
Nasveti in trendi za uspešno kariero in zaposlovanje


»Povejte mi nekaj o sebi«
Ko vas kadrovik vpraša eno najbolj tipičnih vprašanj: »Povejte mi nekaj o sebi«, ne zmrznite, ampak izkoristite to priložnost in čas, da izpostavite svoje uspehe in močne karakterne lastnosti.

Kako uspešno predstaviti svoj neuspeh
Vsi dobro vemo, da se na napakah učimo in nam poleg tega nudijo priložnost za nova spoznanja, znanja in izkušnje. Za nekatere napake težko prevzamemo odgovornost, ob drugih se nasmejimo, najpogosteje pa jih uporabimo za zgled, kaj naj prihodnjič storimo drugače. Neuspehi so konec koncev del našega življenja, tako zasebnega kot kariernega. Spodrsljaji nas delajo človeške, saj so del naravnega procesa učenja. Bolj kot sami spodrsljaji in napake so pomembna dejanja po naših neuspehih.

Iščete svojo (prvo) službo? Preverite nasvete, kako biti uspešni
Če iščete (prvo) službo, se boste morali na to tudi ustrezno pripraviti. Začnite z zbiranjem informacij o prejeti izobrazbi, o vaših kompetencah preko psihometričnega testiranja in se spomnite na vse vaše neformalne delovne izkušnje.

Ponudba za delo: ko vaš idealni delodajalec ne zaposluje
Ponudba za delo sicer vsebuje elemente življenjepisa, vendar to ni njen namen. V njej se osredotočate na probleme podjetja, ki bi jih lahko vi s svojimi izkušnjami in znanjem pomagali rešiti. Kaj potrebuje podjetje? Imate kakšno idejo, ki bi lahko pripomogla reševati njegove probleme? Kaj lahko ponudite podjetju, kar bi mu koristilo?

3 enostavni koraki za idealno zahvalno pismo
Namen zahvalnega pisma je zahvala za čas, ki so vam ga posvetili v izbranem podjetju. Z dobro pripravljenim zahvalnim pismom pa seveda tudi krepite svojo kandidaturo. V pismu potrdite vaše zanimanje za delovno mesto, navedite še dodatne kvalifikacije, ki jih mogoče med intervjujem niste navedli. Pojasnite informacije, za katere mislite, da jih sogovornik ni pravilno razumel. Pismo naj bo kratko in jedrnato, z njim želite kadrovika le opozoriti nase, ne pa mu ponovno poslati prijave na delovno mesto.

Osebnostne lastnosti, ki jih ceni vsak delodajalec
So lastnosti, ki jih delodajalci cenijo pri vseh zaposlenih, ne glede na to, na katerem področju delate. Ne glede na to, ali službo še vedno iščete, ali pa ste delo že dobili in se na vse pretege trudite izkazati po najboljših močeh – vedno obstaja pristopi in razmišljanja, ki pritegnejo vsakega delodajalca. Kateri so ti pristopi in kaj se ne glede na izkušnje ceni pri delavcu?

Prodajni nagovor, ki vas “proda” v 60 sekundah
Ste na razgovoru in izpraševalec vam reče, da imate na voljo 60 sekund, da se predstavite in »prodate«. Od vas zahteva t. i. elevator pitch ali nagovor v dvigalu – kratko predstavitev, v kateri boste povzeli svoje dotedanje izkušnje in talente.

Kako na razgovoru pristopiti k pogovoru o prejšnji plači?
Kadar iščete novo zaposlitev, je neizbežen del procesa tudi pogovor o prejšnji plači. Nekateri delodajalci višino plače navedejo v razpisu za delo, drugi vas povprašajo po vaših pričakovanjih že takoj, ko se prijavite na zaposlitev, tretji pa počakajo do razgovora oziroma do trenutka, ko vam dajo uradno ponudbo za zaposlitev. Ne glede na to, v katero skupino se uvršča vaš potencialni nov delodajalec, se na ta pogovor morate (dobro) pripraviti.

5 napak, ki vsak življenjepis stanejo razgovora
Življenjepis je najpogosteje vaš prvi stik s potencialnim delodajalcem, zato je pomembno, da z njim prebijete led in se izkažete v najboljši luči. Je vaša vstopnica na razgovor, a le kadar kadroviki v prejeti prošnji ne najdejo napak in vas ne izločijo, še preden življenjepis preberejo do konca.

7 korakov za dober prvi vtis
V človeški naravi je, da se oklepamo prvega vtisa o nekom in tega zelo težko spremenimo, četudi nam ta oseba predloži dokaze, ki so v nasprotju s prvim vtisom, ki smo si ga ustvarili.

Ali je predanost delodajalcu plačana?
Ali ste zaposleni v enem podjetju že veliko let ali redno menjujtete službe? Koliko let pri enem delodajalcu je idealno? Se splača biti lojalen? Odgovore so našli v anketi, ki so jo januarja in februarja 2018 izvajali s skoraj 60 tisoč intervjujanci iz 12 evropskih držav.