uporablja pri iskanju dela. Še bolj pomembno je, da določite vaše želje in zanimanja, ki jih iščete pri delu. Da določite, kateri poklic in delovno mesto vas resnično zanimata. Tako ne boste brezglavo iskali katero koli delo in delovno področje, ampak resnično tisto, v katerem se vidite dolgoročno in s katerim boste zadovoljni.
Prostor za delo
Kot za vsako drugo delo tudi za iskanje zaposlitve potrebujete delovni prostor. Mesto, kjer lahko v miru pripravljate ponudbe za podjetja, življenjepise, vodite evidenco poslanih prošenj in stanje posameznih prijav na delovno mesto.
Oprema
Pri iskanju dela potrebujete računalnik, programsko opremo za pisanje dopisov (Word), telefon, tiskalnik. Če opreme nimate na voljo doma, izkoristite opremo fakultet, knjižnic, CIPS-ov in uradov Zavoda za zaposlovanje. Večina teh organizacij ima posebne kotičke, namenjene iskalcem dela, kjer lahko brezplačno koristite potrebno opremo, na voljo so vam tudi strokovno usposobljeni svetovalci.
Internet
Internet postaja glavno orodje za spremljanje ponudbe aktualnih del, prek e-pošte poteka vedno več komunikacije med iskalci in ponudniki del. Uporabite ga za iskanje aktualnih del, za iskanje informacij o podjetjih, ki vas zanimajo, ali za pošiljanje prošenj delodajalcem. Če doma nimate dostopa do interneta, potem obiščite fakultete, knjižnice, CIPS-e ali Zavod za zaposlovanje, kjer vam bodo dostop tudi omogočili.
Elektronski naslov
Če nameravate z delodajalci komunicirati prek e-sporočil, uporabljajte svoj zasebni e-naslov, vendar pazite, kakšno ime e-naslova imate. Radimamlepepunce@mail.si je že lep naslov, a popolnoma neprimeren za pošiljanje življenjepisov. Pojdite na katerega od brezplačnih e-poštnih servisov (npr. www.gmail.com) in si za potrebe iskanja dela odprite e-naslov v obliki ime.priimek@.
Življenjepisi in prošnje
Vedno imejte pri roki nekaj izvodov življenjepisov. Te, če le lahko, natisnite z laserskim tiskalnikom na kakovostnejši papir in poskrbite, da so brez slovničnih napak. Življenjepis imejte pripravljen v tiskani in elektronski obliki, potencialnega delodajalca vprašajte, kakšna oblika mu je ljubša. Vedno imejte pri roki dovolj kuvert in znamk.
CV-vizitke
CV-vizitka je kratka, nekaj sto znakov dolga predstavitev vašega zaposlitvenega profila, natisnjena v obliki vizitke. Namen CV-vizitk je ujeti pozornost delodajalca. Ti imajo vedno premalo časa in branje celotnih življenjepisov jim je pogosto prenaporno. Na CV-vizitki povzamete vaše glavne veščine, znanja in uspehe. Delite jo kadrovikom na intervjujih, osebam, ki bi vas lahko zaposlile, ali osebam, ki vas lahko priporočijo potencialnim delodajalcem.
Aktualni časopisi
V dnevnem časopisju najdete številne zaposlitvene oglase. Nekateri dnevniki te oglase objavljajo tudi na internetu (npr. Delo), za druge boste morali priti do tiskanega izvoda.
Dnevnik iskalca zaposlitve
V času iskanja dela boste komunicirali z velikim številom podjetij in delodajalcev. Če se ne boste organizirali, boste težko sledili vsem življenjepisom, ki ste jih poslali, klicem, ki jih morate opraviti, imenom oseb, s katerimi ste stopili v kontakt. Da česa ne pozabite, si vaše dejavnosti zapisujte v dnevnik, beležko ali vsaj na namizni koledar.
Gradiva o učinkovitih metodah iskanja zaposlitve
Čeprav vas je fakulteta naučila veliko, vam morda ni nudila študijske snovi o učinkovitem iskanju zaposlitve. Ni vas naučila, kako napisati življenjepis, kako se predstaviti delodajalcu, kako mu utemeljiti, da zaposli ravno vas, in podobno. Ta znanja si morate pridobiti sami, če si seveda želite kariernega uspeha.
Vse nasvete, omenjene v članku, in še več si lahko preberite v zaposlitvenem priročniku Kako uspešno iskati zaposlitev, kjer vam nasvete za iskanje službe ponujajo strokovnjaki zaposlitvenega portala.
PREBERI SI
Avtor: Ekipa MojeDelo.com
Ekipo zaposlitvenega portala MojeDelo.com tvori mlada, zagnana, motivirana, fleksibilna in profesionalna ekipa, ki dnevno svetuje delodajalcem pri objavi delovnih mest, iskalcem zaposlitve pa pomaga z nasveti in učinkovitimi strategijami za hitrejše in bolj efektivno iskanje zaposlitve.
Kariera
Povišica in napredovanje pri prvi zaposlitvi
Dogovarjanje okoli prve plače je lahko zelo zastrašujoč postopek. Je delikaten proces, ki zahteva dajanje in prejemanje. V pogajanje morate stopiti 100% pripravljeni, da bi lahko dosegli želene rezultate. Kot prvo se je potrebno zavedati, da boste v zameno za povišico na drugih področjih morali izpustiti iz rok kakšne privilegije. Mnogi sveži diplomanti, ki so šele vstopili na trg dela, so mnenja, da jim pomanjkanje izkušenj definitivno ne more prinesti več denarja, kaj šele napredovanje, a se še kako motijo!
Kariera
Kako izkoristiti študijsko obdobje za neboleč vstop na trg dela
Zaradi neugodnih razmer za nove diplomante na trenutnem in bodočem trgu dela morate študirati pametno. Pridobiti morate čim več uporabnih znanj, veščin, spretnosti in izkušenj, da boste lahko brez težav vstopili v realni svet dela in delodajalcem ponudili stvari, ki jih dejansko potrebujejo. Zavedati se morate, da ste sami odgovorni za izbiro vašega študija in da s tem nosite s seboj tudi vse posledice takšne odločitve. Prevzeti morate vso odgovornost lastne odločitve za izbiro vaše bodoče kariere.