1 diploma + 0 izkušenj = Naslednji, prosim!
Velika večina mladih verjame, da je študij njihova »trenutna zaposlitev« ter da je delo ob študiju smiselno le zato, ker navrže nekaj denarja za zabavo. Izkušnje ob tem delu zanje niso pomembne, pomemben je zasluženi denar. Ko diplomirajo, se začnejo z diplomo v roki zbegano razgledovati po trgu dela in razmišljati, kako neki bodo sedaj začeli svojo poklicno pot in ustvarili bleščečo kariero, o kateri že dolgo sanjajo.
Velika večina mladih verjame, da je študij njihova »trenutna zaposlitev« ter da je delo ob študiju smiselno le zato, ker navrže nekaj denarja za zabavo. Izkušnje ob tem delu zanje niso pomembne, pomemben je zasluženi denar. Ko diplomirajo, se začnejo z diplomo v roki zbegano razgledovati po trgu dela in razmišljati, kako neki bodo sedaj začeli svojo poklicno pot in ustvarili bleščečo kariero, o kateri že dolgo sanjajo. Pisati začnejo dolgočasne prošnje in poudarjati svoje odlične ocene, ki nikogar ne zanimajo. Zdi se, kakor da hočejo, da delodajelec v njih vidi tiste lastnosti in sposobnosti, ki jih še sami ne poznajo. Hočejo biti vodje, pa še nikoli niso vodili. Predvidevajo, da imajo prave vrline, ki bi jih delodajelec moral nekako razbrati iz njihove diplome, liste obiskanih seminarjev, rojstnega datuma ali lepega domačega naslova. Tako so seveda kmalu razočarani. Največkrat se pritožujejo z besedami: »Nočejo mi dati priložnosti! Kje naj bi dobil izkušnje, ko pa sem ravno prišel iz šole? Vse je le v VIP in jaz imam revne starše. Ta svet ni pravičen.«
Nočejo ti dati priložnosti? Zakaj pa bi? Kdo si? Pokaži, kaj imaš, pokaži, kaj mi lahko daš! Nikar samo ne pričakuj, nikar samo ne vzdihuj … priložnosti ti ne dam, priložnost moraš najti in videti sam.
Na leto diplomira – predstavljajte si – približno 1200 ekonomistov. To pomeni, da ima delodajalec letno na trgu približno 1200 različnih novih delnic – nakup napačne mu ne bo prinesel dobička; kakšna je verjetnost, da najde pravo?
Ta delodajalec prejme na svojo mizo 300 tovarniško produciranih prošenj: vsi diplomirani, vsi s stalnim prebivališčem, vsi z izkušnjami z delom v skladišču, pri manjših administrativnih delih, z vožnjo taksija ipd. Naenkrat pa kakor svetla cvetka, kakor žarnica po dolgi temi iz povprečja zasveti kandidat, povsem drugačen in zanimiv. Mladi diplomant, ki je delal zastonj v nekem znanem društvu, v okviru katerega je organiziral projekte, spoznal nekatere elitneže in si ustvaril VIP, spoznal delovanje nekaterih sistemov ipd. Ta isti diplomant je pisal tudi članke za znani časopis in večkrat kaj postoril zastonj. Zastonj! To pomeni, da za delo ni prejel denarne nagrade. Ampak on je vedel, da ni delal zastonj, ker je videl priložnost. Pridobil je izkušnje, zveze in poznanstva, reference, zdravo samozavest in danes tudi delo, ki ste ga hoteli imeti vi. Za 500 EUR na mesec ste v skladišču zastonj delali očitno vi.
Tudi iskalci prve zaposlitve imate svoje adute, ki jih morate znati izpostaviti. Preberite si nekaj najpomembnejših.
PREBERITE SI
Avtor: Ingrid Drozg za MojeDelo.com
Kariera
Halo, tukaj iskalec zaposlitve!
Navezovanje stikov z delodajalci preko telefona je lahko vaša osrednja metoda navezovanja kakovostnih stikov, če jo znate ustrezno uporabljati. Telefonski pogovor je mnogo bolj oseben kot pisno navezovanje stikov; omogoča zastavljanje vprašanj in postopno grajenje dogovorov. Četudi boste naleteli na podjetje, ki ne išče novih sodelavcev, boste na ta način pridobili veliko novih poznanstev in uporabnih podatkov.
Kariera
Kako pripravite šefa, da vam plača izobraževanje?
Si želite uspeti in ustvariti kariero, vendar nimate zadostne izobrazbe? Prepričajte svojega delodajalca, da vam v celoti ali delno plača stroške dodatnega izobraževanja. Na poti do uspeha boste morali pri nadrejenemu odstraniti dve oviri: spremeniti njegovo mnenje o vaših sposobnostih in mu predstaviti pozitivne rezultate investicije v vaše izobraževanje.