Farmacija – možnosti za razvoj in napredovanje
Mnogo ljudi meni, da so farmacevti tiste osebe, ki stojijo za okencem in jim prodajajo zdravila, ne vedo pa, da je to le ena izmed mnogih različnih farmacevtskih služb. Področje farmacije je široko in se neprestano veča, zato je ravno toliko tudi kariernih možnosti, ki jih lahko izbirate, ko se odločate, v katero smer bo potekala vaša kariera.
5 smeri, v katere se razvija delo v farmaciji:
1. MALOPRODAJNA FARMACIJA
Farmacevt, ki dela v takšnem obratu, skrbi za prodajo zdravil v lekarnah in nekaterih drogerijah oz. trgovinah. V primeru, da bi vas takšno delo veselilo, se morate zavedati, da delo v farmaciji v veliko primerih poteka tudi med vikendi in prazniki ter izven okvirov delovnika od 8.00 do 16.00. Veliko lekarn (predvsem tistih poleg zdravstvenih domov in bolnišnic) je odprtih 24 ur na dan, zato se mora farmacevt hitro navaditi tudi na nočno delo. Kot »zahvalo« za nemogoč delovnik in napor zaradi neprestanega stika z ljudmi, zaposleni prejema visoke prihodke in mnoge ostale bonitete.
2. KLINIČNA FARMACIJA
Klinični farmacevt je zaposlen v bolnišnicah in pomaga tako zdravnikom kot medicinskim sestram pri izdaji in odmerjanju zdravil. Velikokrat gre z zdravnikom k pacientom v času vizite in svetuje pri zdravilih, ki naj bi jih pacient uporabljal, hkrati pa je njegova naloga opozoriti na možne stranske učinke ter posledice, do katerih bi zdravilo lahko privedlo.
3. RADIOFARMACIJA
Farmacevt v radiofarmaciji meri in dostavlja radioaktivne surovine, ki se uporabljajo v digitalizaciji, kot je MRI in CT slikanje; oba slikanja sta postala pomembna stalnica pri postavljanju modernih diagnoz v medicini. V primeru, da ste jutranji tip človeka, vam bo takšna služba všeč, saj boste morali vstajati zgodaj in še pred prvo delovno uro na zdravstvena mesta prinesti vse materiale, ki jih bodo zaposleni potrebovali tisti dan.
4. FARMACIJA ZA ZAPRTIMI VRATI
Farmacevti, ki so svojo kariero posvetili prostorom, do katerih nimajo vsi dostopa, nimajo direktnega stika s pacienti, temveč se ukvarjajo s skladiščenjem, organizacijo in predpisovanjem zdravil. Služba je primerna za tiste, ki so introvertne narave.
5. FARMACIJA ZA KEMOTERAPIJO
Farmacevt, ki se je odločil za kariero na tem področju, izdeluje zdravila za paciente, zbolele za rakom. Vendar to ni edina naloga, ki jo opravlja. Dolžen je tudi oceniti in podati mnenje za določeno zdravilo, ki se uporablja v bolnišnicah v te namene.
Kje so možnosti za napredovanje?
Glede na to, da ponuja farmacija veliko možnosti za razvoj, ponuja tudi možnosti za napredovanje. Preberite si, kje lahko vi nadaljujete v prihodnosti.
1. LASTNIK TRGOVINE
Glede na ameriški urad za delovno statistiko je lastništvo farmacevtske trgovine skupna pot mnogim farmacevtom. Bodisi kupijo franšizo ali odprejo svojo lastno trgovino, morajo v tem primeru na dodatna izobraževanja podjetništva, saj načeloma na tem področju še nimajo izkušenj. Vsekakor farmacevt v takšnih primerih postane odgovoren tudi za kadre, za zalogo, za posel,..itd.
2. RAZISKOVALNI PROGRAMI
Ta karierna pot je primerna za tiste, ki svoje izobraževanje nadaljujejo v specializaciji in pridobijo znanje genske terapije o učinkih zdravil na posameznika. Takšna specializacija zahteva tudi eno ali dvoletno pripravništvo/ prakso, preden lahko začnejo delati samostojno.
3. VODILNI POLOŽAJI
Farmacevti, ki so zaposleni v bolnišnicah ali pa skrbijo za izdelavo zdravil, imajo veliko možnosti za napredovanje. Glede na znanje, ki ga premorejo, se lahko kmalu znajdejo na vodilnih položajih zdravstvenih domov, bolnišnic, farmacevtskih obratov,…itd. Kombinacija farmacevtskega znanja s poslovnimi vedami lahko prinese zelo dober izkupiček.
Kariera
8 želenih lastnosti farmacevta
Farmacevt mora biti ambiciozen in profesionalen poleg tega pa tudi strokoven na svojem področju. Pomembno je, da ima nekaj osebnostnih lastnosti, ki jih delodajalci izredno cenijo, saj povečujejo produktivnost in delovno zadovoljstvo. Delo v farmaciji je zelo cenjeno, saj ponuja veliko možnosti za razvoj. Primerno je za ciljno-usmerjene, ukaželjne ter tiste, ki visoko vrednotite odnose v podjetju. Menite, da spadate v takšno podjetje?
Kariera
4 zmagovalne lastnosti bančnika