• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Odpoved in menjava kariere
  • 6 načinov, kako obrniti brezposelnost sebi v prid
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1. Upoštevajte prostovoljske izkušnje 2. Avtorske pogodbe itd. 3. Druga oblika življenjepisa 4. Vključite tudi nepovezane vsebine 5. Tudi izobraževanja štejejo 6. Konkurirajte ostalim
Odpoved in menjava kariere

6 načinov, kako obrniti brezposelnost sebi v prid

Ekonomska kriza je za seboj pustila ljudi, ki so zaradi nje izgubili službo in nekaj let ostajali doma, iskali novo zaposlitev in se vsakič znova pobirali na noge, ko so prejeli (ali sploh ne) negativen odgovor iz strani delodajalca, ki so mu poslali prijavo za razpisano delovno mesto. Zdaj, ko je kriza bolj kot ne minila, je čas, da pokažete, česa vsega ste sposobni in čas brezposelnosti obrnete sebi v prid tako, da boste že v življenjepisu pokazali, da niste le počivali, temveč se samoinicativno razvijali.


8. 7. 2024
brezposelnost v prid

Sledi 6 načinov oz. poti, s katerimi delodajalcem lahko pokažete, iz kakšnega testa ste.

1. Upoštevajte prostovoljske izkušnje

Ste našli razpis, ki od kandidata zahteva ravno to, kar ste v teh letih počeli na prostovoljni ravni? Se vam zdi, da izkušnja nič ne šteje, ker ni bila plačana? Napačno mišljenje – izkušnja še kako šteje, saj ste se iz nje marsikaj naučili, marsikaj pokazali, hkrati pa o vas govori, da se ne predate tako hitro in samoiniciativno opravljate dejavnost, ki vas veseli. Vključite jo v življenjepis, in sicer pod zavihek delovnih izkušenj, tretirajte pa jo kot plačano službo – zapišite vaše delovne naloge in uspehe, ki ste jih pri tem dosegli. Prostovoljne izkušnje, ki z razpisanim delovnim mestom nimajo povezave, vključite v spodnji del življenjepisa, kjer so zapisani hobiji oz. ostale izkušnje.

2. Avtorske pogodbe itd.

Vse podjemne in avtorske pogodbe kažejo na to, da ste kljub brezposelnosti bili dejavni in nabirali reference. Tudi do njih se obnašajte, kot da so to prave zaposlitvene izkušnje in jih zapišite v življenjepis.

3. Druga oblika življenjepisa

V primeru, da ste bili brezposelni več kot leto dni, premislite, ali ne bi bilo bolj smiselno, da bi pri predstavitvi delodajalcem uporabili kar funkcijski življenjepis namesto kronološkega. Z njim lahko prekrijete »luknje« v preteklih letih, ko niste bili zaposleni, saj ne poudarja toliko kronološkega zaporedja, temveč vaše kompetence in uspehe pri preteklih zaposlitvah.

4. Vključite tudi nepovezane vsebine

Tukaj ni govora tem, kako telovadite vsak dan in v prostem času berete kriminalke. Mislimo na izkušnje, ki ste jih počeli za vašo skupnost. Ali ste bili predsednik društva? Ste skrbeli za socialna omrežja športnega kluba, četudi vas niso plačevali? Ne pišite tega v življenjepis, temveč informacije omenite v spremnem pismu, ki ga delodajalec najprej prebere.

5. Tudi izobraževanja štejejo

Verjamemo, da ste v času brezposelnosti obiskali izobraževanje, ki je izpopolnilo vaša znanja. Najsi bo to tečaj znakovnega jezika ali poslovne nemščine – vse upoštevajte v življenjepisu, in sicer v poglavju o izobraževanju in usposabljanju.

6. Konkurirajte ostalim

Naj vas ne opisuje le beseda »brezposeln«! Poskrbite, da boste z znanji in izkušnjami lahko konkurirali tudi kandidatom, ki brezposelnosti niso občutili na svoji koži. Ključno je, da se ne smilite samemu sebi in se potrudite, da vas bodo delodajalci opazili in si mislili: »Ta pa je od vraga!«

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

 

Povezani članki
zamenjati službo da ali ne

Odpoved in menjava kariere

Zamenjati ali ostati?

Napačni koraki ob zamenjavi službe vam lahko pomenijo negativno podobo v očeh bivšega delodajalca. Bodite taktni in se nikomur ne zamerite. Nikoli ne veste, kdaj boste koga potrebovali.

Odpoved in menjava kariere

O motivih menjave karierne poti

Spreminjanje kariere skozi vse življenjsko obdobje je normalen pojav. Z vidika spreminjanja lahko teoretično razlikujemo stalne, prehodne, hierarhične in cirkularne tipe karier. Stalnih karier je zaradi dinamičnega gospodarskega in tehnološkega razvoja vedno manj.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

korak naprej

15. 3. 2024

»Korak naprej je potrebno narediti, še preden ste nanj pripravljeni.«


31. 8. 2024

Več kot delo – družbeno odgovorna delovna mesta in podjetja

osebna predstavitev

29. 1. 2024

8 najpogostejših napak pri pisanju osebne predstavitve

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki