
Poskrbite za svoje duševno zdravje na delovnem mestu
Zaradi pandemije, inflacije, političnih nemirov in številnih drugih dejavnikov stresa je duševno zdravje na delovnem mestu postalo glavna prednostna naloga mnogih delodajalcev.
Zaradi pandemije, inflacije, političnih nemirov in številnih drugih dejavnikov stresa je duševno zdravje na delovnem mestu postalo glavna prednostna naloga mnogih delodajalcev.
To je vprašanje, na katerega si je večina od nas že odgovorila, nekateri pa se to še vedno sprašujejo, ko se na dnevni bazi prevažajo iz Maribora v Ljubljano in nazaj ter razmišljajo, kako bi se jim dnevi olajšali, če bi se preprosto preselili v prestolnico. Kako Slovenci gledamo na selitev zaradi zaposlitve? Ali smo pripravljeni voziti se v službo več 10 km ali bi, zavoljo kariere, raje požrli naše ambicije in se v službo sprehodili čez cesto ter opravljali delo po liniji najmanjšega odpora?
Slovenija je majhna država, kjer naj vožnja do službe in nazaj domov ne bi smela predstavljati težave, saj se lahko strinjamo, da je vse, kar si zaželimo, razmeroma na dosegu roke. V eni uri se pripeljemo iz Ljubljane na obalo, v Madridu pa v eni uri niti še izven mesta nismo. Predstave, ki jih imamo Slovenci, so drugačne od drugih držav, pa vendar so dnevne migracije iz dneva v dan večje …
Vsi imamo na voljo le 24 ur na dan, včasih pa se zdi, da nekaterim uspe izkoristiti res vsako minuto dneva. Pogosto je razlog v pravilnem upravljanju svojega časa. Občutek prezaposlenosti je lahko le posledica slabe organizacije, predvsem pa tega, da si ne postavljate prioritet. Naredite konec nenehnemu hitenju in občutku, da vam primanjkuje časa. Postanite mojster upravljanja s svojim dragocenim časom in bodite kos vsem svojim obveznostim.
Današnji trendi zaposlovanja kažejo, da delodajalci cenijo izkušene in prekaljene delavce, ki jih ni treba uvajati, temveč lahko svoje delovne naloge prevzamejo takoj. Da bi postali tako učinkoviti, pa potrebujete kilometrino in izkušnje. S konkretnimi nasveti vam jih pomagamo primerno predstaviti!
Zaposlitveni intervjuji imajo eno veliko podobnost z zmenki – pomembna je izbira pravega trenutka. Od delodajalcev slišimo veliko zgodb, kot so »Bil je odličen kandidat!« ali »Tako blizu službe je že bil!« ali »Super mu je šlo!«, a nato je kandidat postal malo preveč samozavesten in izgubil priložnost, ko je izustil eno samo vprašanje: »Koliko me boste pa plačali?«
Zaradi sprememb zakonov o dohodnini in pokojninskem ter invalidskem zavarovanju je bilo letos veliko govora o letnem regresu. To so stvari, ki jih morate nujno vedeti!
V zadnjih letih se v Sloveniji o izgorelosti precej govori. Izsledki
raziskav kažejo, da o znakih izčrpavanja poroča vsaka druga oseba, približno tretjina
med njimi jih je delovno izčrpanih, o izgorelosti pa poroča zaskrbljujočih osem odstotkov ljudi. Sindrom
izgorelosti postaja najbolj razširjena poklicna bolezen, kar je potrdila tudi vrsta
raziskav.
V zadnjih dveh letih se je v svetu pojavil nov trend – rekordno število ljudi je v svojih službah prostovoljno dalo odpoved.
Ste na poti v novo pisarno, kjer so vas pred kratkim sprejeli kot del ekipe. Imate novo zaposlitev in v sebi čutite strah ter ščemenje v trebuhu, ki spominja na tremo in nervozno navdušenje. Ne veste, kakšni so sodelavci, niti kakšni so delodajalci, pravzaprav ne veste niti dobro, katere bodo vaše delovne naloge in samo čakate, da vas bodo vrgli v vodo, vi pa boste morali splavati. Kar naenkrat se vprašate: »Ali sem storil pravo stvar?« Da, ste. Le sprejmite jo kot izziv in uspelo vam bo!
Odločili ste se za velik in stresen korak – menjavo službe. Ali se sprašujete, ali ste sprejeli pravo odločitev? Ali vam je žal in svojo novo službo že sovražite? Raziskave kažejo, da 31% novincev pusti svojo novo službo že po polletnem nastopu. Če se znajdete v situaciji, ko bi tudi v novi službi in pred novimi izzivi najraje odnehali, se poslužujte naslednjih strategij, s katerimi se boste morda prepričali, da menjava službe navsezadnje ni bila največja napaka, ki ste jo kadarkoli naredili.