6 urni delavnik, izkušnje podjetja Plastika Skaza
Tudi nekatera slovenska podjetja so se
že zapisala krajšemu delovniku. Zakaj? Preberite v intervjuju z vodjo
službe za odnose z javnostmi podjetja
Plastika Skaza Janjo Urankar Berčon.
Tudi nekatera slovenska podjetja so se
že zapisala krajšemu delovniku. Zakaj? Preberite v intervjuju z vodjo
službe za odnose z javnostmi podjetja
Plastika Skaza Janjo Urankar Berčon.
Srečo imate, če se na delovnem mestu lahko počutite kot doma, a to ni vedno najbolj primerno in pametno. Od vas se vseeno pričakuje, da boste ostali profesionalni in spoštovali osebni prostor sodelavcev, hkrati pa, da boste v službi izražali vzorno obnašanje, še posebej pred mlajšimi kolegi. Berite dalje in verjetno je, da se boste našli v petih slabih službenih navadah, za katere je dobro, da se jih čim prej rešite.
O marketingu smo se pogovarjali s strokovnjakom, Matejem Avanzom. Matej se je v svoji dolgoletni in z izkušnjami bogati karieri najprej preizkusil v športni redakciji časopisa Delo, nadaljeval s treniranjem košarke, nato pa se podal v »resnejše« vode. Od leta 2006 je bil nepogrešljivi član Košarkarske zveze Slovenije, kjer je od leta 2009 med drugim opravljal vlogo direktorja marketinga. Septembra 2015 je ustanovil svoje lastno podjetje Sportanzo, ki se ukvarja s športnim marketingom. Zanjo je rekel, da še ne vedo točno, kako »srečen bo njen konec«.
Farmacevt mora biti ambiciozen in profesionalen poleg tega pa tudi strokoven na svojem področju. Pomembno je, da ima nekaj osebnostnih lastnosti, ki jih delodajalci izredno cenijo, saj povečujejo produktivnost in delovno zadovoljstvo. Delo v farmaciji je zelo cenjeno, saj ponuja veliko možnosti za razvoj. Primerno je za ciljno-usmerjene, ukaželjne ter tiste, ki visoko vrednotite odnose v podjetju. Menite, da spadate v takšno podjetje?
Delo v informacijski tehnologiji prinaša določene prednosti, ki bi jih bilo škoda spregledati. Zakaj bi nekdo želel začeti graditi svojo kariero na tem področju? V preteklosti se je IT smatrala kot dolgočasna veja v znanosti, z vsakim dnem se nam pa vedno znova in znova pokažejo plusi, ki jih takšna tehnologija prinese – tako za »navadne smrtnike« kot za ljudi, ki so zaposleni v takšnih podjetjih.
V Sloveniji je po zakonu prepovedano razpisati prosto delovno mesto, ki naj bi bilo samo za moške ali samo za ženske – s tem se poskrbi, da se ne bi na tem področju večala in stopnjevala spolna diskriminacija. A kljub temu, da naj bi bila vsa dela za vse in oba spola, prihaja do malenkostnih razlik, zato lahko govorimo o stereotipnih moških delih, za katere upamo, da bodo postala kmalu mešane narave.
Res je – tako kot je potrebno razumeti ženske in njihove muke, tako je treba dojeti tudi moške in njihov način razmišljanja. Želeli ali ne, priznati moramo, da obstajajo določene razlike med moškimi in ženskami, ki vodijo v to, kako uspešen bo eden in drugi. Tokratni zapis ni namenjen favoriziranju teh razlik, temveč je tukaj zato, da predstavimo način mišljenja zato, da bomo lahko perfektno shajali, skupaj dosegli čim več in opravili vrhunsko delo.
To je vprašanje, na katerega si je večina od nas že odgovorila, nekateri pa se to še vedno sprašujejo, ko se na dnevni bazi prevažajo iz Maribora v Ljubljano in nazaj ter razmišljajo, kako bi se jim dnevi olajšali, če bi se preprosto preselili v prestolnico. Kako Slovenci gledamo na selitev zaradi zaposlitve? Ali smo pripravljeni voziti se v službo več 10 km ali bi, zavoljo kariere, raje požrli naše ambicije in se v službo sprehodili čez cesto ter opravljali delo po liniji najmanjšega odpora?