Izkoristite poletje za načrtovanje prihodnosti! Kje pa se vi vidite čez pet let?
Poletje je čas dopustov, zato je večina delavcev med delovnikom manj zaposlenih kot po navadi. Izkoristite ta čas produktivno in s pogledom v vašo službeno prihodnost.
Poletje je čas dopustov, zato je večina delavcev med delovnikom manj zaposlenih kot po navadi. Izkoristite ta čas produktivno in s pogledom v vašo službeno prihodnost.
Ste pri iskanju zaposlitve pozorni na to, ali je podjetje med najuglednejšimi zaposlovalci? Mastna plača, računalnik, telefon in imeniten službeni mercedes, morda pa so vam, ko se na trgu pojavite kot iskalec zaposlitve bolj pomembni zdravi odnosi, urejeno delovno okolje in družbena odgovornost.
V zadnjih letih se v Sloveniji o izgorelosti precej govori. Izsledki
raziskav kažejo, da o znakih izčrpavanja poroča vsaka druga oseba, približno tretjina
med njimi jih je delovno izčrpanih, o izgorelosti pa poroča zaskrbljujočih osem odstotkov ljudi. Sindrom
izgorelosti postaja najbolj razširjena poklicna bolezen, kar je potrdila tudi vrsta
raziskav.
September ni prelomen le za naše podmladke, ki že nestrpno čakajo, da gredo nazaj (ali prvič) v šolo, kjer bodo vsak dan s svojo radovednostjo srkali nova znanja. Niso le oni tisti, ki so si čez poletje nabirali energijo za novih deset šolskih mesecev, za nove dogodivščine, nove ocene, nove kontrolne naloge … Tudi vi, njihov starš, ste najverjetneje poletje izkoristili za uživanje, za sproščanje, v september pa boste zakorakali polni novega elana. In s takim elanom se lotite tudi iskanja zaposlitve!
Sveži diplomanti in tisti, ki vas diploma v roki še čaka (teh bo do konca letošnjega septembra, zaradi omejitve, ki so jo uvedli za stare programe študija, ogromno) se soočajo s pomanjkanjem izkušenj in s tem, da nikakor ne morejo najti službe, saj delodajalci iščejo nekoga z znanjem in izkušnjami iz posameznega področja. Najtežje je mladim v starostni skupini od 30 do 35 let, ki so do danes vedno izpadli iz politike aktivnega zaposlovanja, saj niso spadali v primerne starostne skupine in so se bili primorani znajti drugače. Kako se rešiti iz začaranega kroga in kako se kot sveži diplomant spopasti na trgu dela?
Najhujša frustracija velike večine iskalcev zaposlitve je, da za razpisano delovno mesto nimajo dovolj izkušenj. Menjava kariere ni tako enostavna, če v drugi smeri nismo delali niti ene uradne ure, prav tako pa je težko mladim diplomantom, saj trg dela od njih zahteva skorajda nemogoče. Ni še vse izgubljeno – kar se pričakuje od vas, je, da vložite veliko truda, kakorkoli že se klišejsko sliši.
V 21. stoletju, ki napoveduje razmah družbe znanja in je zaznamovano z naraščajočo individualnostjo, je sodelovanje in delovanje v poslovnih in strokovnih navezah – timsko delo – še vedno pisano z veliko začetnico.
Napake se dogajajo vsakomur. Angleži bi rekli: "Shit happens!". To, da se dogajajo, tako v službi kot v zasebnem življenju, je nekaj povsem normalnega, saj se le malo napak zgodi z namenom.
Karkoli vam kariera prinese, se zavedajte – gradnja svoje lastne kariere je maraton, ne šprint na 100 metrov. Pa vendar je neprijetno, ko pogovor v petek zvečer med prijatelji nanese na temo o službi. Ana se pohvali, da bo napredovala v vodjo oddelka in bo pod seboj imela 25 zaposlenih. Kris se med pritoževanjem prikrito hvali, da neprestano potuje, odkar je postala direktorica marketinga. Miha obelodani, da je po novem vodja kadrovske službe in se mora še veliko naučiti … Kaj pa ti? Kako pa tvoja služba?
Ključ do uspeha je v tem, da delamo to, kar radi delamo, in da dosegamo rezultate, ki smo si jih zastavili. In način, da to dosežemo, je, da si postavimo cilje.
Ste vrhunski strokovnjak na svojem področju, a v sedanjem podjetju ne vidite možnosti napredka? Vodilna slovenska podjetja ves čas iščejo vrhunske sodelavce; če ste zares dobri, potem imate možnosti za delo v katerem od njih. 'Snubljenje' takih podjetij je kompleksna naloga, za dosego cilja morate najprej oblikovati celovit načrt samopromocije in komunikacije z izbranim podjetjem.
Kaj je primerno vedenje na delovnem mestu? Ali še bolje: kakšno je primerno vedenje pri iskanju zaposlitve? Ne pozabite: Prvi vtis boste naredili le enkrat.
So lastnosti, ki jih delodajalci cenijo pri vseh zaposlenih, ne glede na to, na katerem področju delate. Ne glede na to, ali službo še vedno iščete, ali pa ste delo že dobili in se na vse pretege trudite izkazati po najboljših močeh – vedno obstaja pristopi in razmišljanja, ki pritegnejo vsakega delodajalca. Kateri so ti pristopi in kaj se ne glede na izkušnje ceni pri delavcu?
Nove raziskave namigujejo na to, da so tisti, ki menijo, da se njihovi šefi do njih obnašajo nepošteno, podvrženi mnogo večje tveganju za obolenja srca in ožilja. Kako se ubraniti?
Zakaj smo pri delu neproduktivni? Zaradi lenobe, nemotiviranosti, slabih delovnih navad, odpora do dela ali česa drugega? Če sumite, da je delovna neproduktivnost vaša težava, morate pravočasno ukrepati, da ne ogrozite svoje kariere.