• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Življenjepis in spremno pismo
  • Kakšen naj bo sodoben življenjepis (CV)?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Dodajte malo barve Udaren naslov Povzetek življenjepisa
Življenjepis in spremno pismo

Kakšen naj bo sodoben življenjepis (CV)?

Pišete življenjepis po dolgem času? Potem preletite trende sodobnega CV-ja. Oblike življenjepisov se konstantno spreminjajo, zato je modro slediti trendom, da si ne boste zmanjšali možnosti za zaposlitev s kakšno zastarelo prošnjo.


16. 4. 2024

Imejte v mislih, da bo življenjepis, ki ga boste poslali delodajalcu, tekmoval s celo vrsto dokumentov, ki bodo grafično in vsebinsko zelo privlačni. Če hočete, da bo kadrovik sploh opazil vaš CV, potem ga morate pripraviti tako, da bo takoj vzpodbudil zanimanje bralca. V nasprotnem primeru bo romal v koš in sanje o dobri zaposlitvi se bodo razblinile v trenutku.

Katere spremembe je potrebno torej upoštevati, preden začnete sestavljati sodoben življenjepis? Včasih je prošnja izgledala zelo formalno, kot kakšen uraden spis. Danes temu ni več tako. Cv-ji so vse manj formalizirani, sodobna tehnologija pa postavlja meje tja, kamor jih postavlja vaša kreativnost. Veliko življenjepisov danes vsebuje barve, slikovni in grafični material, suhoparni podatki so predstavljeni na zanimiv način s pomočjo infografik.

Nič nenavadnega niso video CV-ji, kjer se kandidat delodajalcu predstavi s pomočjo video posnetka. Kreativci svoje prošnje izpilijo do te mere, da so le-te že prava umetniška dela. Vse to počnejo z namenom, da bi zasenčili konkurenco in si s tem povečali možnost za dobro službo.

Tudi sami lahko sledite sodobnim trendom. Za to ne potrebujete nobenega posebnega tehničnega znanja, saj vam bodo v pomoč spletni servisi, ki bodo večino dela opravili namesto vas. In kar je najboljše – večina teh servisov je za domačo uporabo popolnoma brezplačnih. Malo pobrskajte po internetu in našli boste kopico uporabnih rešitev za vaš življenjepis.

Če se boste odločili za video obliko CV-ja, potem bo dovolj dober že vaš telefon. Pametni telefoni imajo dovolj dobro kamero, da bo kvaliteta dovolj dobra. Posnetek preprosto naložite na YouTube in že bo na voljo delodajalcem. Za oblikovanje življenjepisa lahko uporabite katerega od brezplačnih spletnih servisov, ki ne zahtevajo prevelikega računalniškega predznanja. Še najbolj enostavno bo, da v Wordu (Microsoftov program za urejanje besedil, ki ga imate zagotovo na računalniku) odprete predloge v mapi življenjepisi. Tam boste našli velik nabor oblikovanih predlog. Svoj življenjepis dopolnite še s kakšnim grafom (ali infografiko). Tudi tukaj imate na voljo veliko število brezplačnih servisov, ki bodo delo opravili namesto vas.

Če se boste vseeno odločili za klasiko, potem razmislite o sledečih dodatkih. Seveda ne pozabite na vsebino, samo lepa embalaža ne bo dovolj.

Dodajte malo barve

Barvo dodajajte po sistemu manj je več. Če boste pretiravali, bo vaš življenjepis izgledal kot reklama za razstavo pisanega cvetja, kar pa si ne želite. Z barvo poudarite tiste stvari, za katere verjamete, da so pomembne in ne želite, da jih kadrovik spregleda. Barvo lahko uporabite tudi za označevanje različnih delov CV-ja. Vaš življenjepis bo izstopal, pa še bolj berljiv bo. Če ne veste kaj in koliko, potem barvo raje izpustite oziroma dodajte samo kakšen nemoteč okvirček ali poudarjen naslov.

Udaren naslov

Se še spomnite, ko so se življenjepisi začeli z »spodaj podpisani se prijavljam na razpisano prosto delovno mesto…«. No, tej časi so absolutno mimo. Za prvi stavek uporabite kaj bolj udarnega. Razmišljajte marketinško, pomislite na naslove, ki jih uporabljajo oglaševalci ali celo rumeno časopisje. Poskrbite, da bo naslov prepričal kadrovika, da bo z zanimanjem prebral vsebino življenjepisa. Stavek naj vsebuje vašo glavno prednost ali neko korist, ki jo prinašate delodajalcu.

Povzetek življenjepisa

Življenjepisa ne začnite z naštevanjem nekih suhoparnih in nerelevantnih podatkov, kot sta na primer družinski status ali izobrazba. Uvodnih nekaj stavkov porabite za predstavitev prednosti, ki jih kot idealen kandidat prinašate v podjetje. Izogibajte se klišejem. Kadroviki imajo polno mizo prošenj »kreativnih« in »motiviranih« posameznikov. Delodajalci ne izbirajo kandidatov glede na njihove značajske lastnosti, bolj pomembno jim je, da v vas najdejo neke koristi zase. Ne pozabimo – podjetja zaposlujejo iz dveh razlogov: iščejo kandidate, ki jim bodo pomagali povečati dobiček ali jim pomagali zmanjšati stroške poslovanja (v najširšem pomenu).

Torej, ko bo ste naslednjič pripravljali življenjepis, razmislite o zgoraj napisanem. Uporabite kar se vam zdi smiselno in zagotovo si boste povečali možnost za zaposlitev. Ekipa portala MojeDelo.com vam želi veliko uspeha pri pisanju CV-jev.

 

 

Avtor: Ekipa MojeDelo.com

Povezani članki
vključitev vrednot v življenjepis

Življenjepis in spremno pismo

Kako spisati življenjepis, ki bo odražal vaše vrednote?

Ko želite s svojim življenjepisom narediti pristen vtis na bodočega delodajalca, je bistvenega pomena, da odraža tudi vaše osebne vrednote. Če vam uspe sestaviti življenjepis, ki jih bo jasno izžareval, boste v množici iskalcev zaposlitve gotovo bolj izstopali, povečala pa se bo tudi verjetnost, da najdete delo, ki vam je res pisano na kožo. Da bi lažje ustvarili življenjepis, ki bo odražal vaše vrednote, smo v nadaljevanju našteli deset prijemov, s katerimi boste lahko primerno uredili in nadgradili svoj življenjepis:

Življenjepis

Življenjepis in spremno pismo

Nova sezona zaposlitev zahteva posodobljen življenjepis

Ste si čez poletje neprestano govorili »Septembra pa začnem!« in mislili na iskanje zaposlitve? Se zavedate, da je september praktično že tukaj, delodajalci pa že iščejo nove kandidate za njihove nove projekte? Zavihajte rokave in pojdite novim zaposlitvam naproti! Pred tem pa poskrbite za svoj življenjepis, saj najverjetneje potrebuje posodobitev.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

življenjepis v pregledu

23. 5. 2023

Primeren življenjepis – ključ do povabila na razgovor

vključitev vrednot v življenjepis

26. 3. 2024

Kako spisati življenjepis, ki bo odražal vaše vrednote?

CV

3. 11. 2024

10 načel pisanja prošenj profesionalnih piscev CV-jev

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki