Kariera
Dejstva o regresu, ki bi jih moral vedeti vsak zaposleni
Zato je šesturni delovnik zdravilo modernih tegob
Preverite zadnje vsebine
Obračun potnih stroškov za telebane
Povračilo potnih stroškov na delovnem mestu se različno obravnava, saj je odvisno od tega, ali ste zaposleni v zasebnem ali javnem sektorju. Za javni sektor obračun potnih stroškov zakonsko določa Zakon za uravnoteženje javnih financ, v zasebnem sektorju pa je za to »zadolžena« Uredba o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.
Mobilnost delavcev in novi trendi
Slovenija je majhna država, kjer naj vožnja do službe in nazaj domov ne bi smela predstavljati težave, saj se lahko strinjamo, da je vse, kar si zaželimo, razmeroma na dosegu roke. V eni uri se pripeljemo iz Ljubljane na obalo, v Madridu pa v eni uri niti še izven mesta nismo. Predstave, ki jih imamo Slovenci, so drugačne od drugih držav, pa vendar so dnevne migracije iz dneva v dan večje …
Visokotehnološki kader in njegova preobrazba
Strojni inženirji so študirali in znanje pridobivali z namenom, da s svojimi izkušnjami in spretnostmi nudijo nasvete ter podporo pri izdelavi in uporabi produktov, ki zahtevajo določen nivo poznavanja. Asistirajo in pomagajo kolegom pri težavah ter stremijo k novim naročnikom in strankam, s katerimi bi lahko sodelovali. Kako točno izgleda delo visokotehnoloških kadrov in kako se spreminja z razvojem tehnologije? Je kader obsojen na propad ali ste mnenja, da brez osebne note v poslu preprosto ne gre?
Nova služba ni le strah, je tudi izziv
Ste na poti v novo pisarno, kjer so vas pred kratkim sprejeli kot del ekipe. Imate novo zaposlitev in v sebi čutite strah ter ščemenje v trebuhu, ki spominja na tremo in nervozno navdušenje. Ne veste, kakšni so sodelavci, niti kakšni so delodajalci, pravzaprav ne veste niti dobro, katere bodo vaše delovne naloge in samo čakate, da vas bodo vrgli v vodo, vi pa boste morali splavati. Kar naenkrat se vprašate: »Ali sem storil pravo stvar?« Da, ste. Le sprejmite jo kot izziv in uspelo vam bo!
Nova služba – nove težave?
Odločili ste se za velik in stresen korak – menjavo službe. Ali se sprašujete, ali ste sprejeli pravo odločitev? Ali vam je žal in svojo novo službo že sovražite? Raziskave kažejo, da 31% novincev pusti svojo novo službo že po polletnem nastopu. Če se znajdete v situaciji, ko bi tudi v novi službi in pred novimi izzivi najraje odnehali, se poslužujte naslednjih strategij, s katerimi se boste morda prepričali, da menjava službe navsezadnje ni bila največja napaka, ki ste jo kadarkoli naredili.
Kako poteka delo kadrovskih agencij
V preteklih člankih smo že omenjali, katere storitve ponujajo kadrovske agencije: od posredovanja dela, headhunting-a (oz. lov na glave), prezaposlovanja, testiranja, izobraževanja do izvajanja aktivne politike zaposlovanja itd. Kaj posamezna delovna naloga sploh obsega in kaj od kadrovika zahteva, pa si preberite v nadaljevanju …
Kratka predstavitev delovanja kadrovskih agencij
Ko se v podjetju pojavi potreba po novih kadrih, ima več možnosti, kako jih pridobiti. Lahko jih začne iskati iz notranjih ali zunanjih virov – med zunanje spadajo baze iskalcev zaposlitve, zaposlitveni oglasi na portalih, kot je MojeDelo.com, priporočila in reference ljudi, ki jim kadroviki zaupajo, zaposlovanje preko javnih agencij (Zavod RS za zaposlovanje) ali preko zasebnih, ki so širši javnosti bolj znanje kot kadrovske agencije.
Štirje P-ji iskanja zaposlitve
Velika napaka večine iskalcev zaposlitve: ko morajo iskati delo, se osredotočijo predvsem na življenjepis in svoj nastop na morebitnih razgovorih. Mnogi iskalci se zapodijo v iskanje primerov »pravih izrazov«, ki naj jih vstavijo v svojo komunikacijo ali »pravih fraz«, ki jih bodo povedali v pravem trenutku. Svojo pozornost usmerijo samo na morebitne objavljene oglase in tako ignorirajo večino resničnega trga dela.
Štirje P-ji iskanja zaposlitve – 2.del
Kaj je velika napaka večine iskalcev? Ko morajo iskati delo, se osredotočijo predvsem na življenjepis in svoj nastop na morebitnih razgovorih. Pozabijo pa se osredotočiti tudi nase. Ena izmed pomembnih stvari so prepričanja o tem, kaj smo in česa nismo zmožni, o katerih smo že pisali. Danes predstavljamo še tri druge P-je iskanja zaposlitve.
5 sprememb v delovnem okolju, zaradi katerih boste boljši
Ura je 14.00 in vaše misli so odšle drugam. Vaši prsti krožijo po tipkovnici in se neprestano motijo. Ne poznate razloga, da ste takšni, veste pa, da ste zaspani, utrujeni in popolnoma neefektivni. Ko smo nenaspani, naši možgani ne delujejo tako, kot bi morali, vedno pa sklepamo, da se nam to dogaja, ker smo preveč pojedli ali preprosto premalo spali. Res je, oboje je lahko pravilno, a obstaja možnost, da je za takšno stanje krivo tudi zunanje delovno okolje.
7 razlogov, da pravo pohištvo zvišuje produktivnost
Že pri urejanju doma po navadi poskrbimo za to, da bo vsak kos pohištva z razlogom na svojem mestu – nekateri se poslužujejo feng šuja, drugi poslušajo nasvete babic, ki se prenašajo iz roda v rod … In glede na to, da se vsi zavedamo, da ima lokacija pohištva lahko dobre in slabe učinke, lahko to mišljenje prenesemo tudi na delovno mesto in poskrbimo, da bodo zaposleni pripomogli k produktivnosti podjetja.
Z novim zagonom v novo sezono
Čez poletne mesece smo se vsi kratko malo navadili na dolge in tople dneve, ki nam dajejo vsakodnevno energijo, na pogovarjanja in druženja pozno v večer, ko okrog nas slišimo le še čričke, na skrajšan delovnik (ker smo si ga tako naredili) zaradi zmanjšanega obsega dela … Vse je tako preveč lepo, da bi trajalo celo leto. Že septembra se ta idila konča in potrebno se je vrniti nazaj na ustaljene tirnice, zavihati rokave, se nabiti z energijo in zdržati 8- ali več-urni delovnik.