• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Življenjepis in spremno pismo
  • 5 napak, ki vsak življenjepis stanejo razgovora
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1. Tipkarske napake 2. Površnost 3. Nejasnost 4. Preveč informacij 5. Niste to, kar ste
Življenjepis in spremno pismo Zaposlitev

5 napak, ki vsak življenjepis stanejo razgovora

Življenjepis je najpogosteje vaš prvi stik s potencialnim delodajalcem, zato je pomembno, da z njim prebijete led in se izkažete v najboljši luči. Je vaša vstopnica na razgovor, a le kadar kadroviki v prejeti prošnji ne najdejo napak in vas ne izločijo, še preden življenjepis preberejo do konca.


15. 5. 2025

Življenjepis je najpogosteje vaš prvi stik s potencialnim delodajalcem, zato je pomembno, da z njim prebijete led in se izkažete v najboljši luči. Je vaša vstopnica na razgovor, a le kadar kadroviki v prejeti prošnji ne najdejo napak in vas ne izločijo, še preden življenjepis preberejo do konca.

Življenjepis je magično orodje, ki vam lahko zagotovi povabilo na razgovor, ampak le, če se v življenjepisu izkažete in predstavite sebe v najboljši luči. Zavedati pa se morate, da za odprto delovno mesto ne tekmujete le z ostalimi, ki so se prijavili.

Na prvem mestu, tekmujete za pozornost kadrovika.

Za tem, ko vaš življenjepis pritegne pozornost kadrovika, ga nekaj sekund prepričujete v to ali bo nadaljeval z branjem – na tej točki vas prav pogoste napake lahko stanejo povabila na razgovor. Komaj takrat, ko kadrovik začne prebirati vaš življenjepis z nameom spoznavanja vašega profila, pa se začnete boriti proti ostalim, ki so se tako kot vi, prijavili na razpisano delovno mesto.

V tokratnem zapisu smo povzeli ključne napake, ki se pogosto pojavijo. Preglejte svoj življenjepis in popravite te pogoste napake:

1. Tipkarske napake

Četudi vaš življenjepis potuje skozi samodejno črkovanje v programu, ta nikoli ne more najti vseh napak, tudi če namesto “pot” napišete “por” ali nekaj podobnega. Vzemite si nekaj minut in ga natančno preglejte, nato pa ga ponudite prijatelju, ki bo kot tretja oseba prej videl morebitne tipkarske napake kot sami. Življenjepis poglejte še s svežimi očmi in našli boste še najbolj očitne napake, ki jih v takojšnjem pregledu zlahka spregledate.

Bodite natančni in dosledni z ločili, zlasti pri naštevanju v alinejah – morda vam to ni pomembno, a če v lastnostih omenjate, da ste natančni, si ne smete dovoliti, da eno alinejo začnete z malo začetnico in končate z vejico, drugo pa začnete z veliko in končate s piko. Celotni dokument naj bo enoten. Življenjepis je vaše ogledalo, zato poskrbite, da je brezhiben – kar nas pripelje do druge pogoste napake.

2. Površnost

Površnost se največkrat pojavi pri datumih in letnicah zaposlitev. Videti bo nesmiselno, če eno redno zaposlitev zaključite pozneje od začetka nove zaposlitve. Na to bo delodajalec izredno pozoren. Prav tako bodite pozorni, da se bodo zaposlitve pojavljale v kronološkem zaporedju, zlasti ob zapisu dokumenta v obliki kronološkega življenjepisa.

Omenjene napake so res da osnovne, a kadar bo moral kadrovik izbrati med vami in nekom, ki je datume navedel dosledno, boste verjetno ob povabilo na razgovor.

3. Nejasnost

Naslednja zelo pogosta napaka je, če ste v življenjepisu preveč nejasni ali zapisujete izraze v kraticah oziroma žargonu, ki ste ga uporabljali pri prejšnji zaposlitvi. Svojo predstavitev zapišite na način, da bo kadroviku, ki morda izrazov ne pozna dobro, razumljivo. V opisu delovnih nalog poskusite biti natančni – če ste vodili ekipo zaposlenih, napišite število članov v ekipi in oddelek. Bodite specifični, poudarite svoje dosežke s številkami, odstotki in kratkimi primeri.

Poskrbite le, da ne dolgovezite….

4. Preveč informacij

Predstavljajte si, da vaš življenjepis tekmuje na prvenstvu pozornosti. Bi to tekmovanje zmagal življenjepis, ki ima na dveh straneh zapisanih ogromno informacij v velikosti pisave 8? Najvejretneje, ne bi.

Dejstvo je, da je na odprta delovna mesta pogosto ogromno število prijavljenih, zato delodajalci porabijo razmeroma malo časa na posameznega kandidata. Ključno je, da so najpomembnejše informacije nemudoma vidne.

Manj je več.

