
Zamenjati ali ostati?
Napačni koraki ob zamenjavi službe vam lahko pomenijo negativno podobo v očeh bivšega delodajalca. Bodite taktni in se nikomur ne zamerite. Nikoli ne veste, kdaj boste koga potrebovali.
Napačni koraki ob zamenjavi službe vam lahko pomenijo negativno podobo v očeh bivšega delodajalca. Bodite taktni in se nikomur ne zamerite. Nikoli ne veste, kdaj boste koga potrebovali.
Preden greste na intervju za določeno delovno mesto, morate vedeti, s čim »boste imeli opravka«. To pomeni, da boste morali pridobiti informacije o delovnem mestu s pomočjo virov o pogojih in zahtevah delovnega mesta v zaposlitvenem oglasu, prek interneta, raznih brošur, gradiv in drugih predstavitev podjetja ter seveda od ljudi.
Nerazumevanje in nesporazumi so največji vir medkulturnega nelagodja in konfliktov. Sporazumevanje – verbalno, pisno in neverbalno (telesno) – presega to, kar je povedano, napisano ali izraženo. Proces sporazumevanja niha znotraj različnih kultur (bodisi med podjetji, kraji, regijami, državami ali kontinenti): gre za to, kako so stvari povedane (ali napisane ali izražene), kdaj so povedane in zakaj so povedane. Vse to je zajeto v stilu komuniciranja vsakega posameznika.
Kot eden izmed kandidatov ste ravnokar opravili intervju za delo. Kaj lahko sedaj še storite, da dodatno povečate vaše možnosti kandidature?
Ko nastopi poletje, večina ljudi pogosto izgubi delovni zagon, misli pa zatavajo od začrtane poklicne poti. Dopustna mrzlica je na vrhuncu – ne glede na to, ali se na počitnice šele odpravljate ali pa že uživate v svojem zasluženem oddihu, dejstvo je, da se produktivnost v toplejših mesecih pogosto zmanjša. A številni se ne zavedajo, da je poletje pravzaprav najboljši čas v letu za pogled na svojo kariero; če se ne znojite v pisarni, to še ne pomeni, da ne morete ničesar novega storiti za svoj poklicni razvoj in napredek.
Kaj je v osnovi intervju? Prodajni sestanek, kjer vi podjetju, kupcu, prodajate samega sebe. Podjetje želi rešiti problem manjkajočega sodelavca. Ker tega nima, je delovanje podjetja ohromljeno, kar vpliva na slabši rezultat poslovanja. Vi ste oseba, ki bo podjetju rešila ta problem s svojim nizom veščin, znanj in izkušenj.
Zaključili ste študij, opravili prakso, nato pa je napočil čas za iskanje zaposlitve. Pridno ste prebirali oglase za delo, prirejali življenjepise za potrebe delovnega mesta, hodili na razgovore, nato pa vam je uspelo! Dobili ste svojo prvo (redno) zaposlitev za polni delovni čas. Dobrodošli v resničnem svetu, kjer »odrasli« nimajo potrpljenja za začetniške poteze, ki jih mladi in sveže zaposleni delajo pogosto, a tudi nehote. Da bi se jim kar najbolje izognili, je spodaj 5 nasvetov, ki vam bodo pomagali pri prehodu iz študentskega življenja v obdobje redne zaposlitve.
Bonton zajema pravila lepega in spodobnega vedenja v družbi. To so splošno dogovorjene oblike obnašanja, ki veljajo v določenem okolju; še več, lepo vedenje pripomore k samozavesti v zasebnem in poklicnem življenju. Temeljno pravilo bontona je, da se do drugih vselej obnašamo obzirno, prijazno in spoštljivo. Poslovni bonton je skupek splošno sprejetih pravil vedenja v poslovnem svetu, ki veljajo v določeni družbi in v določenem času. Pravila bontona so se skozi čas nekoliko spreminjala, kljub temu pa obstajajo določene norme spremenljivega obnašanja, ki jih je v poslovnem svetu treba upoštevati. Vas zanima 5 osnovnih pravil poslovnega bontona, ki so obvezna oprema vsakega poslovneža?
Pisali smo že o prednostih zaposlitve v informacijski tehnologiji in se strinjali s tem, da bodo strokovnjaki iz tega področja vedno imeli prostor in delo, kjer bi lahko pokazali in razvijali svoje sposobnosti. Katera so tista področja informacijske tehnologije, ki bodo v prihodnosti še posebej »moderna« in kjer bo zaposleni skorajda nepogrešljiv?
Najverjetneje ste že slišali za osebno znamko. Kaj je to? Kako jo zgraditi? V tokratnem zapisu povzemamo mnenja strokovnjakov, za vas pa smo tudi sestavili kratek priročnik, ki vam bo služil kot pomoč, pri temu, da si ustvarite dobro ime.