Kariera
10 načinov za povečanje lastne inovativnosti
6 čustev, ki jih boste doživljali ob menjavi službe
Preverite zadnje vsebine
Pot do želenega napredovanja!
Ste se naveličali gledati druge (so)delavce kako napredujejo v karieri, medtem ko vi, nasproti vsem pričakovanjem, še vedno ostajate na istem delovnem mestu. Mogoče si boste rekli: »Ah, nisem imel sreče«. No, uspešni delavci si sami ustvarijo svojo pot do napredovanja in o sreči sploh ne razmišljajo. Skrbijo predvsem za to, da drugi opazijo učinek njihovega dela.
Dobrodošla, delovna sezona!
Dodobra smo zakorakali v turistično sezono, ki tako v Sloveniji kot v tujini odpira veliko število delovnih mest. Delo v turizmu je priljubljeno ne le med mladimi, temveč tudi med starejšimi, ki so mladi po duši in jih aktivno ter razgibano delo veseli. In medtem, ko ostali počivamo in uživamo na počitnicah, turistični delavci oddelajo vrhunec svojega delovnega leta.
3, 4, zdaj! Aktiven, poceni dopust naj se začne!
Ljudje smo si različni in preživljanje dopustov ter prostega časa prav tako. Nekateri imajo raje poležavanje na plaži in sproščanje pod sončnimi žarki, drugi pa počitnice raje preživijo na bolj aktiven način. V vsakem primeru se strinjamo, da dopust potrebujemo za normalno funkcioniranje v realnem življenju. Odklop, sprostitev, menjava okolja, prekinitev dnevne rutine… Vse dobro dene.
Kanali iskanja novih sodelavcev, ki se jih poslužujejo podjetja
Kadroviki se srečujejo s problemom iskanja ustreznih sodelavcev. Na lovu za primernim kandidatom uporabljajo različne kanale, ki jih vi, iskalci zaposlitve, seveda morate poznati. Predstavljamo vam jih nekaj.
Intervju: Jernej Tovornik COTRUGLI Executive MBA izkušnje s štipendijo
„Štipendijski izbor je izjemno zanimiv. Je tudi nekakšen »realiy check«, lastnih sposobnosti, znanja, nenazadnje tudi delovanja pod stresom. Vsekakor vredna izkušnja, ki jo toplo priporočam vsem ki so za študij trdno odločeni, kot tudi tistim, ki svoj interes in ambicije še preizkušajo.“, pravi Jernej Tovornik, prejšnji dobitnik Executive MBA štipendije na COTRUGLI Business School in predsednik uprave na Združenju slovenskih operaterjev digitalnih televizijskih storitev –GIZ.
Kadrovske spremembe in novi trendi
Razvija se trg dela, razvijajo se sposobnosti kandidatov za prosta delovna mesta, spreminjajo se pogoji dela glede na potrebe zaposlenih, fleksibilen urnik ni več redkost itd., na vse te spremembe pa se morajo prilagajati tudi kadroviki v tako majhnih kot velikih podjetjih. Za vas smo izbrskali ključne spremembe in izzive, ki čakajo kadrovike v letu 2016.
Poti, metode do novega dela
Kaj si želite od dela? Kaj so vaše prioritete v življenju? Ocenite vaša pričakovanja in se prepričajte, ali so realna. Iščite delo, ki ga boste zares lahko obvladali. Ne bodite preveč zahtevni glede plače, statusa in delovnega položaja. Razmislite, ali se splača sprejeti bolje plačano delo, ki pa vam ne leži preveč, ali raje nižje plačano, ki povsem ustreza vašemu delovnemu elanu.
Uporabite nov pristop k iskanju novega dela
Za ohranjanje konkurenčnosti na trgu dela je potrebno konstantno nadgrajevati vaše znanje in veščine. Enako velja tudi za starejše iskalce zaposlitve, ki so zaradi svoje starosti velikokrat na slabem glasu. V resnici pa je starostna skupina 45+ veliko bolj izkušena, vendar kako to pokazati nadrejenim?
Zakaj prihaja do starostne diskriminacije?
Starostna diskriminacija zagotovo obstaja in se lahko začne že po 40-tem letu. V strokovni literature ji pravimo tudi pojav »sivega stropa« (ang. »gray ceiling«). Ljudje, ki v podjetjih odločajo o zaposlitvah, lahko zagotovo starostno diskriminirajo in jim je hkrati to početje tudi težko dokazati. To je prepreka za razvoj kariere, ki ga doživlja veliko starejših delavcev predvsem v delovnem okolju, kjer so vodilni v podjetju mlajši ljudje.
Povezovanje različnih generacij zaposlene bogati
Do konca leta 2015 so delodajalci imeli možnost, da izkoristijo ugodnost, ki jo ponuja država – oprostitev plačila prispevkov za zaposlitve mladih. Trg dela se razvija in ne razmišlja več samo na mlade brezposelne osebe, temveč po novem podobno možnost ponuja tudi drugi ranljivi skupini – starejšim brezposelnim.
Produktivnost pri 40-ih
Pri srednjih letih ste še vedno mladi in v najlepših letih, polni ste energije in iz vas sije življenje. Kako je pa na delovnem mestu? Kako 40-urni delovnik vpliva na vas in na vaše psihično ter fizično zdravje? Independent.co.uk navaja, da so zadnje raziskave pokazale, da bi za ljudi nad 40 let bil popoln 25-urni delovnik.
Zaposlitve in spremembe kariere v srednji odrasli dobi
Ta teden naše zapise posvečamo odraslim v srednjih letih in prilagoditvam pri iskanju službe oz. menjavi kariere. Odrasli v srednjih letih (40-letniki in starejši) so specifična skupina ljudi, ki imajo za seboj že veliko izkušenj, kljub temu pa niso za »na odpad«, saj jih čaka še 20 in več let delovne dobe, ki jo morajo izkoristiti v dobro sebe, samouresničitve in upokojitve. Katera so delovna mesta, ki so primerna za 40-letnike in kako jih doseči?