Ohranite preprostost in osredotočenost na izkušnje ter posebne uspehe, ki bodo pritegnili bralca. Če je nujno, določene besede poudarite, podčrtajte, saj bodo tako izrazitejše.
Strokovnjaki prav tako svetujejo, da iz dokumentov izpustite delovne izkušnje ter zaposlitve, ki se ne povezujejo z razpisanim delovnim mestom. Imeli boste priložnost, da jih na kratko omenite na razgovoru.

V življenjepisu se raje osredotočite na ključne, relevantne podatke.

 

Nekaj besednih zvez, ki jih morate čim prej razložiti in jih je bolje komunicirati z dejanskimi primeri

»Dober ekipni delavec.«

Kako boste zapisano dokazali? Takšno lastnost je bolje napisati v obliki številk, in sicer v številu sodelavcev, s katerimi ste sodelovali ali vodili. V primeru slednjega je bolje kot ‘dober vodja’ napisati: »Uspešno sem vodil skupino desetih zaposlenih.«

»Ciljno usmerjen.«

Vsi kandidati lahko napišejo to lastnost, pa naj bo to resnica ali laž. Seveda je bolje zapisati sposobnost, a najboljše je, če to argumentirate, npr.: »Delal sem pri projektu vpeljave novih sistemskih rešitev, s katerimi smo povečali hitrost produkcijske linije za 20 %.« Naj argumentacija vključuje tudi zveze, kot so strateško mišljenje, reševanje nesporazumov itd.

»Izkušen pri delu s spletom (programi Microsoft, računalnik itd.).«

To je v današnjem času že samoumevno, zato vam ta del brez nobenega smisla jemlje prostor v življenjepisu.  Če se želite pohvaliti s specifičnimi programi, ki so pomembni pri delu, na katero se prijavljate, to izrecno zapišite.

»Odgovoren, deloven …«

Seznam pridevnikov, ki vas opisujejo pri delu, je lahko neskončen. Potrudite se, da v življenjepis vključite le tiste besede, ki so ustrezne za delovno mesto, na katero se prijavljate. Ne bojte se uporabiti enake besedne zveze in lastnosti, ki jih najdete v razpisu delovnega mesta. Poskrbite le, da veljajo za vas.

 

Počasi smo že pri zadnji pogosti napaki. Do sedaj smo že vzpostavili, da se morate v življenjepisu predstaviti čim bolj jasno in da morate paziti na še najmanjše potankosti. Z naslednjo pogosto napako vas še enkrat spomnimo, da se predstavite čim bolj avtentično.

5. Niste to, kar ste

Življenjepis se v poplavi informacij in želji po izkazovanju hitro sprevrže v nekaj, kar vas ne opisuje. Tako se bo vaša prava osebnost hitro skrila za klišejskimi izrazi, ki bodo dolgočasili bralca, zaradi česar pa ne boste imeli priložnosti, da bi vas spoznali.

Dodajte življenjepisu kanček ‘duše’ s slogom pisanja ali z obliko, ki bo pokazala vašo pravo osebnost in bo izstopala iz množice.

 

Življenjepis o vas pove 2 stvari: Kadroviku boste v vašem življenjepisu imeli možnost predstaviti svoje dosedanje izkušnje, prednosti in karakterisitke – ravno to pa bo kadroviku dalo vedeti, kaj lahko od vas pričakuje, v kolikor boste sprejeti za razpisano delovno mesto.

Kadrovik življenjepisa ne gleda samo iz vidika izkušenj, temveč vas ocenjuje na podlagi vsega – vaše natančnosti, komunikacije – štejejo še najmanjši detajli, zato pozorno pripravite vaš naslednji življenjepis.

 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
iskalec zaposlitve 45+

Življenjepis in spremno pismo

Življenjepis iskalca zaposlitve 45+

Delodajalcem se predstavite s svoje najboljše perspektive – s poudarjanjem svoje izkušenosti in zrelosti! Osvežite svoj življenjepis in ne poudarjajte datumov in letnic.

Posameznik piše zahvalno pismo.

Življenjepis in spremno pismo

3 enostavni koraki za idealno zahvalno pismo

Namen zahvalnega pisma je zahvala za čas, ki so vam ga posvetili v izbranem podjetju. Z dobro pripravljenim zahvalnim pismom pa seveda tudi krepite svojo kandidaturo. V pismu potrdite vaše zanimanje za delovno mesto, navedite še dodatne kvalifikacije, ki jih mogoče med intervjujem niste navedli. Pojasnite informacije, za katere mislite, da jih sogovornik ni pravilno razumel. Pismo naj bo kratko in jedrnato, z njim želite kadrovika le opozoriti nase, ne pa mu ponovno poslati prijave na delovno mesto.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

CV

21. 12. 2022

CV, ki prepriča

vprašanja na razgovoru

25. 1. 2024

10 vprašanj, ki jih lahko zastavite na razgovoru

Nsmejana ženska bere življenjepis

15. 5. 2025

Ponudba za delo: ko vaš idealni delodajalec ne zaposluje

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki